Intel Core i7 10750H nasıl bir işlemci?

Makaleler
20
Dizüstü bilgisayar almak istiyorum, alacağım modelde büyük ihtimalle 6 çekirdek, 12 izlekli Intel Core i7 10750H işlemci olacak. Bir de i7 10870 ve 10875H var onlar 8 çekirdekli ama fiyatları daha yüksek. Core i7 10750H, 5 GHz kadar turbolanabiliyor ama ben pek inanmıyorum, en fazla kaç frekansa kadar çıkabiliyor? 4.5 GHz geçiyor mu gerçekten? Bir de çok ısınan bir işlemci sanırım, çoğu laptopta 85'in altına düşmüyor oyunlarda kolay kolay. Undervolt yapılıyor mu? Genel olarak nasıl bir işlemcidir?

Evet undervolt yapabilirsiniz, dediğiniz gibi sıcak çalışan bir işlemci ama şahsen bir sorun olmaz sıcak çalışması. Kafanıza takarsanız da ufak bi voltaj ayarıyla güzel güzel kullanırsınız. Performansı günümüz için gayet güzel ama çok daha uygun fiyata ryzen 5 4600h veya yakın fiyatlara rakibi olan ryzen 7 4800h da bakmanızı tavsiye ederim.

Yüke ve uygulamanın/oyunun kaç çekirdeği aktif kullandığına göre değişiyor. 3.9-4.1 GHz arası olan da var 4.5-4.6 GHz olan da.

5.0'a çıkıyor ama kısa sürüyor. Hemen 95 oluyor. Ve inanılmaz güç çekiyor, 55W falan.
Şahsen 3.8 GHz all core kullanıyorum. 37W falan çekiyor, sıcaklıklar 77-82 arası oluyor. Bazen 82 oluyor, bazen 77'yi geçmiyor tam çözemedim. Undervolt şart ama her üretici undervolt'a izin vermiyor. Plundervolt diye bir açık yüzünden Intel, undervolt'u engelledi. Araştırabilirsin.

Evet undervolt yapabilirsiniz, dediğiniz gibi sıcak çalışan bir işlemci ama şahsen bir sorun olmaz sıcak çalışması. Kafanıza takarsanız da ufak bi voltaj ayarıyla güzel güzel kullanırsınız. Performansı günümüz için gayet güzel ama çok daha uygun fiyata ryzen 5 4600h veya yakın fiyatlara rakibi olan ryzen 7 4800h da bakmanızı tavsiye ederim.
Ben zaten Ryzen işlemci almak istiyordum ancak RTX 2060 ile Ryzen işlemci konumlandırmamışlar. Oysa Ryzen 7 4800H, i7 10750H'den daha güçlü bir işlemci. Sadece Asus ROG Strix yeni modellerine Ryzen 5000 serisine yer verdi. Genelde 1650 Ti ve 1660 Ti kartlara konumlandırılıyor Ryzen işlemciler. Firmalar Intel ağırlıklı ilerliyor. Sadece Asus Ryzen'e Intel'den daha fazla öncelik tanımaya başladı. Ancak yeni 3000 serili laptoplar da çok pahalı.
Modeli nedir laptopun?
Asus ROG Strix tam modeli bilmiyorum ama 144Hz %100 sRGB, 15.6 inç, RTX 2060, i7 10750H işlemci

Intel XTU veya TS ile dene ama sadece MSI diye biliyorum.

Asus'ta hiçbir şekilde yapamaz mıyım yani hocam ekstra yazılımlarla?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buyrun bu yöntemle ekstra bir şeye ihtiyaç duymadan istediğiniz zaman sınırlayıp istediğiniz zaman normale çevirebilirsiniz.

Geri
Yukarı