Intel Core i9 9900K / KS anakart tavsiyesi

Bütçe
10.000

Ghostx

Kilopat
10.000TL civarında bir PC toplamak istiyorum, işlemci olarak Core i9 9900K veya 9900KS düşünmekteyim. Anakart olarak Gigabyte Z390 Aorus Xtreme modelini arıyorum fakat bulamadım, ürün piyasada yok sanırım. Thunderbolt destekli model alternatif öneriniz var mı? Veya anakart nereden temin edebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemi ne amaçla toplayacaksınız? Ne olursa olsun 9900KS alınmaz, parayı çöpe atmakla eşdeğer. 9900KF alıp OC'yi basarsınız, alın sizce all core 5GHz. Ayırca 9900KS'nın tüm çekirdekleri 5GHz'e ulaşmıyor bazı senaryolarda. Onun dışında 10. nesil işlemcileri de bekleyebilirsiniz aceleniz yoksa, çok yakında çıkmış olurlar. Belki benzer fiyata 10900K alırsınız.

Kardeşim onun kadar güçlü bir anakart olarak bu modeli düşünebilirsin.

Evet çok düşündüm fakat thunderbolt desteği yok o modelde.

Sistemi ne amaçla toplayacaksınız? Ne olursa olsun 9900KS alınmaz, parayı çöpe atmakla eşteğer. 9900KF alıp OC'yi basarsınız, alın sizce all Core 5GHz. Ayırca 9900KS'nın tüm çekirdekleri 5GHz'e ulaşmıyor bazı senaryolarda. Onun dışında 10. nesil işlemcileri de bekleyebilirsiniz aceleniz yoksa, çok yakında çıkmış olurlar. Belki benzer fiyata 10900K alırsınız.

i9 9900K ile bir Daw sistem toplamıştı aynı şekilde aynı amaçla kullanacağım.
Müzik prodüksiyon işleri/genel oyunda olabilir bu şekilde.

10. nesil işlemci fiyatları yükseklerde olur diye düşmedim pek. Ayrıca i9 9.nesil olarak belirlediğim sistem yeterli olacağını düşündüm. K/KS modeli detaylı incelemedim ama genel olarak KS tercih edilir aradaki fiyat farkı çok olmadığı için.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

@Ghostx Arada 1000 TL fark var, ekran kartına ekleme yapabilirsin bu parayla. 2060 veya 5700 yerine 5700 XT alabilirsin mesela. Sadece Daw olsa tamam da oyun falan da oynayacağınız için ekran kartını da düşünmek gerek. Ben hala 9900KF alıp OC yapma taraftarıyım. Her türlü sağlam bir soğutmaya ihtiyacınız olacak ayrıca.

@Ghostx Arada 1000 TL fark var, ekran kartına ekleme yapabilirsin bu parayla. 2060 veya 5700 yerine 5700 XT alabilirsin mesela. Sadece Daw olsa tamam da oyun falan da oynayacağınız için ekran kartını da düşünmek gerek. Ben hala 9900KF alıp OC yapma taraftarıyım. Her türlü sağlam bir soğutmaya ihtiyacınız olacak ayrıca.
i9 9900K ve i9 9900KS arasında 1000 TL fark yok hocam, 500/400 TL var. Ekran kartı RTX olarak düşünüyorum.

@Ghostx 9900KF ile KS arasındaki farkı yazdım. KF 3000 TL'ye kadar düşüyor. KS ise 4000 TL. RTX düşünüyorsan 3000'i kesinlikle bekle, RTX performansı 2000'den daha iyi olacak. Yaza kadar idarelik kart alıp 3060 alırsın veya Big Navi kartları bekleyebilirsin. RT desteği gelecek donanımsal olarak. TDP değerlerinde iyileşme var 5700 serisine göre. Acelen varsa 2060S alabilirsin. RTX'i tam olarak hangi oyunda kullanacaksın ayrıca?

@Ghostx 9900KF ile KS arasındaki farkı yazdım. KF 3000 TL'ye kadar düşüyor. KS ise 4000 TL. RTX düşünüyorsan 3000'i kesinlikle bekle, RTX performansı 2000'den daha iyi olacak. Yaza kadar idarelik kart alıp 3060 alırsın veya Big Navi kartları bekleyebilirsin. RT desteği gelecek donanımsal olarak. TDP değerlerinde iyileşme var 5700 serisine göre. Acelen varsa 2060S alabilirsin. RTX'i tam olarak hangi oyunda kullanacaksın ayrıca?

Pardon yanlış okumuşum. KF/KS arasında fark var evet mantıklı o şekilde olabilir ama biliyorsunuz K/KS serisi çok daha iyi olduğu söyleniyor, KF'de grafik işlemci yok sanırım. Tercihim K olur. Kasıma kadar bekleyebilirim aslında.

Oyunlar arada olacak şekilde RPG ağırlıklı /FPS/RTS türevleri.

@Ghostx 9900K'nın veya KS'nin KF'den iyi hiçbir yanı yok. Kasıma kadar bekleyebilirseniz Ryzen 4000 çıkacak, o seriden 4900X alabilirsiniz. Ekran kartı tarafında da hem AMD hem de NVIDIA tarafında yeni kartlar çıkacak. Değerlendirmelere ve fiyatlara göre karar verirsiniz. Intel'in 10. nesil işlemcilerine bulaşmaya değmez 4000'e kadar bekleyebilirseniz. Zaten önde olan IPC değerini daha ileri taşıdılar ve frekans olarak 3000'e göre 200MHz'e kadar artış var. Almak istediğiniz 9900KS işlemciden daha iyi olacak her anlamda ve daha uygun fiyatlı.

Geri
Yukarı