Intel Core i9-9900KF 77 Derece Normal mi?

mesutr

Centipat
Herkese selam,

Dün itibariyle Technopat ailesine katıldım. Biraz konuları araştırdım ama göremedim. O yüzden konu açma gereği hissettim.

3 Gün önce i9 9900 KF(Dahili Görüntüleme YOK) İşlemci aldım. Sıvı Soğutma sistemi ise Rampage Galaxy - 240. Soruma gelirsek benim problemim ısı. Sıvı sogutucu olmasına ragmen video düzenlerken MSI Afterburner programında 74 dereceleri görüyorum bazen. Sizce bu işlemcinin bu seviyeler çıkması normal mi? Aorus Z370 Ultra Gaming V1 anakartım var ve güncel. Acaba BIOS güncellemesi yetersiz oldugu için mi bu dereceleri görüyorum. 2 sene önce B350 Bazooka ve i3 7100 kullanıyordum. BIOS güncel olmadıgı için MSI Afterburner programında 100 derece yazıyordu :) Sorun BIOS'tanmış. Şimdi bu dereceleri görünce siz arkadaşlara danışmak istedim herkese teşekkürler. Hatta şu an 77 dereceyi yakaladım.

77 derece.png

Yükteyken 77 derece normal sayılabilir fakat sıvı soğutma sistemi kullanınca çok bir şey diyemedim.

Her şey sıvı soğutma değil hocam aldığınız sıvı soğutmanın kalitesi önemli. Çoğu sıvı soğutucu kendisinden daha ucuz olan hava soğutucular ile aynı performansı veriyor. Yükte 77 ise o soğutucu kullanan başkalarına bakıp karşılaştırmak lazım.

İşlemciniz I7 vb. işlemcilere nazaran daha yüksek ısılarda çalışmaktadır. Yük altında 77 derece I9 işlemci için makuldür. 100 derece üst sınır olmasına rağmen yeni nesil Intel işlemcilerin tamamı 130 dereceye kadar çalışabilmektedir.

Tabi bu demek değil ki yüksek ısılarda çalışmasına izin vermelisiniz, yüksek ısılarda anakartınız zarar görür.

İşlemciniz I7 vb. işlemcilere nazaran daha yüksek ısılarda çalışmaktadır. Yük altında 77 derece I9 işlemci için makuldür. 100 derece üst sınır olmasına rağmen yeni nesil Intel işlemcilerin tamamı 130 dereceye kadar çalışabilmektedir.

Tabi bu demek değil ki yüksek ısılarda çalışmasına izin vermelisiniz, yüksek ısılarda anakartınız zarar görür.

Evet arkadaşlar yükteyken 77 derece hatta anlık 85'leri görüp dönüş yaptığı oluyor. Ağır render yapıyorum.. Bu arada inşallah arkadaşın dediği gibi 100 dereceler normaldir.. İçime su serpmiştin ki şimdide anakart korkusu saldın :) Bi tane hava soğutma alıp farkı gözlemleyeceğim.. Aynı renderı hem hava hemde sıvı soğutma denemeyi düşünüyorum. Gerçekten şaşırdım. Ryzen yanıyor alev alıyor diye intel hep tercihim oldu.. Ama biraz tereddütlüyüm. Teşekkür ederim güzel yorumlanırız için <3

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı