Intel HD Graphics Bellek Artırma

DJTurk

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda 2 ekran kartı vardı. Başka bir anakart takılılınca sadece HD Graphics 5500 ekran kartım kaldı. Şu an 128 MB bellek atanmış ve CS:GO oynayamıyorum. 512 MB yaparsam düzeleceğini düşünüyorum.

Anakartım Pegatron Corporatıon D15D BIOS 702 AMI. Bilgisiyarımın markası Casper. Bir sürü yere baktım ama bellek artırmayı bulamadım. Advanced ayarı var, SATA Configuration'un altında olması gereken ayar yok. Bunu nasıl açarım diye araştırdım ve bir sürü video izledim. Modlamayla açılıyomuş ama hiçbir şey bilmediğimden ve anakartım markası saçma olduğundan herhangi bir sürüm bulamadım. Sorunu çözmek için yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarımda 2 ekran kartı vardı. Başka bir anakart takılılınca sadece HD Graphics 5500 ekran kartım kaldı. Şu an 128 MB bellek atanmış ve CS:GO oynayamıyorum. 512 MB yaparsam düzeleceğini düşünüyorum.

Anakartım Pegatron Corporatıon D15D BIOS 702 AMI. Bilgisiyarımın markası Casper. Bir sürü yere baktım ama bellek artırmayı bulamadım. Advanced ayarı var, SATA Configuration'un altında olması gereken ayar yok. Bunu nasıl açarım diye araştırdım ve bir sürü video izledim. Modlamayla açılıyomuş ama hiçbir şey bilmediğimden ve anakartım markası saçma olduğundan herhangi bir sürüm bulamadım. Sorunu çözmek için yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaşım Benim masaüstü bilgisayarın donanımı şu şekilde;

Intel® Core™ i7-6700 İşlemci
8M Önbellek, temel frekans 3,40 Mak Turbo Frekans 4,00 GHz'e kadar
· işlemci üzerinde İntel hd 530 Grafik yongası var.

Msi Z170A Gaming M5 Anakart
· Ram Hızı: DDR4 3600 MHz (OC)
· XMP özelliği ile DDR4 Bellek hızlarını artırabiliyor

CORSAIR Vengeance 8 GB x2 adet toplam 16 GB
· DDR4 Ram lpx 3000 MHZ CL15

Grafik kartı almadığım zaman Ana kartın BIOS undan maksimum 1 GB (DDR4 Corsair belleğin 16 GB tından 1 GB'nı) intel hd 530 Grafik yongaya ayırarak birçok oyunu oynayabiliyordum. Recep Baltaş bir videosunda UEFI bios ile ancak maksimum 512 MB ayırabildi ve daha fazla belleğin işe yaramadığını belirtti. Aslında bu doğru değil. Ana kart üreticileri ile Ekran kartı (GPU) üreticileri karşılıklı birbirlerini kolluyorlar. Biri diğerini sıfırlamaya çalışmıyor. Örneğin işlemci üzerine koyulan grafik yongasına özellikle fazla bellek vermiyorlar ki oyuncu gitsin bir de grafik kartı alsın. Ben 1,5 yıl İntel HD 530 grafik yongası ve ana karttan ayarla ramlerden 1 GB ayırarak bir çok oyunu sorunsuz oynadım. Kendime şunu sordum acaba ana kart bios undan niye 2 GB a kadar artırma yapamıyorum? Niye 512 MB veya 1 GB diye sınırlamışlar. İşlemci aslında güçlü bir işlemci ana kartta öyle!!! Bazı oyunlar 2 GB bellek istiyor ve oyunu oynayamıyorsunuz. Aslımda 16 GB Ram benim için oldukça yeterli/fazla bile niye onun 1 GB ını ayırabiliyorum da niye 2 GB ını ayıramıyorum. Dediğim gibi Ana kart üreticileri grafik kart üreticilerini kolladıklarından (körler sağırlar birbirini ağırlar) Şimdi MSI 1050 Ti gaming X 4 GB grafik kartı (GPU) almak zorunda kaldım ve ana karta taktım. Birde ne göreyim 4gb GPU yu takınca BIOS dan yapabildiğim 1 GB ilave RAM katkısı da birden bire kayboldu. Yani 4 GB ekran kartına RAM lerden paylaşımlı olarak 1-2 GB daha destek ayıramıyorsunuz? Niye diye kendinize hiç sordunuz mu? Çünkü 6 GB lık kartlar satılıyor onu alasınız diye :)) Herkese iyi günler dilerim.

Benimki laptop ve öyle bir kart takamam. Benim sorunum tamamen BIOS'la ilgili yada içindeki bozuk kartı çıkarırsam düzelir ama bozuk kartı görmüyor ki zaten. Bilgisiyar anakartı uyumlu değil görmüyor. Bozulan kart GT 840M Nvidia idi ama artık kullanamıyorum. Intel'e mecburum. Onun RAM'ini en azından 128 MB'dan 512 MB'a çıkarabilirsem çok güzel olacak ama modlamayla alakalı hiç bir şey bilmiyorum çünkü BIOS'da öyle bir ayar yok.

Bozulan ekran kartı (Nvidia 840) yerine yeni ekran kartı alamadığınızı ve Intel işlemci üzerindeki grafik yongasından (HD Graphics 5500 ) yararlanarak oyun oynamak istediğinizi anlıyorum. Laptopunuzun BIOS unu güncelleyerek belki yapabilirsin fakat bu da çözüm olmayabilir. Aşağıdaki linke bir göz atın derim ancak BIOS güncellemek tehlikeli bir işlem olup elektrik gitmesi ve yanlış bir işlem yapmanız durumunda laptopunuzu tamamen çöpe atmak durumunda kalabilirsiniz.
Pegatron C15B AMI BIOS güncelleme
ve
Intel HD Graphics 5500 Nasıl bir ekran kartıdır ? Ekran kartı karşılaştırabilecğim güncel bir site ? » Sayfa 1 - 1

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı