Intel i3 4150 vs AMD FX 6300

sinanakay

Hectopat
İyi geceler.Bu 2 günde 3.konum ama anlayın beni 1 kere alıcam sistem ve onun üstüne update yapıcam.
AMD almayı düşünüyordum fakat uzun yıllardır intel kullandığım için alışmışım bir kere. Şimdilik amd alsam Fx6300 intel alsam i3 4150 ile başlıcam böyle olursa 90 tl felan fark ediyor bi sıkıntı yok bu kadar fark ama sizden öğrenmek istediğim intel mi alayım amd mi? Diğer sorum da bu i3 4150 sanırım en fazla 1600 mhz ram kaldırıyor. Zaten ilerde ne olacağı belli olmaz durumum olur olmaz bu takılmak istemedim bi kaç fps feragat ederim 1866mhz olmasına gerek yok. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD FX-6300 kullanıcısıyım. Kışın auto ayarda OC denemelerimde başarılı oldu. Anakartı tavsiye ederim.
İntel i3 işlemcinin HT desteği sayesinde günlük masaüstü kullanımda ofis çalışmasında hemen hemen aynı sayılırlar.
İş resim, 3D, ses işlemeye gelince çoklu çekirdek kullanımı devreye giriyor sanal performansların etkisi kalmıyor o zaman AMD FX gücünü görüyorsun.
AMD FX-6300 için klasik tabirim şudur : i3 fiyatına i5 performans. Şimdi yeni nesil i3'ler bundan pahalı oldu. FX-4300 ile 10 dolar fark kalınca tahteravalli yön değiştirdi. Anakartlarıda hesaplı olsa i3 satılmaz olacak. ( 760G kastetmiyorum. Onlar önceki nesil sakın almayın ) Stok fanı Adana yaz sıcakları dışında iş görüyor. 4500 rpm de ısınma yaşamadan hafif sesle yaşıyorum. OC yapmak için 150 TL. ye fan alacağına benim tavsiyem FX-8320 al derim.
Windows 8.1 işletim sistemi bile hala FX serisine gerekli desteği vermediğinden 6300 6 çekirdek yerine 3 çekirdek gibi çalışmaktadır. Klasik testlerdeki i3 performansı bundan kaynaklıdır. Çok da güvenmeyin.

Teknik detay verirsek ; İntel i3 2 adet 4 silindirli motora sahiptir. Hypertreading sayesinde 4 adet 2 silindirli motor gibi çalışır.
AMD FX-6300 3 adet w8 motora sahiptir. İşletim sistemi ve diğer programlar desteklemediğinden 3 adet 4 silindir gibi çalışmaktadır.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı