Intel i5 10600K ile sistem toplama

Yardımseveradam

Centipat
Bildiğiniz gibi yeni çıktı hatta piyasaya girmesi ortalama ağustosu bulacak gibi bizim ülkede de. İncelemelerini okudum işlemci beğenilmiş Ryzen 3600'dan daha iyi ama çok az fark var %10 bile değil. 4.8 Boost hızı gayet güzel. 14 nm işlemci.
Ben eksi yanlarına değineyim sadece;
- Işlemci 125 Watt TDP değeri ile çalışıyor Ryzen 3600 65 Watt ile. 125 TDP ile çalışması bize sorun çıkarır mı?
-Desteklediği RAM frekansı 2666 MHz yazıyor Intel hala neden RAM'lerde 3200 MHz'leri görmüyor?
-Işlemci ve anakartta PCI Express 4.0 desteklenmiyor. Ancak 4.0 testlerine baktım oyun için olacak 3.0-4.0 hiç fark etmiyor FPS'yi etkilemiyor.
-Ayrı bir soğutucu gerekecek.
- Ryzen 3600'de forumlarda ısınma sorunundan bahsediyorlar orijinal soğutucu ile boşta 55 56 derecelerde yükte 80 dereceye kadar çıkıyor. Tabi mesela 700liraya Noctua soğutucu ile 37 dereceye kadar düşüyor sıcaklık. Ama 700 TL soğutucuya verilecekse o zaman Intel'de almak mantıklı olmaz mı? Her zaman sıcaklık konusunda AMD'nin önünde çünkü.
Eylül gibi sistem toplayacaktım arada kaldım bir de üstüne bir aya belki 3600XT işlemciler de gelir iyice kafa karışıklı yaratırlar. Intel toplanırsa bir tık daha fazla para vermiş olacağız AMD'ye göre ama Intel NVIDIA uyumunu yakalamış oluruz. Diğer tarafta biraz daha uygun fiyat oluyor. Siz ne düşünürdünüz?

İki platformunda kendine göre artıları eksileri var. Fakat şu soruya göre hareket etseniz daha iyi olur.
Sadece oyun odaklı, yüksek FPS'lerde oynamak için bir sistem istiyorsanız, bütçe sıkıntınız yoksa 10600K iyi bir işlemci.
Bütçeniz kısıtlıysa, önceliğiniz Photoshop, video düzenleme programları ise 3600 daha iyi bir işlemci. Oyun olarak da aralarında büyük bir uçurum yok.

İki platformunda kendine göre artıları eksileri var. Fakat şu soruya göre hareket etseniz daha iyi olur.
Sadece oyun odaklı, yüksek FPS'lerde oynamak için bir sistem istiyorsanız, bütçe sıkıntınız yoksa 10600K iyi bir işlemci.
Bütçeniz kısıtlıysa, önceliğiniz Photoshop, video düzenleme programları ise 3600 daha iyi bir işlemci. Oyun olarak da aralarında büyük bir uçurum yok.

Sadece oyun için toplayacağım video Photoshop işi olmayacak zaten Intel'de olsa Photoshop iyi şekilde yaparda amaç oyun oynamak. Peki sizin önerebileceğiniz soğutu var mıdır belki daha uygun tarafta Intel için? Tabi fiyat olarak daha uygun 10600 KF modeli var mı? Ne demekse artık bilmiyorum ama özellikleri aynı onu da alabilirim arada 200 300 TL arası fark edecek çünkü.

Bildiğiniz gibi yeni çıktı hatta piyasaya girmesi ortalama ağustosu bulacak gibi bizim ülkede de. İncelemelerini okudum işlemci beğenilmiş Ryzen 3600'dan daha iyi ama çok az fark var %10 bile değil. 4.8 Boost hızı gayet güzel. 14 nm işlemci.
Ben eksi yanlarına değineyim sadece;
- Işlemci 125 Watt TDP değeri ile çalışıyor Ryzen 3600 65 Watt ile. 125 TDP ile çalışması bize sorun çıkarır mı?
-Desteklediği RAM frekansı 2666 MHz yazıyor Intel hala neden RAM'lerde 3200 MHz'leri görmüyor?
-Işlemci ve anakartta PCI Express 4.0 desteklenmiyor. Ancak 4.0 testlerine baktım oyun için olacak 3.0-4.0 hiç fark etmiyor FPS'yi etkilemiyor.
-Ayrı bir soğutucu gerekecek.
- Ryzen 3600'de forumlarda ısınma sorunundan bahsediyorlar orijinal soğutucu ile boşta 55 56 derecelerde yükte 80 dereceye kadar çıkıyor. Tabi mesela 700liraya Noctua soğutucu ile 37 dereceye kadar düşüyor sıcaklık. Ama 700 TL soğutucuya verilecekse o zaman Intel'de almak mantıklı olmaz mı? Her zaman sıcaklık konusunda AMD'nin önünde çünkü.
Eylül gibi sistem toplayacaktım arada kaldım bir de üstüne bir aya belki 3600XT işlemciler de gelir iyice kafa karışıklı yaratırlar. Intel toplanırsa bir tık daha fazla para vermiş olacağız AMD'ye göre ama Intel NVIDIA uyumunu yakalamış oluruz. Diğer tarafta biraz daha uygun fiyat oluyor. Siz ne düşünürdünüz?
Öncelikle AMD işlemcilerde sıvı lehim kullanırken. Intel termal macun kullanıyor. Intel maliyetten kaçmak için. Bu yüzden Intel daha çok ısınıyor. i5 bir işlemciye göre TDP çok yüksek geldi bana. Tek çekirdek performansı olarak Intel daha üstün fakat render gibi işlere gidince AMD çok fark atıyor. Renderle işim olmaz diyorsanız %7-8 fark var aralarında oyun performansı olarak. Ramlerde Intel hala 14 nm kullandığı için bu kadar fark oluşuyor. PCI Express 4.0 ile 3.0 arasında FPS değil teknoloji farkı var ve bu fark şuan değil bir iki yıla önemi çok artacaktır. Şuan aklıma geldi i5 10600K Ryzen 5 3600'ün değil 3600X rakibidir ayrıca 3600 ile 3600X arasında en büyük fark stock soğutucudur. 3600X Wraith Spire kullanırken, 3600 Warith Stealth soğutucu ile geliyor ve 3600 için stock soğutucu berbat.

Öncelikle AMD işlemcilerde sıvı lehim kullanırken. Intel termal macun kullanıyor. Intel maliyetten kaçmak için. Bu yüzden Intel daha çok ısınıyor. i5 bir işlemciye göre TDP çok yüksek geldi bana. Tek çekirdek performansı olarak Intel daha üstün fakat render gibi işlere gidince AMD çok fark atıyor. Renderle işim olmaz diyorsanız %7-8 fark var aralarında oyun performansı olarak. RAM'lerde Intel hala 14 nm kullandığı için bu kadar fark oluşuyor. PCI Express 4.0 ile 3.0 arasında FPS değil teknoloji farkı var ve bu fark şu an değil bir iki yıla önemi çok artacaktır. Şu an aklıma geldi i5 10600K Ryzen 5 3600'ün değil 3600X rakibidir ayrıca 3600 ile 3600X arasında en büyük fark stock soğutucudur. 3600X Wraith spire kullanırken, 3600 warith Stealth soğutucu ile geliyor ve 3600 için stock soğutucu berbat.

3700X'i de övüyorlar da hocam oyun için gerek yok değil mi? Yayıncı değilim renderci değilim. O zaman 3600X alınıp iyi bir anakarta bağlarsak hem soğutucudan kazanmış oluruz hem anakartları da Intel'e göre biraz daha uygun oradan da kazanmış oluruz. Üstüne 3600 MHz CL18 RAM taksam sıkıntı çıkarmaz herhalde. Tabi bir de ben alana kadar eğer AMD bir şeyler çıkarırsa en güncel işlemciyi almak daha iyi olabilir.

K ve KF arasındaki fark K'nın iGPU'su olması. Yani içinde Intel HD Graphics var. KF modelinde ise bu yok. Zaten ekran kartı alacaksanız KF alıp paradan tasarruf yapabilirsiniz.

K ve KF arasındaki fark K'nın Igpu'su olması. Yani içinde Intel HD Graphics var. KF modelinde ise bu yok. Zaten ekran kartı alacaksanız KF alıp paradan tasarruf yapabilirsiniz.

Şimdi anladım zaten ekran kartı 2070 Super olacak KF alınır öyleyse. Biraz da düşünüp Intel mi Ryzen mi karar vermem gerekecek. Ryzen teknolojileri daha yeni gibi geliyor PCI 4.0 olsun 3600 MHz RAM desteklemesi olsun ancak Intel'in işlemcileri de çok sağlam sıkıntı çıkarmadan çalışıyor.

3700X'i de övüyorlar da hocam oyun için gerek yok değil mi? Yayıncı değilim renderci değilim. O zaman 3600X alınıp iyi bir anakarta bağlarsak hem soğutucudan kazanmış oluruz hem anakartları da Intel'e göre biraz daha uygun oradan da kazanmış oluruz. Üstüne 3600 MHz CL18 RAM taksam sıkıntı çıkarmaz herhalde. Tabi bir de ben alana kadar eğer AMD bir şeyler çıkarırsa en güncel işlemciyi almak daha iyi olabilir.
Ryzen 7 3700X oyun için gereksiz. Tek çekirdek performansı 3600X ile neredeyse aynı. Sağlam bir B550 ile mükemmel olur. İlerde işlemci yetersiz kalınca Ryzenlerin TDP düşük olduğu için Overclock da yaparsınız. Intel de alabilirsiniz. Bence 3200MHZ CL 16 RAM seçin. Çok hafif bir voltaj vererek RAM'e 3200MHZ'den 3600MHZ'e çıkarırsınız ve CL 16 3600MHZ kullanırsınız. Bence 4.Nesil Ryzenler çıkasıya kadar çok fazla düşünmeyin. AMD 2021 yılında soket değiştirecek. Tabi diğer tarafta Intel 2022 yılında soket değiştirecek. Fakat her yıl işlemci değiştiren birisi değilseniz anakartlardaki soket değişimi sizin için önemli değil.

Intel tarafında en mantıklı işlemci 10600K, siz de oyun için diyorsanız tercihiniz Intel'den yana olabilir. Fakat dediğim gibi bütçeyi çok aşmak istemiyorum derseniz kesinlikle 3600/X. 10600K için Z490 anakartların pahalılığı, iyi bir hava soğutma veya sıvı soğutma ihtiyacı gibi sebepler eksileri. Eylül gibi RTX 3000 serisi duyurulabilir, 3600 XT gelebilir. Eylül'de toplayacağınız için gelişmeleri takip etmekte fayda var. Şimdiden sistemizin hayırlı olması dileğimle.

Yeni konular

Geri
Yukarı