Intel i5-11400 işlemci OCCT CPU testinde hata veriyor ve PC yeniden başlatılıyor

Sleros

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 8GB Ripjaws V DDR4 3200 Mhz CL16 1.35V (x2)
SSD veya HDD modeli
Samsung 500GB 970 EVO NVMe M.2
Ekran kartı
ASUS GeForce DUAL RTX2060 EVO OC 6GB GDDR6 192Bit
Anakart
ASUS TUF Gaming B560-PLUS WIFI
İşlemci
Intel Core i5-11400
Merhabalar herkese,

Geçen yılın ağustos ayında topladığım i5-11400'lü sistemimde oyun oynarken ya da başka işlemciyi kullanacak işlemler yaparken sorun yaşamaktayım. Formda doldurduğum özelliklere sahip sistemimde BIOSumda XMPII ayarı açık ve RAM hızı 3200Mhz olarak seçili, ayrıyeten ASUS anakartın da kendi performance enhancement özelliği açılı. Bilgisayarı topladıktan sonra 2. ayda PSU'da bir sıkıntı yaşamıştım, teknik desteğe verilmiş ve düzeltilmişti. (PSU kasayla birlikte gelen PSU arkadaşlar, Rampage Hectora Glass kasayla birlikte gelen 700W 80PLUS Bronze PSU) Sonrasında da yakın bir zamana kadar sıkıntı yaşamamıştım. Ancak son zamanlarda Age of Empires II: Definitive Edition ya da Europa Universalis IV gibi oyunlar oynarken durduk yere oyunlardan atmaya başladı beni, ayrıyeten ikisi de sistemin çok rahat kaldırabilmesi gereken oyunlar ve daha öncesinde saatlerce sıkıntı yaşamadan oynayabilmiştim hiçbir ayarı değiştirmeden. Ben de yine sorunun PSU'dan kaynaklı olabileceğini düşündüm(acaba gereken enerjiyi çekemiyor mu diye) ve OCCT'nin PSU testini yaptım 2 gün önce. İlk yaptığım testte ben yetişemeden bilgisayar mavi ekran verip kendini yeniden başlattı, ancak ikincisinde hata mesajlarını görünce testi durdurdum ve sonuçları kaydettim. Şu şekilde:

OCCT-20220628-165356-PowerSupply.png

Burada da görüldüğü gibi sıkıntıyı CPU çıkarmaktaydı. Ben de acaba ASUS'un power enhancement ayarıyla ilgili olup olamayacağını düşündüğümden bir kere orayı BIOS'tan kapatarak ve bir kere de açık halde OCCT'nin CPU testini yaptım. Sonuç ikisinde de pek değişmedi:
OCCT-20220630-031818-CPUOCCT.png

OCCT-20220630-174910-CPUOCCT.png

(İkincisinde daha az hata çıkmasının muhtemelen nedeni çıkan hataları görünce hemen testi durdurmam)

Ayrıyeten AIDA64 extreme ile de sistem testi yaptım ve CPU'mda şu şekilde overheating ve throttling olduğunu söyledi:

stabilitytest.png

Overheatingi hiç beklemiyordum çünkü hem sıvı soğutmanın(Cooler Master Masterliquid ML240L V2 sıvı soğutma da var) hem de kasanın kendi fanlarının gayet de yeterli olacağını düşünüyordum.

Kısacası gözüktüğü üzere işlemciyle ilgili böyle bir sorunum var arkadaşlar. Sorun bir BIOS ayarından ya da başka bir şeyden kaynaklı olabilir mi yoksa teknik servise mi götürmem gerekecek? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son deneme olarak BIOS sıfırlayabilirsiniz. BIOS sıfırladıktan sonra sadece XMP açarak da hata alıyorsanız büyük ihtimalle donanımsal bir problem var. Ani kapanmalar genelde PSU kaynaklı oluyor. Kullandığınız marka da iyi PSU'lar üreten bir marka değil. 11. nesil Intel işlemcilerde yer oldukça yüksek güç tüketimine sahipler.

Tavsiyem yapabiliyorsanız ilk olarak farklı bir güç kaynağı ile sistemi test etmeniz. Eğer hata alınmıyorsa sorunu zaten bulmuş oluyorsunuz. Eğer hata alınmaya devam ediyorsa sırasıyla bellekleri, anakartı ve işlemciyi de test edebilirsiniz. Fakat benim tahminim güç kaynağından kaynaklı olduğu.

Son deneme olarak BIOS sıfırlayabilirsiniz. BIOS sıfırladıktan sonra sadece XMP açarak da hata alıyorsanız büyük ihtimalle donanımsal bir problem var. Ani kapanmalar genelde PSU kaynaklı oluyor. Kullandığınız marka da iyi PSU'lar üreten bir marka değil. 11. nesil Intel işlemcilerde yer oldukça yüksek güç tüketimine sahipler.

Tavsiyem yapabiliyorsanız ilk olarak farklı bir güç kaynağı ile sistemi test etmeniz. Eğer hata alınmıyorsa sorunu zaten bulmuş oluyorsunuz. Eğer hata alınmaya devam ediyorsa sırasıyla bellekleri, anakartı ve işlemciyi de test edebilirsiniz. Fakat benim tahminim güç kaynağından kaynaklı olduğu.

Teşekkürler, uygun bir zamanda başka bir PSU ile test edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı