Intel i7 3770K 92 Dereceye Kadar Isınması

Fovane

Decapat
Daha fazla  
Sistem özelliklerim:
  • Intel Core i7 3770K stock değerlerde
  • MSI Armor GTX 1080
  • 1x8 GB DDR3 1333 MHz Kingston rRAM + 1x4 GB DDR3 1333 MHz Kingston RAM
  • MSI Z77AG43 anakart
  • LG 25UM58-P UltraWide 25" 2560x1080
  • Samsung SSD 850 EVO 250 GB
  • Kasa Dark N10 5x fan
  • PSU Cooler Master MasterWatt 750 watt 80+ bronze
  • Soğutucum ise Dark Freezer X92BL
Termal macun Soğutucuyla gelen dandik macun.

Evet arkadaşlar benim sorunum ise işlemcim %0'da 45 derece, Prime95 Torture testinde yani %100 yükte 75 derece oluyor. Real Temp üzerinden sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum. Birkaç kez OC yaptım ve 4.2 GHz'e yükselttim bu sefer sıcaklık değerleri çıldırdı %100 yük altında 92 dereceyi gördü. Ben de stock değerlere geri çektim.

Zaten stock değerler bu haldeyken OC yapılmaz, biliyorum. Denedim sadece. Saçma olan durum ise Intel stock fanı kullanmıyorum ona rağmen sıcaklıklar bu halde. Ne yapmalıyım ? Soğutucum mu yeterli değil yoksa termal macunun dandikliği mi ? Yakın zamanda Cooler Master MasterGel Nano elmas parçacıklı termal macunu alacağım bunu alırsam sorunum çözülür mü ?

Yoksa soğutucuyu mu değiştirmeliyim ? Soğutucuyu yeni aldığımda montajı yaparken termal macunu biraz fazla sürmüş olabilirim sorun bundan kaynaklı da olabilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence, DDR3 ve 3. nesil işlemci kulanarak 1080'e ayıp etmişsiniz :LOL:. O.C. yapıldığında ısı değerlerinin artması çok normal. Stok macun demişsiniz işlemci 2012 yılında çıkan bir işlemci. 6 senedir Macun değiştirmediniz mi? Yüksek iletken değeri olan bir termal macun uygulamanızı öneririm. Soğutucunuz da yetersiz kalıyor olabilir.

Ekleme: Boştaki ısısı da biraz fazla gibi.

Ama dediğim gibi yapsa daha performanslı olur.
Oyun testlerine baktım aralarında çok büyük farklar göremedim i5 8600 daha güçlü mü bilmiyorum ama öyle de olsa yine de eski nesil ve daha ucuza bulabileceği bir işlemci ile ekran kartına daha fazla bütçe ayırması daha iyi. Bende böyle bir seçim yapardım.

Malekith aynen dediğiniz gibi bende böyle bir yol izledim, i7 3770K ve GTX 1080 aldım. Ama tam olarak sorunum çözülmedi ne önerirsiniz ? Soğutucuyu mu değiştirmeliyim yoksa termal macunu değiştirsem yeterli olur mu ?
Ayrıca berk1937 dostum işlemciyi yeni aldım dolayısıyla termal macunu yeni sürdüm. Ek olarak neden DDR3 bu kadar küçümseniyor, DDR4 sisteme geçsem sıfır işlemci + sıfır anakart + sıfır RAM'ler derken fiyat çok kabaracağından bende elimde bulunan sisteme böyle bir yükseltme yaparak fiyatı düşük tuttum, performansı arttırdım. Darboğaz hiçbir şekilde olmuyor günlerce benchmark testlerini inceledim ona göre satın aldım.

Malekith aynen dediğiniz gibi bende böyle bir yol izledim, i7 3770K ve GTX 1080 aldım. Ama tam olarak sorunum çözülmedi ne önerirsiniz ? Soğutucuyu mu değiştirmeliyim yoksa termal macunu değiştirsem yeterli olur mu ?
Ayrıca berk1937 dostum işlemciyi yeni aldım dolayısıyla termal macunu yeni sürdüm. Ek olarak neden DDR3 bu kadar küçümseniyor, DDR4 sisteme geçsem sıfır işlemci + sıfır anakart + sıfır RAM'ler derken fiyat çok kabaracağından bende elimde bulunan sisteme böyle bir yükseltme yaparak fiyatı düşük tuttum, performansı arttırdım. Darboğaz hiçbir şekilde olmuyor günlerce benchmark testlerini inceledim ona göre satın aldım.
Şimdi iki yöntem ile de çözememe durumu da var, termal macun soğutucudan ucuz olur ilk onu alarak başla o olmazsa soğutucu alırsın. Birde öyle bakarsın sıcaklık değerlerine.

Dostum Bende 2012 Sistem Topladım Aynı İşemciye Soğutucu olarak Cooler Master Hyper 212 Kullandım ve Gayet Memnunum Sistem Suan 44 Çarpan Yani 4.530 Mhzde Overclock edilmiş durumda Sistem Boşta Maksimum 36-49 Arası Bir Temp Değerlerinde Oyunlarda Ve Maksimum Kullanımlarda 70-80 Temp Değerlerinde En ufak bir sorun yaşamadım.Benchmark testlerimde aldığı score da cok tatmin edici durumda. Resim Anakartımın All Suite Uygulaması Verileridir. Soğutucu İhtiyacın Varsa Kesinlikle düşünebilirsin. Benim Sistemim De Ddr3 Platformunda Ve Gayet Tatmin Oluyorum.

Dosya Ekleri

• cpu temp test.png
    cpu temp test.png
    21 KB · Görüntüleme: 68
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı