Intel i7 6700 GTX 970 Sistem Düşük Performans Sorunu

Goktunga

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar herkese, yaklaşık olarak 2 ay gibi bir süre önce yeni bir toplama sistem yaptım. Bilgisayar konusunda tüm sistem bileşenlerini toplayabilecek bir bilgim olmadığı için gittiğim mağazadan çeşitli yardımlar aldım bilgisayarımı toplarken. Bilgisayarımda öncelikle League of Legends ve Counter Strike: GO gibi bilgisayara çok fazla yük bindirmeyen oyunlarla başlamak istedim. Oyunları oynamaya başladığımda akıcı olmadığını fark ettim. Oyunu daha önce hiç akıcı oyun oynamadığım için herhalde bu oyunların en fazla bu kadar olduğunu düşündüm. Ancak durumu Steam üzerinden Shadow of Mordor, Wolfenstein ve Total War: Attila gibi oyunlar indirince farkettim, GTX 970'den testlerdekilere göre çok daha düşük performans alıyordum. Total War ile Shadow of Mordor'dan yalnızca en düşük ayarda oynanabilir bir performans alıyordum. Olsun yine de oynayabiliyorum buna da şükür diyip pek fazla takmadım. Daha sonra BIOS güncellerken hata verdi bu yüzden anakartım değişmek zorunda kaldı. 1 hafta boyunca oyun oynamayı özlediğimden bilgisayarım gelir gelmez oyun oynamak istedim ancak artık oyunun akıcı olmama durumu beni üzmeye başlıyordu. Geçen günlerde izlediğim bir yayıncı bana çok yakın bir sistemle aynı ekran kartı ile gayet akıcı yüksek kalite yayın yapınca durumu hazmedememeye başladım. Örneğin LoL de 390 FPS almama rağmen herkeste olan o akıcılığı alamıyordum bu durum çoğu oyunda geçerliydi. Wolfenstein'ı açtığımda low medium high ultra farketmiyordu her şekilde yüksek FPS'di ancak oynanabilir bir durumda değildi. Türkçe İngilizce tüm forumları aradım karıştırdım ancak bir türlü bulamadım. Son çare olarak buraya başvurmayı düşündüm. Umarım bana yardımcı olabilirsiniz :(
Sistem özellikleri şu şekilde :
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • Intel Core i7 6700 @ 3.40 GHz
  • 16 GB @ 1066MHz RAM
  • MSI Z170A Gaming Pro Carbon
  • BenQ XL2411Z (1920x1080@144Hz)
  • Nvidia GeForce GTX 970 MSI
  • 931 GB Western Digital WDC WD10EZEX-00BN5A0 (SATA)
  • 223 GB Kingston SUV300S37A240G (SSD)

Son düzenleyen: Moderatör:
Lol'de 390 FPS alıyorum demişsin, burdan yola çıkarak ekranında G-sync özelliğinin bulunmadığını düşünüyorum. Yani bu ne demek oluyor dersen, monitöre yansıyan kare sayısı monitörün doğal Hertz değerinden çok çok fazla, bu da monitörün ekran kartına yetişememesi gibi bir duruma neden oluyor yani kareleri atlayarak gösteriyor, Lol'de grafik ayarlarının altında kare sınırlandırma ayarı var o ayarı 120 veya 144 yaparak oynayıp oyun hissiyatında bir değişiklik olup olmadığını yazabilir misin?

Bilemiyorum aynı sorun bende GTA 5'de var, yüksek ayarlarda 60-80 FPS arası alıyorum ama araba kullanırken takılmalar oluyor ekranda GT 5'de doku paketleri çok yüksek boyutlu olduğu için belki bu durum, SSD'ye kurmak gerek bazı oyunları.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı