Intel Management Engine Firmware Sürümü Öğrenme

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Yonga setinin içinde yer alan Management Engine yazılımının sürümünü Intel'in aracı ile öğrenebilirsiniz.

Modern sistemler için gerekli araç:

Eski sistemler için (Intel Management Engine 6.x-10.x, genelde Intel 2. ve 5. nesil işlemcili sistemler) gerekli araç:

• ZIP dosyasını indirip klasöre çıkartın.
  • DiscoveryTool.GUI klasörüne girin.
  • Exe dosyasını çalıştırın.
Çıkan pencerede The system is not vulnerable yazmalıdır. Aksi takdirde sisteminizde güvenlik açığı var demektir. BIOS güncellemesi genelde sorunu çözecektir.

1591396495461.png

Ek olarak, BIOS güncellemesi yayınlanmamış ve açık bulunduran anakartlarda ise, mevcut anakartınızın BIOS yedeğini aldıktan sonra elle Management Engine ve CPUID yamalarını uygulayarak elde edebilirsiniz. Farklı anakartlar için farklı rehberler gerektiğinden dolayı (BIOS yazılımı üretici firmadan firmaya araçlar değişiklik gösteriyor malum) Google üzerinden ufak bir arama ile bu bilgileri elde edip, sisteminizin güvenlik açıklarını kapatabilirsiniz.

Güvenlik açığı bulunmasının bize ne gibi bir zararı olur ?

Açığı kullanan bir yazılıma denk gelirseniz bilgisayarınızda depoladığınız bilgiler ele geçirilebilir. Buna sitelere girişte kullandığınız şifreler dahil.

Açığı kullanan bir yazılıma denk gelirseniz bilgisayarınızda depoladığınız bilgiler ele geçirilebilir. Buna sitelere girişte kullandığınız şifreler dahil.

Bu gün testi yaptım ve sonuç this System is vulnerable çıktı. Peki bu güvenlik açığını nasıl düzelteceğim?
KMSpico ile etkinleştirilmiş Windows 10 2004 kullanıyorum.

Bu gün testi yaptım ve sonuç this System is vulnerable çıktı. Peki bu güvenlik açığını nasıl düzelteceğim?
KMSpico ile etkinleştirilmiş Windows 10 2004 kullanıyorum.
BIOS güncellemesi yapacaksın konuda söylendiği gibi. Bunun için ilgili yere ayrı konu açarsan yardımcı olurlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı