Intel Management Engine Interface Açılış Süresini Uzatıyor

Eren Gums

Decapat
İyi akşamlar öncelikle herkese.
Evdeki gündelik işler için kullandığım laptop HP marka G6 1005ST modeli. Bu geçtiğimiz sene Windows 10 ile herhangi bir problem yaşamadan kullandığım bilgisayar artık Bootup sürecinde sleep/wake fonksiyonlarında ve en önemlisi kapanma evresinde problem yaşatmakta. Tek sürücüsü SSD olmasina rağmen açılış süresi 2.5 dakika civarında ayrıca uyku modundan çıkmıyor ve tam olarak kapanmıyor bilgisayar fan her daim açık kalıyor.

Araştırmalarım sonucu bu problemin Intel Management Engine Interface yüzünden kaynaklandığını buldum fakat Intel'in sitesinden hangi versiyonunu indirirsem indireyim “Bu platform desteklenmiyor” hatası alıyorum ve güncelleyemiyorum sürücüyü. Bu problemi daha önce yaşayan var mıdır acaba aramızda? BIOS pilini değiştirme, sürücüyü silme, RAM değişimini denedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denedim evet, malesef sonuç aynı. crea80 adlı üyenin başka başlıkta tavsiye ettigi versiyonu yükleyince geçici olarak aygıt yöneticisinde IMEI’nin üzerindeki ünlem kalkıyor, kod:10 hatası siliniyor fakat laptop yine kapanmıyor ve açılış sürem daha da uzuyor. Daha sonra hata kodu geri geliyor ve yenileniyor aygıt yöneticisinde.

Denedim evet, malesef sonuç aynı. crea80 adlı üyenin başka başlıkta tavsiye ettigi versiyonu yükleyince geçici olarak aygıt yöneticisinde IMEI’nin üzerindeki ünlem kalkıyor, kod:10 hatası siliniyor fakat laptop yine kapanmıyor ve açılış sürem daha da uzuyor. Daha sonra hata kodu geri geliyor ve yenileniyor aygıt yöneticisinde.
Hocam CMD'yi açıp sfc /scannow yazıt tarama sonucu çıkan iletiyi buraya yazar mısınız ?

Merhabalar tekrardan.

"C:\Windows\system32>sfc /scannow

Beginning system scan. This process will take some time.

Beginning verification phase of system scan.
Verification 100% complete.

Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired
them. Details are included in the CBS.Log windir\Logs\CBS\CBS.log. For
example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. Note that logging is currently not
supported in offline servicing scenarios."

Merhabalar tekrardan.

Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired
them. Details are included in the CBS.Log windir\Logs\CBS\CBS.log. For
example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. Note that logging is currently not
supported in offline servicing scenarios."
Hatalı dosyalar buldu ve sorunu çözdüğünü belirtiyor. Şimdi tekrardan bir test edin bakalım ne olacak tabi bilgisayarı kapatıp açmayı unutmayın.

Windows Resource Protection did not find any integrity violations.

C:\Windows\system32>"

Sonuçum bu şekilde fakat sorunum devam etmekte. PC tamamen kapanmıyor, fan açık kalıyor ve açılış sürem hala çok uzun. IMEI sürücüm şu anda 9.5.24. 1790 gözüküyor şu anda.

Windows Resource Protection did not find any integrity violations.

C:\Windows\system32>"

Sonuçum bu şekilde fakat sorunum devam etmekte. PC tamamen kapanmıyor, fan açık kalıyor ve açılış sürem hala çok uzun. IMEI sürücüm şu anda 9.5.24. 1790 gözüküyor şu anda.
Sizde eski sürüm yüklü. Bende 11.5.0.1011 bu sürüm yüklü.
Hocam sürücüyü aygıt yöneticisinden sil. Silerken aygıt yazılımını sil seçeneğinide seç sonra CCleaner ile temizlik yap kayıt defterini de yapmayı unutma sonra verdiğim linkten indir sürücüyü yükle.

Download Intel® Management Engine Consumer Driver for Intel® NUC Kit NUC5i3RY, NUC5i5RY, NUC5i7RY, NUC5i3MY

Sizde eski sürüm yüklü. Bende 11.5.0.1011 bu sürüm yüklü.
Hocam sürücüyü aygıt yöneticisinden sil. Silerken aygıt yazılımını sil seçeneğinide seç sonra CCleaner ile temizlik yap kayıt defterini de yapmayı unutma sonra verdiğim linkten indir sürücüyü yükle.

Download Intel® Management Engine Consumer Driver for Intel® NUC Kit NUC5i3RY, NUC5i5RY, NUC5i7RY, NUC5i3MY

Hocam driver'ı yükleme kısmına geldiğimde yine başta söylediğim "Bu platform desteklenmiyor" hatasını alıyorum ve ilerleyemiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı