Intel Oyun Sistemi Önerisi

BrkD22

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Öğrenci
Herkese merhaba arkadaşlar,

Öncelikle aranıza yeni katıldım. Sistem toplamaya karar verdikten sonra başlamış olduğum, araştırma sonucunda Youtube'da izlediğim bir video sayesinde bu siteyi öğrendim ve biraz inceledikten sonra kayıt oldum. Tekrardan herkese merhabalar.

Konuya gelecek olursam, bilgisayarda oyun oynamayı yaklaşık 10 sene önce bırakıp konsola yönelmiştim. Gerek arkadaşlarım olsun, gerek farklı nedenlerden ötürü olsun, rahat rahat takılmadan oyun oynayabileceğim bir PC toplamaya karar verdim. Fakat teknolojinin, çok gerisinde kaldığım için bayağı uzun araştırmaların içinde buldum kendimi. Dediğim gibi teknolojinin çok gerisindeyim o yüzden bazı konularda yardımınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

Öncelikle bütcem 2500-3000 lira arasında bunu belirtmek istiyorum. Monitör ihtiyacım yok, bilgisayarı televizyonuma bağlamayı düşünüyorum. Gerekirse ileriki zamanlarda monitör alabilirm.

Yapmış olduğum araştırmalar sonucunda kafamda bir taslak oluşturdum ve sistem hakkında yorumlarınızı, tavsiyelerinizi ve birkaç konuda da yardımlarınızı bekliyorum.

Not:Öncelikle parça parça seçimlerimi ve nedenlerini yazacağım sayfanın aşağı bölümlerine ürünlerin toplanmış halini ve fiyatlarınıda koyacağım. Okumak istemeyen olursa direkt olarak girdinin sonuna giderek sistemi değerlendirebilirler.

Anakart:

Anakart olarak ilk başta Asus Z-87 PRO düşünmüştüm fakat topladığım sistemin değeri 3500 lirayı bulunca farklı markalarada bakmaya başladım ve MSI'ın gaming serisindeki iki kart arasında kaldım. MSI Z-87 G65 ve MSI Z-87 G45 . Anakarttan beklentim belli bir kalitenin üzerinde olması ve DTS sesi çözebilmesi. Çünkü PS3 sistemi ile kullanmakta olduğum Logitech Z-906 Dolby Digital, DTS gibi ses formatlarını çözebilmekte ve bende bu yüzden PC'de film izlemek daha kolay olduğu için DTS formatını çözen bir anakart almak istiyorum. Eklemek istediğim birşeyde, henüz amatör olduğum için, yakın zamanda overclock yapma gibi bi düşüncemin bulunmaması.

MSI Z-87 G45 incelediğim zaman, birçok özelliği G65 ile aynı olup, G65 in fazladan 2 tane sata bağlantısı, fazladan birkaç yazılım desteği ve overclock kapasitesinin daha yüksek olduğunu öğrendim. Bu yüzden g65 için fazladan para ödemek istemiyorum. Burada önemli olan nokta Z-87 G45 DTS sesi çözüyor mu çözmüyor mu ? Bunun hakkında net bir bilgiye rastlayamadım. Bana göre tam bir f/p ürünü ama tabiki istediklerimi karşılıyor mu, almaya değer mi konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

Bu arada G45'de G65'de Realtek ALC 1150 ses sürücüsünü kullanıyormuş.

Asus Z87 - PRO fiyatı 569 TL

MSI Z-87 G45 fiyatı 396 TL

MSI Z-87 G65 fiyatı 514 TL

İşlemci:

İşlemci olarak Haswell serisinden Intel Core-i5 4670k almayı düşünüyorum. 4770k fiyat aralığımı geçtiği için ve Orta segmentin f/p ürünü 4660k mantıklı geldi bana.

Fiyat: 548 TL

Ekran Kartı:

Ekran kartı konusunda da kafamda bazı sorular var. İlk başta Asus GTX 760 Direct CU II O.C düşünürken, sonradan karar veremeyip bir dolu kartı inceledim. Sanırım seçimler konusunda bir çıta daha yukarı çıktık fakat sistemin geneli düşünüldüğünde bu sisteme hangi kartın takılması gerektiğini bilemedim. Şuanki öncelikli tercihim SAPPHIRE HD7970 O.C . Bu ürün fiyat konusunda Asus GTX 670 den 770 den ucuz olmasına rağmen yakın performans verebiliyor sanırım. Ama bu konuda tam emin değilim.

Tüm alternatifleri düşünüce ortaya şu tablo çıkıyor.

Asus GTX 760 Direct CU II O.C--> 829 TL Stokta yok.

Asus GTX 770 Direct CU II O.C--> 1313 TL

SAPPHIRE HD7970 O.C --> 950TL

MSI GTX770 LIGHTNING--> 1262 TL

MSI GTX770 TWIN FROZR--> 1210 TL

Muhtemelen GTX 770, HD7970'den daha üstün bir kart fakat burada f/p düşünürsek seçim ne olmalı. Eğer GTX 770 e para vereceksek aradaki fark çok mu fazla olacak. Merak ettiğim konu bu.

RAM:

RAM olarak
GSKILL 8GB (2X4GB) RIPJAWSX DDR3 1866MHZ CL9 (F3-14900CL9D-8GBXL)
düşündüm. Anakartın desteklediği ramlere bakınca gördüğüm ve birçok kişininde memnun olduğunu okuduğum için seçimim bu yönde oldu. 1600mhz ile arasında 20 TL gibi bir fark olduğu için 1866mhz almayı düşünüyorum.

KASA:

Kasa konusunda iki kasa arasındayım. Şekil olarak Cooler Master HAF 912 Advanced modelini beğendim. Ama işlevsellik olarakta Corsair Carbide 400R arasındayım. Açıkçası HAF 912 Advanced'e daha yakınım sadece şeklinden ötürü. İki kasada da 80+ sertifikalı 750 Watt güç sağlayabilen güç kaynağı bulunmakta.

Cooler Master HAF 912 431 TL

Corsair Carbide 400R 424 TL

SSD:

SSD konusunda Kingston 120 GB Hyperx 3D serisi düşünüyorum(Okuma 555 MB/s, Yazma 510 MB/s). Çok araştırdığım bir ürün değil fakat yazma okuma hızlarına ve fiyatlara bakarak seçim yapınca en mantıklısı bu ürün oluyor. Birçok kişi Corsair GT ve GS serisi önermiş, yazma okuma hızları daha düşük olmasına rağmen neredeyse arada 100 lira fark var, demekki bakılması gereken tekşey okuma ve yazma hızı değil ama fiyat araya girince seçimim Kingston olacak gibi duruyor.

HDD:

Burada da ilk başta WD Caviar Black 1TB düşünürken, Seagate Barracuda 1TB'a doğru yöneldim. Aradaki 50-60 liralık fark ile klavye veya mouse almayı düşünüyorum. Zaten bütçemin maximumuna çıktım.

Soğutucu:

CM Hyper 212X alacağım sanırım. Çok düşünmeye gerek yok. Overclock yapmayı çok düşünmüyorum. Sistemin kullanım ömrüne katkısı olacağından ve 3000 liraya yakın para ödeyeceğimden ötürü konulması gerektiğini düşündüm.

Burada merak ettiğim konu, kasa için fan almam gerekir mi? Eğer gerekiyorsa hangi fanı önerirsiniz.

Sisteme şöyle genel bakacak olursak,

Not: Fiyat kolonlarının sol tarfindaki kolon bugünkü fiyatları, sağ kolondaki fiyatlar %25 indirimli fiyat ve en aşağıdaki fiyat ise %30 indirim olursa çıkmış olacak fiyat.

Şimdiden herkese teşekkür ederim. Kusura bakmayın biraz uzun oldu fakat öğrendiklerimin üzerine sizin paylaşımlarınız çok değerli olacaktır. İyi akşamlar.

51ab.jpg

Şimdi sırayla başlayalım:

DTS desteği: https://www.technopat.net/forum/diger-donanimlar/25289-realtek-alc1150-dts-destegi-var-mi.html
İşlemci OK
Ekran kartında seçim senin.RAM konusunda da seçim OK
Kasa: Carbide 400R derim.
Kalite ve uzun ömür dersen Plextor derim. Firma ile birlikte çalışıyoruz. Teste gelen ürünün incelemesi: Plextor M5 Pro 256GB SSD İncelemesi | Technopat Fiyat dersen tabii bilemem :)
SSD zaten performans sunuyor. Bu bağlamda HDD'de biraz standart modeller alınabilir.
Soğutucu seçimi güzel. Kasa fanına gerek yok.

Arkadaşlar yukarıda yazmış olduğum sistemin birçok parçasının siparişini verdim. İstanbul dışında olduğum için internet üzerinden hallettim. Yarın İstanbula dönüyorum Eksen Bilgisayardan alacağım parçaları.

İşlemci: Intel 4670k 577 TL

Anakart: MSI Z87-G45 394 TL

Kasa: CoolerMaster 912 Advanced GX 750 80+ 411TL

SSD: Corsair Force GS 128 GB 290TL

HDD: Western Digital Caviar Black 1TB 204TL

Ram, soğutucu ve ekran kartını yarın Gold PC'den alıp anakartın gelmesini bekleyeceğim. Recep arkadaşa yardımından dolayı teşekkür ederim. Umarım iyi bir sistem olmuştur.

Bu arada ekran kartında Gigabyte GTX 770 Windforce (3x) 2 GB DDR3 modeline karar verdim. Performans testlerinde MSI Lightning'in biraz altında kalsada 150 liralık fiyat farkı cazip geldi. 1-2 FPS veya santigrat derece çok birşey değiştirmeyecektir diye düşünüyorum. Eğer o olmassa MSI Lightning alacağım.

Arkadaşlar yukarıda yazmış olduğum sistemin birçok parçasının siparişini verdim. İstanbul dışında olduğum için internet üzerinden hallettim. Yarın İstanbula dönüyorum Eksen Bilgisayardan alacağım parçaları.

Ram, soğutucu ve ekran kartını yarın Gold PC'den alıp anakartın gelmesini bekleyeceğim. Recep arkadaşa yardımından dolayı teşekkür ederim. Umarım iyi bir sistem olmuştur.

Bu arada ekran kartında Gigabyte GTX 770 Windforce (3x) 2 GB DDR3 modeline karar verdim. Performans testlerinde MSI Lightning'in biraz altında kalsada 150 liralık fiyat farkı cazip geldi. 1-2 FPS veya santigrat derece çok birşey değiştirmeyecektir diye düşünüyorum. Eğer o olmassa MSI Lightning alacağım.

Ekran kartında düz modeller değilde Tİ vb. modelleri alırsanız uzun zaman performans alırsınız. Mesela kardeşimin bilgisayarında 660 Tİ modeli var. Bu modelin bir kaç özelliği var ama en çok hoşuma giden. İlk çalıştırmada ekran kartının fanını ters istikamete çeviriyor ve sonrasında aniden dönmesi gereken istikamete çevirip üzerindeki tozu atıyor. Gözümle gördüm açık şekilde. Tabii sizin tercihiniz daha üst seviye ama düz model almamanızı tavsiye ederim.

- - - Güncellendi - - -

Sata bir HDD alana kadar SSD diskinizi 256 GB'a yükseltmenizde de fayda var. Yanına Sata HDD koyarak performansını kırmayın. Gerekirse Harici Harddisk ile destek verebilirsiniz.

Tavsiyeniz icin tesekkur ederim. 240 GB bir SSD alsam bana yer olarak yetmeyecektir. Multimedya depolama ve program oyun kurma gibi işlemleri yapabilecegim bir diske ihtiyacim var. Bu noktada 240 GB SSD almam bana maddi yük getirir cunku illa ki SATA HDD almam gerekecek yine de. Ekran karti konusunda da size hak veriyorum fakat sizin dediginiz isi sadece Asus yapiyor sanirim ama bende Asus almak istemiyorum, çünkü fiyat/performans acisindan dusununce bence geride kaliyor. Üstelik GTX 770 ti cikacak mi bilmiyoruz, GTX 670 icin boyle bir model piyasaya sürulmemisti. 200 lira daha butcem olsa kesinlikle 240 GB SSD alirdim. Ama ben o farka mouse, klavye gibi bilesenler almayi dusunuyorum. Belki ilerde takviye yapariz SSD konusunda. Kesinlikle haklisiniz.

Teşekkür ederim.

Tavsiyeniz icin tesekkur ederim. 240 GB bir SSD alsam bana yer olarak yetmeyecektir. Multimedya depolama ve program oyun kurma gibi işlemleri yapabilecegim bir diske ihtiyacim var. Bu noktada 240 GB SSD almam bana maddi yük getirir cunku illa ki SATA HDD almam gerekecek yine de. Ekran karti konusunda da size hak veriyorum fakat sizin dediginiz isi sadece Asus yapiyor sanirim ama bende Asus almak istemiyorum, çünkü fiyat/performans acisindan dusununce bence geride kaliyor. Üstelik GTX 770 ti cikacak mi bilmiyoruz, GTX 670 icin boyle bir model piyasaya sürulmemisti. 200 lira daha butcem olsa kesinlikle 240 GB SSD alirdim. Ama ben o farka mouse, klavye gibi bilesenler almayi dusunuyorum. Belki ilerde takviye yapariz SSD konusunda. Kesinlikle haklisiniz.

Teşekkür ederim.

Şimdi sıra sıra size cevap vereyim. Öncelikle bu özelliğe sahip olan ekran kartının üreticisi MSI.
İkinci olarak 1 TB HDD alana kadar, SSD yi 240 GB zaten yaparsınız diye düşünüyorum. İndirimleri takip etmek lazım. 1-2 ay içerisinde de 2 TB Harici HDD ekleyecek bir durum bir şekilde sağlanabilir. Hem depolama işlerini gerçekleştirirsiniz hemde performas kaybı yaşamamış olursunuz.

- - - Güncellendi - - -

Teşekkür ederim.

Son cümleniz gözümden kaçmış pardon. SDD ve RAM gibi bileşenlerde her zaman parça sayısını az tutmakta fayda var. Şimdi SSD yi alsanız yanına ileride bir tane daha eklesin, emin olun tek SSD'den daha iyi performans alırsınız. Bence bütçenizi ve tercihlerinizi tekrar bir gözden geçiriniz. Klavye ve mouse konusuna gelince onu istediğiniz zaman yaparsınız. Oyun tutkunluğunuz var ise Klavye ve Mouse u ileri bir tarihe erteleyin bir kere alın. Hem uzun vadede kullanın hemde bütçenize göre en iyisini alın. Sistem değişir zamanla ama inanın klavye mouse iyi oldu mu çok sistemler eskitir.

Hocam sen bana ne yaptin yaa, beni hic piyasasini bilmedigim ortamin icine ativerdin :). Simdi soyle bi sorunum var siparisi verdim. Kredi kartimdan da cekildi ucret, burdan sonra geri donus mesakatli ise siparisi oyle birakacagim hee oyle degilde ugrastirmiyorsa dediginiz gibi 240 gb SSD alip, HDD yi sonraya birakalim.

Tekrar selamlar arkadaşlar, bu sefer tavsiye almak için değil sistemimi kurdum, sizlere teşekkür etmek için yazıyorum. Yardımı dokunan herkese çok teşekkür ediyorum.

Sistem şöyle oldu;

• MSI Z87-G45
  • Intel 4670k 3,4 Ghz
  • Corsair Vengance Pro 1866 Mhz CL9
  • Gigabyte GTX 770 Windforce (3x)
  • HAF 912 Advanced GX 750 Watt 80+
  • Corsair Force GS 128 GB
  • WD Caviar Black 1TB
  • Cooler Master Hyper212X
  • Asus DVD Writer

Sistemden birkaç fotoğraf

Sistem Verileri,

İnternette dolaşıp, müzik dinlediğim zamanlarda yani sistem zorlanmadığı zamandaki AIDA64 programının algılayıcı verileri

rqqm.th.jpg
a

Battlefield Ultra ayarlarda oynadığım zamandaki veriler

Bunları bilgisayarı kendim kurduğum için yazıyorum. Herşey normal görünüyor gibi ama sizlerinde fikrini almak istedim, çünkü önceden de belirttiğim gibi PC konusunda yeniyim. Sadece kullanıcıyken, şimdi sistem verilerini de analiz etmeyi, müdahale etmeyi öğrenmem gerekiyor. İşlerin yolunda olmadığı zaman farkında olmam gerekiyor.

Tekrardan fikir veren, yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın. Elimden geldiğince forumda aktif olmaya çalışacağım.

İyi akşamlar herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı