Intel Q6600 işlemcili sistemi yükseltme önerisi

331494

Hectopat
Elimde aşağıdaki özelliklere sahip olan bir sistem var:

CPU: Intel Core Duo Quad CPU Q6600.
GPU: GeForce 9600 GT 512 MB.
Anakart: Gigabyte GA-EP31-DS3l (rev. 1.0)
RAM: Corsair xms2 DDR2 2x2 4 GB 800MHz.
HDD: 500 GB PSU: 500W.

Depoda dayımın eski bir bilgisayarını buldum, 2 hafta bile kullanmadan işi gereği iMac kullanması gerekince depoya kaldırmış. Hatta içerisine sadece AutoCAD 2008 kurup kapatmış. Yıllarca depoda unutulmuş. Geçtiğimiz günlerde depoyu temizlerken kendisiyle karşılaştım, denedim ve sorunsuzca çalıştı.

Halihazırda elimde 6900XT ve 5900X bileşenlere sahip güçlü bir bilgisayar var. Bu bilgisayarı atmak yerine hobi olarak bir şeyler yapmaya karar verdim. Bu bilgisayarı yeniden diriltmek istiyorum. Mevcut eski kasayı da modifiye edip, boyayıp yine kullanacağım.

Dayıma sordum bu fikir onun da hoşuna gitti ve "abartmadığın sürece masrafları karşılarım" dedi. "hiç masrafa gerek yok" gibi cümlelere ihtiyacım yok, dediğim gibi hobi olarak dayımla birlikte bir şeyler yapacağız.
İşlemci ve ekran kartına dokunmadan hangi parçaları yükseltebilirim? Ve PSU'dan ses geliyor, zaten ne olduğu belirsiz bir markaya sahip. Elimde güvenilir bazı PSU'lar var. Kaç W PSU yeterli olur? Bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
2x2 GB DDR2 RAM alabilirsin. Bence anakartı değiştirmene gerek yok gibi. İşlemci BSEL mod yapabilirsin. SSD ve PSU değişikliği yaptın mı tadından yenmez. Görünüşü keyfinizce modifiye edersiniz.

2x2 GB DDR2 RAM alabilirsin. Bence anakartı değiştirmene gerek yok gibi. İşlemci BSEL mod yapabilirsin. SSD ve PSU değişikliği yaptın mı tadından yenmez. Görünüşü keyfinizce modifiye edersiniz.
İçerisine windows 10 kurdum windows 7 bulamadığım için 4gb ram ile çalışıyor ama ethernet kullanamıyorum windows 10 için sürücü bulamadığımdan dolayı. Windows 8 ya da 10 uyumlu bir anakart bulabilirsem iyi olacak birde ram arttırayım diyorum en azından 8gb. Şuanda 2x2 4GB kullanıyorum.

İçerisine windows 10 kurdum windows 7 bulamadığım için 4gb ram ile çalışıyor ama ethernet kullanamıyorum windows 10 için sürücü bulamadığımdan dolayı. Windows 8 ya da 10 uyumlu bir anakart bulabilirsem iyi olacak birde ram arttırayım diyorum en azından 8gb. Şuanda 2x2 4GB kullanıyorum.
Hocam benim şuan kullandığım anakart Windows 7 uyumlu. Ama bende sürücüleri çat diye kuruyordu. Hatta şuanda bilgisayarımda Windows 11 yüklü durumda ve ilginç bir şekilde aşırı güzel çalışıyor. Windows 10'da Cinebench R23 testinde 1500 pts alırken, Windows 11'de 1650 pts civarı skor alıyorum. Aşırı uyumlu çalışıyor bende Windows 11. Anakartım Gigabyte GA-P35-S3G V1.0 modeli.

Hocam bende de böyle unutulan bi kasa var q6600 8gb ramli hatta anakartı da segmentinin en babalarından asus p5q pro malesef w10 suruculeri uyumsuz malesef w7 kullanıyorum.

Hocam bende de böyle unutulan bi kasa var q6600 8gb ramli hatta anakartı da segmentinin en babalarından asus p5q pro malesef w10 suruculeri uyumsuz malesef w7 kullanıyorum.
Nasıl uyumsuz hocam. Windows 7 sürücüleri sorunsuz bir şekilde çalışıyor normalde Windows 10'da. Sürücüleri kurarken uyumluluk modunu deneyebilirsiniz. İşe yarıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı