Intel ve AMD anakartlarda RAM frekans desteği farkı

Daha fazla  
Bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Yeterince bilgiye sahip olmadan toplamayı düşünmüyorum.

AMD Ryzen işlemci soketli anakartlarda ucuz bütçe ile RAM frekans değerlerini 3200MHz ve daha yükseklere çıkarabilirken, neden Intel soketli anakartlarda düşük bütçe ile anca 2666 MHz RAM frekansları destekliyor? Bu durum ben 3200MHz RAM taktığımda, Intel soketlilerde RAM frekansı düşecek mi?
Şimdi, AMD işlemci soketli anakart alırsam oyunlarda CPU kullanımı düşük olacak ve ben bunu istemiyorum. Intel işlemci soketli anakart alırsam, bu sefer de RAM hızından düşmüş olacak. Sizce hangisini almak daha mantıklıdır? Sonuçta oyun odaklı PC almayı düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Intel'in satış politikası bu şekilde. Düşük bütçeli anakartlarda kullanılan işlemciler için aşırı yüksek değerlere zaten gerek yok. Ryzen için yüksek frekanslı RAM önermemizin sebebi, tek çekirdek performansını yükseltme amaçlı.
Intel'in satış politikası bu şekilde. Düşük bütçeli anakartlarda kullanılan işlemciler için aşırı yüksek değerlere zaten gerek yok. Ryzen için yüksek frekanslı RAM önermemizin sebebi, tek çekirdek performansını yükseltme amaçlı.

Çözüm
Katılıyorum hocam.

Çok teşekkür ederim. İntel tabanlı bilgisayarı tercih ettim. Kullanacağım İşlemci İ5 9400F ve Anakart olarak MSI z390 Thomahawk, anakartı yüksek almamın sebebi ileride, olurda yükseltme yaparsam bir artım olsun, sağlıcakla kalın.

Çok teşekkür ederim. İntel tabanlı bilgisayarı tercih ettim. Kullanacağım İşlemci İ5 9400F ve Anakart olarak MSI z390 Thomahawk, anakartı yüksek almamın sebebi ileride, olurda yükseltme yaparsam bir artım olsun, sağlıcakla kalın.
Doğru düşünmüşsünüz. Ama şunu da belirtmek lazım, i5 9400F işlemcisine overclock yapılmıyor, yani isterseniz B360 anakart da alabilirsiniz. Geleceğe dönük olması açısından toğru tercih etmişsiniz hocam. Hayırlı olsun şimdiden.

Yeni konular

Geri
Yukarı