İnternet altyapısı sorgulama

Quantum9

Hectopat
Makaleler
9
Yer
Beşiktaş / İstanbul
Daha fazla  
Meslek
İşletme Yönetimi
Arkadaşlar, yeni bir daireye taşınacağım, adres bilgilerini emlakçıdan detaylı şekilde aldım. 1+1 daire İstanbul'da. Oturan öğrenciler ile konuştum, binada çok yüksek hızda fiber var dediler. Evet gerçekten binada, elektrik odasında Telekom'un Fiber kutusu var. İnternet sitelerinde hız sorgulaması yaptığım zaman, Fiber 100Mbps bilgisi çıkıyor, santral dolabına mesafe 0 metre.
Telekom bayisine gittiğim zaman özelleştirilmiş paketler ile 400 Mbps download 150 Mbps'ye kadar upload alabileceğim belirtildi. Fakat binada ki altyapı türünü nasıl öğrenebilirim, FTTP, GPON vs olarak yani? Bilgi verirseniz sevinirim.

Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayıp, adresini detaylı olarak daire numarana kadar ver. Onlar detaylı olarak bilgi verirler.
Hocam kişisel bilgi istiyorlar, daireyi henüz tutmadığım için yardımcı olamayız dediler. Garip bi durum sadece altyapı bilgisi almak istiyordum. Sizin üzerinize abonelik yok vs deyip görüşmeyi sonlandırdılar.

Arkadaşlar, yeni bir daireye taşınacağım, adres bilgilerini emlakçıdan detaylı şekilde aldım. 1+1 daire İstanbul'da. Oturan öğrenciler ile konuştum, binada çok yüksek hızda fiber var dediler. Evet gerçekten binada, elektrik odasında Telekom'un Fiber kutusu var. İnternet sitelerinde hız sorgulaması yaptığım zaman, Fiber 100Mbps bilgisi çıkıyor, santral dolabına mesafe 0 metre.
Telekom bayisine gittiğim zaman özelleştirilmiş paketler ile 400 Mbps download 150 Mbps'ye kadar upload alabileceğim belirtildi. Fakat binada ki altyapı türünü nasıl öğrenebilirim, FTTP, GPON vs olarak yani? Bilgi verirseniz sevinirim.
Hocam altyapı durumunu şu adresten ayrıntılı bir biçimde öğrenebilirsiniz: İnternet Altyapı Sorgulama - GÖKNET İLETİŞİM A.Ş.

Teşekkürler hocam, istediğim bilgi buydu.

Dosya Ekleri

• resim_2021-12-26_181322.png
    resim_2021-12-26_181322.png
    18,6 KB · Görüntüleme: 63
FTTH mı yoksa FTTB mi diye tekrar o öğrenci arkadaşlara sormak sizce de mantıklı değil mi hocam? Nede olsa onlar kullanıyorlar.

Hocam 1 kere sordum fiber var çok iyi dediler. Hız testi sonucunu falan atmışlardı bana. Dedim hangi tür dedim bilginiz var mı falan, vallahi çok iyi bir fiber var dediler bize, diyorlar bana :D
Özelleştirilmiş 150 Mbps dowload paketi kullanıyorlardı. Tek bildiğim bu.

Büyük ihtimal hocam göknet sitesinde olduğu gibi FTTH dır, FTTB sistem artık çok fazla yaygın değil diye biliyorum. Zaten iki sistem arasında da fark yok. Tek fark var, FTTH sistem daireye kadar fiber kablo getirir ONT cihazı gerektirir. FTTB sistem ise hali hazırda binaya ONT cihazı bağlanır ve o cihaz üzerinden daireye CAT kablo çekilir. Hiç bir farkı yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı