İnternet değerlerinde düşük ve DSL kablosunda gariplik

harajukubarbie

Kilopat
1 Sene önceki hat değerlerim ve şu anki değerlerimi yüklediğim SS'lerde görebilirsiniz. Modeme maksimum 100Mbps civarı hız gelen SS 1 sene önceki değerlerim, şimdiki değerlerim ise kötü olan. Acaba bu kötüleşme kablodan olabilir mi? Bir de bu DSL kablosunda neden sadece 1 kablo bağlı? Herkeste mi böyle? Ayrıca DSL kablosu bütün değildi. Sanki başka kabloyla birleştirilmiş gibi.

Dosya Ekleri

• IMG_20201203_031659.png
    IMG_20201203_031659.png
    11,1 KB · Görüntüleme: 69
  • Screenshot_20191203_192640_com.android.chrome (2).jpg
    Screenshot_20191203_192640_com.android.chrome (2).jpg
    75,4 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_20201204_193823.jpg
    IMG_20201204_193823.jpg
    291,9 KB · Görüntüleme: 77
Her zaman bu sekilde miydi?
Kablodan bahsediyorum.

Dışı elektrik bandıyla sarılmış bu kadar. İnterneti ilk aldığımızda kurulum için gelen Türk Telekom ekibi o kabloya bir şeyler yaptı ve o kabloyu modeme bağladı. Bant da kurumuş gibiydi ben de çıkardım baktım sadece bir tanesi bağlı. Bir de bu kablo dışarıdan evimize geliyor. Değerlerimdeki düşüklük bundan kaynaklı olabilir mi?

İkisi birden bagli olmasi gerekir bildigim kadariyla. Birde o kablo nereden geliyor ankastre kutusuna bagli degil mi? Telefon direginden mi geliyor yoksa.
Banti cikarirken o beyaz kabloyla birlikte cikarmis olabilir misin? Yoksa hep tek bagli oldugunu biliyor musun? Zamanla kendi kendine de cikmis olabilir.
Eger tek oldugunu biliyorsan. O bagli kablolari guzelce birbirine dola sarmal seklinde sonra bant yapistir.

Aynısı bana da oldu. Nisanda max. 100 Mbps destekleyen hat temmuz ayı ortasında bir gecede 35'e düştü. Kabloda ezilme vs. herhangi bir değişiklik olmadığına eminim. Bence Türk telekom kafasına göre portlarda değişiklik yapıyor.

İkisi birden bagli olmasi gerekir bildigim kadariyla. Bir de o kablo nereden geliyor ankastre kutusuna bagli degil mi? Telefon direginden mi geliyor yoksa.
Bandı cikarirken o beyaz kabloyla birlikte cikarmis olabilir misin? Yoksa hep tek bagli oldugunu biliyor musun? Zamanla kendi kendine de cikmis olabilir.
Eger tek oldugunu biliyorsan. O bagli kablolari guzelce birbirine dola sarmal seklinde sonra bant yapistir.

Tek olmasa internet daha yavaş olmaz mıydı? Bir de hiç bilmiyordum tek bağlı olduğunu çünkü önceden bantla sarılıydı açmamıştım fakat şimdi açtığımda tek kablo bağlı gözüküyordu. Şu anki kullandığım pakette yok ama taahhüt bir dahaki aya bitiyor önceden 100Mbps civarı alabilecekken şimdi 35 bile gelmeyecek gibi.
Aynısı bana da oldu. Nisanda max. 100 Mbps destekleyen hat temmuz ayı ortasında bir gecede 35'e düştü. Kabloda ezilme vs. herhangi bir değişiklik olmadığına eminim. Bence Türk telekom kafasına göre portlarda değişiklik yapıyor.
E ben taahhüt bitince yüksek pakete geçecektim ne yapacağım şimdi?

Elektrik bandıyla kablo bağlanmaz.
@Ulunay dediği gibi YAK-1 konnektör ile ek yapılması gerekir.

@Ulunay dediği gibi yak-1 konnektör ile ek yapılması gerekir.

Biz yapmadık onu Türk Telekom'dan gelenler yaptı. Ayrıca ben buradaki internet sorunlara bakan şubeye gittiğimde bana yanlış bilgiler verdiler ve başlarından salmaya çalıştılar.
@Ulunay dediği gibi YAK-1 konnektör ile ek yapılması gerekir.

Şey şimdi aynı bölgede oturduğumuz kuzenimin hat değerlerini atıyorum. ADSL kullanmasına rağmen değerleri bana yakın ayrıca hat zayıflaması benimkinden az.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20201207_203221_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20201207_203221_com.android.chrome.jpg
    61,9 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı