Internet Explorer 10 Performansı

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
69.224
Çözümler
863
Beğeniler
98.519
Yer
İstanbul
Google, geçtiğimiz günlerde mikro kıyaslama yazılımı RoboHornet’i yayınladı ve Internet Explorer 10 da bunda gayet iyi bir puan elde etti. Internet Explorer 10, RoboHornet ile başarı elde etmiş olabilir ama aslında daha fazlasını sunuyor!

Bir yandan bu jesti takdir ederken, mühendislik takımımız kıyaslama yazılımına göz attığında RoboHornet’in performans kullanıcılarının gerçek dünyadaki sitelerde karşı karşıya kalacaklarını pek de temsil etmediğini keşfetti.

Tüm mikro kıyaslama yazılımları gibi RoboHornet de sadece tarayıcı performansının belirli açılarına odaklanan bir laboratuar testi.

RoboHornet mikro kıyaslama yazılımını alıp gerçek bir dünya senaryosu bağlamında çalıştırmaya karar verdik. CSS3 Animasyonları, CSS3 Geçişleri, CSS3 Metin Gölgeleri, özel WOOF yazı tipleri, Unicode, Touch vb. modern tarayıcı özelliklerini kullanarak, biraz Matrix filmine benzeyen bir site hazırladık. RoboHornet mikro kıyaslama yazılımını bu gerçek web sitesi bağlamında çalıştırdık. Hem Matrix hem de RoboHornet mikro kıyaslama yazılımı aynı anda çalışırken Chrome’da takılmalar görüldü ve ekrandaki animasyon durdu, çünkü gerçek bir dünya senaryosu bağlamında bir hız testi yükünü kaldırmak üzere tasarlanmamıştı. Diğer taraftan Internet Explorer 10 yanıt vermeye, ekrandaki animasyonu oynatmaya devam etti ve testi Chrome’un bitirme süresin yarısından bile az bir zamanda tamamladı. Windows 8 yüklü bir Samsung Series 7 PC’sindeki RoboHornet Pro demomu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bu, bir tarayıcıyı değerlendirirken neden sürekli gerçek dünya performansına vurgu yaptığımıza güzel bir örnek oldu. RoboHornet Pro, IE Test Sürücüsünde de mevcut, böylece bunu kendiniz de kontrol edebilirsiniz.Internet Explorer, laboratuar ortamındaki mikro kıyaslama yazılımlarında değil tepeden tırnağa web sitelerinde çok iyi sonuçlar vermek için oluşturuldu.

Geçen haftaki Strangeloop Networks sonuçları gibi, en iyi 2.000 satış web sitesinde yapılan testlerde web sayfalarının yüklenmesinde Internet Explorer 10’un Chrome 20’den %8 daha hızlı olduğunu gösteren üçüncü parti sonuçlar, en hızlı web tarayıcısını yapma yolunda seçtiğimiz yaklaşımı destekliyor.

Şurası kesin ki gelecekte çok daha fazla mikro kıyaslama yazılımları yayınlanacak. Bir yandan diğer tarayıcı tedarikçilerinin testlerini nasıl dosyalayacağımızı düşünürken, asıl odağımız her zaman gerçek dünya sitelerindeki performans olmaya devam edecek.

Sonuçta Internet Explorer, “gerçek dünyada” web taraması yapmak için geliştirildi…

Melis Hamurculu
Windows Ürün Pazarlama Müdürü
Microsoft Türkiye
 


Yukarı