Internet Explorer: Güvenli bölgedeki web sayfalarını başka bilgisayara aktarmak

'İnternet Araçları' bölümünde Recep Baltaş tarafından 9 Mart 2011 tarihinde başlatılan konu.

 1. Recep Baltaş

  Recep Baltaş Technopat Yönetici

  Katılım:
  14 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  51.917
  Beğenileri:
  42.527
  Yer:
  İstanbul
  Microsoft’un internet tarayıcısı içerisinde entegre bir bölge modülü barındırıyor: “İnternet Seçenekleri”ndeki güvenlik yarlarından istediğiniz web sayfalarını güvenli sayfalar olarak tanımlayabiliyorsunuz. İçeriğine güvenmediğiniz zararlı sayfaları ise “Yasaklı Siteler” kısmına koyabiliyorsunuz. Belli bir süre sonra buradaki liste epey kabarıyor. Şimdi bu listeyi yeni dizüstü bilgisayarınıza aktarmak istiyorsunuz.  Yanınıza alın: belirlediğiniz web sayfalarının listesini kaydedip başka bilgisayarlara aktarabilirsiniz.

  İPUCU Sizin güvenli veya güvenli olmayan olarak oluşturduğunuz web sayfalarının listesi kayıt defterinde depolanıyor. Buradan gerekli dosyaları alarak daha sonra kullanmak üzere kaydedebilirsiniz.

  Bu işlem için “Başlat/Çalıştır” yolunu izleyin ve açılan kutucuğa “regedit” yazın. Şimdi kayıt defterini açmış olacaksınız. Buradan

  Kod:
  “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\InternetSettings\ZoneMap\Domains” 
  anahtarına gidin. Bu anahtarı işaretleyin ve “Dosya/Ver” komutu ile bu anahtarı istediğiniz ismi vererek herhangi bir konuma kaydedin. Yalnız aktarma işlemi esnasında anahtarın komple aktarılacağından emin olmak için “Seçili Parça Yapısı”nın işaretli olduğundan emin olun. Şimdi “Kaydet” komutu ile işlemi bitirin. Artık kaydettiğiniz bu dosyayı yeni bilgisayarınızda çift tıklamanız ve açmanız yeterli. Cevabını “Evet” olarak vereceğiniz zorunlu güvenlik sorusundan sonra veriler kayıt defterine girilecektir.

  Bilgi: Bazı Zaralı yazılımlar bu anahtar yoluyla zararlı siteleri listeye eklemek isteyebiliyorlar. Bu yüzden mutlaka listede sadece sizin seçtiğiniz web sayfalarının yer aldığından emin olun. Eğer başka web sayfaları da listenize girmişse onları silin ve her ihtimale karşı bilgisayarınızda bir virüs taraması gerçekleştirin.
   

Sayfayı Paylaş