İnternet hattını nasıl daha uzağa taşırım?

Lochart

Decapat
Evimizi dükkanımızın üstüne taşıyoruz. Ev 5. Katta dükkanın tam üstünde kalıyor. Balkondan kablo sarkıtabilirim. İki ayrı internet kullanmak yerine tek internet kullanıp 24 Mbps'yi 50'ye çıkarmayı düşünüyorum. Sorum şu bunu nasıl yapabilirim? İkinci bir modem takma şansım var mı yoksa router cihazlar falan mı kullanmak gerekiyor? Elimde eski bir TTNET modemi var kilidini kaldırarak kullanabilir miyim?
Bu arada internet sağlayıcısı Uydunet. 5. Kattaki sistemimi kesinlikle kablo ile bağlamak istiyorum. Wi-Fi oyunlarda sorun yaratıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Balkondan sarkıtabilirsen CAT6 ile kablonu çek, güzel bir şekilde de klipsler ile duvara sabitle. Bir problem olacağını sanmıyorum. Biz zamanında 2 yan evimizdeki komşumuzdan kablo çekmiştik. Aynı hızı alıyorduk.
Hocam evde Wi-Fi yi de kullanmam lazım telefonlar için. CAT6 modeme takılan bildiğimiz ethernet kablosu oluyor değil mi? Aslında benim sorunum kablo ile çektiğim interneti ikinci bir modem ile dağıtmak. Nasıl bir modem almalıyım, modemi tek başıma kurabilir miyim bilmiyorum.

Hocam evde Wi-Fi yi de kullanmam lazım telefonlar için. CAT6 modeme takılan bildiğimiz ethernet kablosu oluyor değil mi? Aslında benim sorunum kablo ile çektiğim interneti ikinci bir modem ile dağıtmak. Nasıl bir modem almalıyım, modemi tek başıma kurabilir miyim bilmiyorum.
Kabloyu çektikten sonra Acces Point ya da Router alarak kablolu kablosuz dağıtım yapabilirsin.

Evet, CAT6 kaliteli bir kablodur. Pahalı gelebilir, bu yüzden normal ethernet kablosu da çekebilirsiniz.
İkinci modemi kullanacaksanız, asıl modemden bir ethernet kablosu çekeceksiniz. 2. Modemi Access Point olarak kullanacak.
Birinci modemin ip adresi 192.168.2.1 ise (sizde farklı olabilir kontrol edin ben 2.1 e göre anlattım)
İkinci modemin DHCP sunucusunu kapatın ve modemin IP adresini 192.168.2.1 yerine 192.168.2.100 gibi bir şey yapın. Bu şekilde 2 modem de aynı internete bağlı olacak.
Bu şekilde ikinci modemi hem kablolu hem de kablosuz olarak kullanabileceksiniz. İkinci modemden kablosuz ayarlarını yapmayı unutmayın.

Evet, CAT6 kaliteli bir kablodur. Pahalı gelebilir, bu yüzden normal ethernet kablosu da çekebilirsiniz.
İkinci modemi kullanacaksanız, asıl modemden bir ethernet kablosu çekeceksiniz. 2. Modemi Access Point olarak kullanacak.
Birinci modemin ip adresi 192.168.2.1 ise (sizde farklı olabilir kontrol edin ben 2.1 e göre anlattım)
İkinci modemin DHCP sunucusunu kapatın ve modemin IP adresini 192.168.2.1 yerine 192.168.2.100 gibi bir şey yapın. Bu şekilde 2 modem de aynı internete bağlı olacak.
Bu şekilde ikinci modemi hem kablolu hem de kablosuz olarak kullanabileceksiniz. İkinci modemden kablosuz ayarlarını yapmayı unutmayın.
Hocam çok sağolum tam aradığım cevap buydu. Konu kilitlenebilir.

En iyi cevap olarak işaretlersen memnun olurum hocam, hem konunun çözüldüğünü anlar girenler hem de bu sorunu yaşayan arkadaşlar yanıt bulurlar.
Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı