İnternet hız arttırma

Grolisard

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, sanırım Türk Telekom'un 12 Mbps'lik paketini kullanıyoruz ve aldığım sonuç resimde. Özellikle akşamları çok pingim oluyor herkes internette film falan izliyorlar. İnternet hızını nasıl arttırabiirim? PC'de Ethernet kullanıyorum. Rooter falan mı gerekekiyor pek bilmiyorum o işleri.
Not: Mahallemizde fiber yok.

1675373102867.png

Hocam o Mbps biraz fazla az ve fiber olmaması kötü bir şanssızlık. Arttırabileceğinizi düşünmüyorum.

Kablo kalitesine ve modem modeline göre hızlar değişir. Eğer bu dediklerimde sorun yoksa müşteri hizmetlerini arayınız.

Ayrıca bu şartlarda artık 12 MBPS kullanılmaz. En az 35 MBPS pakete geçmelisiniz.

İnternet hızını arttırsanız bile pek fazla arttıramıyorsunuz çünkü İSS size ne veriyorsa onu alıyorsunuz. Şu saydığım maddeler işe yarayabilir bir nebzede olsa, ama bu işin kökten çözümü başka bir İSS'ye geçip yüksek hızlı paket almak.
  • Binadaki telefon kablosunu kullanmak yerine CAT6 kabloyla ayrı hat çektirmek (Elektrikçiler yapıyor, ama masraflı.)
  • Firmanın verdiği modemler genel olarak dandik oluyor, bu yüzden 5GHz bandında çalışan ayrı bir modem satın almak.
  • Ethernet kablonuzu en az CAT6 ethernet kablosuyla değiştirmek
Bu saydığım maddeler destansı farklar yaratmayacak, yani örneğin şu anda aldığınız 6.1 Mbps 10 Mbps'e fırlamayacak. Ben kendi ethernet kablomu CAT7 ile değiştirdim, normalde CAT6 kabloda işimi görüyordu ama biraz daha kalın ve korunaklı olduğu için ve parazitten kaynaklanan hız düşüşünü engellediği için CAT7 seçtim, çok minimal bir fark oldu hız konusunda. Muhtemelende o minimal fark parazit engelleme özelliğinden geliyor.

Geri
Yukarı