İnternet hızı değerleri çok değişken

zahidbolat

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Erbaa
Son günlerde DSL bağlantım gidip geri gelmeye başladı. Modemde ışığı bir gidiyor, bir geliyor. Durumu TurkNet'e bildirdim. Onlarda TT saha ekiplerine yönlendirdiler. Saha ekibi bize daireye kadar gelen kablonun kalitesiz olduğunu söylediler. Aynı zamanda ankastreye kadar 90 Mbps geldiğini ancak kablodan dolayı bu hıza erişemediğimizi söylediler. Biz kabloyu bir elektrikçiye çektirdik. Şunu aktarayım; bizim binamız çok eski olduğundan dairelere telefon hattı/vdsl hattı bile gelmiyor. Anlayacağınız kablo dıştan geliyor(camdan delik aracılığıyla...). Modemim TT'nin zamanında dağıtmış olduğu VMG-3312-B10b. Speedtest'lerde bazen 45, 55, 65 gibi hızlar alıyorum. Çok değişken değerlikli. Sizce sorun gerçekten de kabloda mı? Fotoğraflarla daha iyi anlayacaksınız. IMG-20210824 de ankastre kutusu görülüyor. Kablo oradan en az 25-30 metre ile daireye camdan giriyor(fotolarda gördüğünüz üzere). Ayrıca şu an hat değerlerim Max 25 Mbps alıyor. Teknik bilen bilgili kişiler sorunun çözümünü anlatırsa memnun olurum.

Dosya Ekleri

• 20220924_111641.jpg
    20220924_111641.jpg
    82,9 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG-20210824-WA0000.jpg
    IMG-20210824-WA0000.jpg
    78,6 KB · Görüntüleme: 61
  • HAT DEĞERLERİ.png
    HAT DEĞERLERİ.png
    126,9 KB · Görüntüleme: 64
Ev eskiye o döşenen hatlar çürümüş veya çürümeye yüz tutmuştur kesin olarak ondandır diyemem ama ihtimali yüksek.

Hocam SNR Marjı sınırın altında dengesiz almanızın nedeni bu ayrıca hat zayıflamanız yüksek bu yüzden ankastreye gelen hızı verimli bir şekilde alamıyorsunuz ben daireye çekilen kablodan şüpheliyim eğer Telekom ekibi ankastre hızını doğruluyorsa büyük ihtimal sizin tarafınızda bir sıkıntı var.

Hocam SNR Marjı sınırın altında dengesiz almanızın nedeni bu ayrıca hat zayıflamanız yüksek bu yüzden ankastreye gelen hızı verimli bir şekilde alamıyorsunuz ben daireye çekilen kablodan şüpheliyim eğer Telekom ekibi ankastre hızını doğruluyorsa büyük ihtimal sizin tarafınızda bir sıkıntı var.
Türknetin kendisi de ankastreye 90 mbps geldiğini söyledi. Eve kadar gelen kabloyu değiştirmeyi düşünüyorum. Daire içinde internet kablosuna telefon kablosu çakma işleminde eksiklik olabilir mi? Görsellere bakarsanız pek iyiymiş gibi durmuyor.

Dosya Ekleri

• Inked20220927_195002.jpg
    Inked20220927_195002.jpg
    68,8 KB · Görüntüleme: 40
Türknetin kendisi de ankastreye 90 mbps geldiğini söyledi. Eve kadar gelen kabloyu değiştirmeyi düşünüyorum. Daire içinde internet kablosuna telefon kablosu çakma işleminde eksiklik olabilir mi? Görsellere bakarsanız pek iyiymiş gibi durmuyor.
Hocam internet kablosunu elektrik bandı ile sarmışlar bu çok büyük bir hata bu işlem kabloya çok zarar veriyor bantın yapışkan olması nedeniyle eğer ankastre içinde kendi yerinizi biliyorsanız kendiniz yapabilirsiniz eğer bilmiyorsanız hiç girişmeyin derim sonuçta ankastreye zarar verebilirsiniz, zarar verdiğiniz takdirde ciddi hukuki sonuçlar ortaya çıkarır (Türk Telekomun malı olduğu için)
bkz.: Haberleşme özgürlüğüne zarar verme.

Bölgenizdeki elektrikçiye danışıp yeni internet hattı çektirmek istediğinizi söyleyin.

Geri
Yukarı