İnternet Hızı ve Ping Bağlantısı

HarunBURAK

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
₺80'ye 150GB AKN li 24 Mbps fiber internetim var. Babam pahalı diye değiştirecekmiş. ₺30'lik bir şey. Baktım internete rezalet. Sınırsız ama 8 Mbps 50GB AKN'li. AKN'den sonra 2 Mbps'ye düşüyormuş. Profesyonel olmasa da CS:GO oyuncusuyum yıllardır. Şu anda ping 50-60-70. Bu rezalet internetle CS:GO oynar mıyım?

Paketinizin değişmesi ile hattınızın ping değerinin ne alakası var ?

Ping parayı bastıkça iyileşen birşey değildir, altyapı ile alakalıdır. Sizin paketiniz değiştiğinde kullandığınız kabloların kalitesi veya veri sizden çıkıp hedefe giderken kat ettiği süre artmaz.

Paketinizin değişmesi ile hayatınızın ping değerinin ne alakası var ?

Ping parayı bastıkça iyileşen birşey değildir, altyapı ile alakalıdır. Sizin paketiniz değiştiğinde kullandığınız kabloların kalitesi veya veri sizden çıkıp hedefe giderken kat ettiği süre artmaz.
Belki fiberden ADSL'e aktarılır. En azından fiberde kalırsa AKN sonrası hız yüksek kalır.

Belki fiberden ADSL'e aktarılır. En azından fiberde kalırsa AKN sonrası hız yüksek kalır.
Evine gelen kablo bakır telefon kablosu ise arkadaşın, zaten normal adsl kullaniyordur. O kablo ile fiber kullanılmaz. Eğer eve kadar Cat5 veya Cat6 kablo geliyorsa o zaman da ADSL kullanamaz. Yani öyle bir derdi yok.

Evine gelen kablo bakır telefon kablosu ise arkadaşın, zaten normal adsl kullaniyordur. O kablo ile fiber kullanılmaz. Eğer eve kadar Cat5 veya Cat6 kablo geliyorsa o zaman da ADSL kullanamaz. Yani öyle bir derdi yok.
Pingde değişme olabilir. Var olan düzgün bağlantıyı bozmadan daha ucuzunu kullanmanın en iyi yolu bence kotayı azaltmak.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ping internet hızıyla alakalı bir şey değildir. Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir veri paketinin iletilmesi esnasında geçen süredir. Kısaca ping değerini etkileyen faktörler: Sunucu yoğunluğu, sunucu altyapısıdır. Çok fazla etkileyeceğini sanmıyorum.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ping internet hızıyla alakalı bir şey değildir. Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir veri paketinin iletilmesi esnasında geçen süredir. Kısaca ping değerini etkileyen faktörler: Sunucu yoğunluğu, sunucu altyapısıdır. Çok fazla etkileyeceğini sanmıyorum.
Sunucu alt yapısı etkiliyor ama zaten çoğu sunucuların internet bağlantıları iyi.

Kendim gözlemlediğime göre fiber bağlantı en iyi ping değerine sahip. VDSL ve ADSL de ping farkları gözlemledim. Oyunlarda bağlanılan sunucuya göre ping süresi değişir ama gözlemlerime göre fiber bağlantı VDSL bağlantıya göre daha iyi ping. VDSL bağlantı ADSL bağlantıya göre daha iyi ping verir. Aynı evde tüm tipleri kullandım. Normal kullanımda fiber 0 ile 5. VDSL 4 aşağısı 11 yukarısı görmedim. ADSL 50 bile gördügüm oldu. Tabi biri aynı zamanda online oynuyorsa bu değerler değişir. Ama yinede fiber hepsinden iyidir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı