İnternet hızları belirli saatlerde yavaşlıyor

ZantiagO

Hectopat
Herkese merhaba. 1 haftadır Kablonet kullanıyorum ve evimde 2 adet abonelik mevcut. Benim bilgisayarıma bağlı olan internet 10Mbps simetrik tamamen yayın açabilmek için bu interneti çektim. Evim içinde 2. aboneliğim 100Mbps fiber ev halkı ondan yararlanıyor. Speedtest attığımda fotoğrafta da göreceksiniz hızımda hiçbir şekilde sorun yok ve dalgalanma söz konusu değil. Sorunum şu şekilde; yayın açıyorum, hiçbir şekilde sorun yok. 8000 bitrate verebiliyorum ve hiçbir sorun yaşamdan ping vs olmadan ama saat 21:00 olduğu anda ben yayın yapamaz hale geliyorum. Speedtest üzerinde her ne kadar 9.80-10Mbps arasında upload alsam da OBS 0 ile 3000 arasında bitrate veriyor ve sinyal kırmızı olarak görünüyor ve garip şekilde saat 00:00 olduğu anda bu sorun düzeliyor. 100Mbps'lik fiber internetinde de aynı problem var. O da 5Mbps kadar upload var ve 3500 bitrate vererek deniyorum 1.7 Mbps'nin üstüne çıkmıyor. Speedtest atıyorum 4.90 alıyor. Aynı şekilde o da 00:00 olduğu anda düzeliyor.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    16 KB · Görüntüleme: 66
  • 5.PNG
    5.PNG
    1,2 KB · Görüntüleme: 64
Kablonet'in sorunlarından birisi de bu işte. Gece 00:00 ve 04:00 arasında da bizim evin interneti yavaşlıyor. Büyük ihtimalle modem kaynaklı. Çekim güçleri acayip kalitesiz ve işin kötüsü bu modemlerin teknolojisi pek bilinmediği için piyasadan bir modem alamazsınız.
Bu arada kasıtlı yavaşlatıyorlar.

Birçok nedeni olabilir. 21.00'dan itibaren "prime time" aralığına girdiğimiz için yani çok büyük bir kesim internete yüklendiği için kaynak noktasından internet düzgün dağıtılamıyordur. Bunu dağıtmak için de belli bir süre uğraşıyorlardır. Ya da yukarıda geçtiği gibi ilerleyen zaman aralıklarında modemin aldığı sinyal azalıyordur ve bu bağlantıyı yavaşlatıyordur. Modemin herhangi bir elektronik cihazla dalgalarının parazite uğraması da mümkün. Yine benden önceki yanıtta olduğu gibi Gece 00-04 arası oluyorsa da bakım, onarım vs. yapılıyor olabilir. Ülkede altyapı ve kaynaklar güçlü olmadığı için bu yavaşlamalar sık oluyor. Türk Telekom'un zaten devlet gücünü yitirmesine rağmen tekel olmaya devam etmesi tüm ülkenin internetini yavaşlatıyor bir de Korona var tabi ki.

Ben de kablonet kullanıyorum. Sabah ve öğleden sonraya kadar herşey güzel ancak genelde 18:30'dan sonra internet yerlerde sürünüyor. Oyunlarda 120ms altında almıyorum. Anlaşma bitsin değiştireceğiz.

Birçok nedeni olabilir. 21.00'dan itibaren "Prime time" aralığına girdiğimiz için yani çok büyük bir kesim internete yüklendiği için kaynak noktasından internet düzgün dağıtılamıyordur. Bunu dağıtmak için de belli bir süre uğraşıyorlardır. Ya da yukarıda geçtiği gibi ilerleyen zaman aralıklarında modemin aldığı sinyal azalıyordur ve bu bağlantıyı yavaşlatıyordur. Modemin herhangi bir elektronik cihazla dalgalarının parazite uğraması da mümkün. Yine benden önceki yanıtta olduğu gibi gece 00-04 arası oluyorsa da bakım, onarım vs. yapılıyor olabilir. Ülkede altyapı ve kaynaklar güçlü olmadığı için bu yavaşlamalar sık oluyor. Türk Telekom'un zaten devlet gücünü yitirmesine rağmen tekel olmaya devam etmesi tüm ülkenin internetini yavaşlatıyor bir de korona var tabii ki.

Hızımda sorun yok Speedtest üzerinde gündüz neyse gece o sadece 21:00 ile 00:00 arasında OBS'te bitrate 0 ile 700 kbps arasında oynuyor. Max 3Mbps oluyor sadece OBS üzerinde böyle ama aynı alt yapıda aynı sinyaller ile Vodafone net kullandım böyle bir sorun yaşamadım Kablonet geçtim bu sorun çıktı başıma.
Hocam bu kasıtlı yapılan bir durum. Bizde de aynı durum var. Zaten normal zamanda stabil değerler almıyorken bu aralık bizi bitiriyor.

Sizin dediğiniz kasıtlı yapılandırma 19:00 ile 00:00 saatleri arasında akıllı sınırsız tarife mesela benim 2. aboneliğim olan 100Mbps internet bu saatler arasında 24Mbps düşüyor. Ama upload 5Mbps'ye kadar gelmeye devam ediyor ama OBS üzerinde 700kbps veriyor. Aynı şekilde simetrik internet bu yapılandırmadan etkilenmeyen bir tarife tamamen sınırsız ve 9.80Mbps upload alıyorum şu an güncel ama OBS'te yayın aç dediğimde 500 kbps ile 3Mbps arasında ölü bir şekilde hareket ediyor ve garip hiçbir sorun yok ne indirmelerde ne uploadlarda ne de video izlemerimde sadece OBS üstünde saat 00:00 olduğu anda 8-9Mbps verebiliyorum tekrar OBS'e.
Ve Kablonet'in kendi fiber alt yapısı.

Operatörler insanı çileden çıkarmaya yeter. Türk Telekom tekel olduğu için operatörler Türk Telekomdan alıyor interneti. Haliyle her mahallenin her sokağına bir operatörün internet dağıtması masraflı ve müşteri için kanser bir hal alıyor. Örneğin ben Türknet kullanıcısıyım Korona öncesi ve koronanın yazına doğru olan dönemde internet sorunu yokken yazdan beri internet sorunları yaşamaya başladım. Şikayetlerde bulunun şikayetlerin içine biraz da hukuk katın belki o zaman bu soruna yardımcı olabilirler. Ben de aynısını yapıyorum fakat bu operatörleri dürtüp durmak lazım sürekli yaşanan can sıkıcı problemlerden. Türk Telekomun da başarılı olduğu yok gerçi.

Operatörler insanı çileden çıkarmaya yeter. Türk Telekom tekel olduğu için operatörler Türk Telekom'dan alıyor interneti. Haliyle her mahallenin her sokağına bir operatörün internet dağıtması masraflı ve müşteri için kanser bir hal alıyor. Örneğin ben TurkNet kullanıcısıyım korona öncesi ve koronanın yazına doğru olan dönemde internet sorunu yokken yazdan beri internet sorunları yaşamaya başladım. Şikayetlerde bulunun şikayetlerin içine biraz da hukuk katın belki o zaman bu soruna yardımcı olabilirler. Ben de aynısını yapıyorum fakat bu operatörleri dürtüp durmak lazım sürekli yaşanan can sıkıcı problemlerden. Türk Telekom'un da başarılı olduğu yok gerçi.

Bulunduğum bölgede Türk Telekom alt yapısı yok sadece Türksat'ın alt yapısı mevcut o yüzden Kablonet'i tercih ettim internetlerinde hiçbir sorun yaşamıyorum sadece OBS üzerinde böyle bir sorunum var ve internette sorun görünmediği içinde tabii bu işlerden anlamadıkları içinde bozuk plak gibi onu yaptık bunu yaptık her şey iyi demekten başka bir şey yapmıyorlar.

Altyapıdan ve internet dalgalanmasının iyi olduğundan eminseniz modem arayüzüne girdiğiniz zaman da bir sıkıntı göremiyorsanız modemi ve bilgisayarın interneti nasıl aldığını kontrol edin. Operatörden hayır gelmeyecek gibi görünüyor.

Altyapıdan ve internet dalgalanmasının iyi olduğundan eminseniz modem arayüzüne girdiğiniz zaman da bir sıkıntı göremiyorsanız modemi ve bilgisayarın interneti nasıl aldığını kontrol edin. Operatörden hayır gelmeyecek gibi görünüyor.

Her saat kullandığım modem ve bilgisayar ikisi de yeni ikisi de güncel ikisi de aslında sorunsuz çünkü benlik bir problem olsa saati belli olmayan değişkenlik gösteren bir problem olur ama garip olan işte 21:00 ile 00:00 arasında olması bu da benim görüşüm tamamen sağlayıcı kaynaklı olduğu ama gelin görün anlamamak için ellerinden geleni yapıyorlar gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı