İnternet için telefon kablosu önerisi

The Theseus

Hectopat
Yer
Nevşehir
Günaydınlar hocalarım.
Bir buçuk sene önce altyapı yok diye binanın dışından CAT6 kablo ile telefon bağlantısını eve kadar getirebilmiştim. Türk Telekom elemanları kablonun içindeki 8 telden 2'sini tek tek bağlamışlar yukarıdan da aynı şekilde bağlantı yaptılar. Karışık oldu kusura bakmayın, internet hızı 35 olması gerekirken 10 hızındaydı. Telefoncu bir arkadaşa haber verdim, o gelip kabloları 3+3 şeklinde bağladı ve hızım 32'ye çıktı.

Çok memnundum, ta ki geçen aya kadar. Mining'e başladım, bir süre sonra ha bire bağlantı hatası aldım. Hız testi 15'lere düştü. Modemi değiştirdim, sorun hız olarak bir nebze düzeldi ama bağlantı hatası almaya devam ediyorum. Binanın girişindeki kutudan modeme kadar tek bir kablo ile bağlantı yapmak istiyorum. Bunun için hızı, bağlantıyı vs iyileştirecek bir kablo önerisi almaya geldi. Telefon Kablosu 100m - n11.com

Son düzenleyen: Moderatör:
Bağlantı hatası ve kopma durumu için hızınız yüksek ama alt yapı yetmiyor ise bundan kaynaklanir veya kutudan portunuzu değişim yaptırın.
Telefon kablosunu değişsenizde aynı şey değişen bir şey olmaz yani.
Ama telefon hattı kablosu kullanırsan belki durum değişebilir ona da müsaade etmezler. Yağmurlu hava ve yıldırım düşme durumunda bina kutusu olmaksızın direk modeminize ve bilgisayarınıza yüksek voltaj girecektir. Her iki durumda da olurda böylesi daha riskli bilginize kolay gelsin.

Bağlantı hatası ve kopma durumu için hızınız yüksek ama alt yapı yetmiyor ise bundan kaynaklanir veya kutudan portunuzu değişim yaptırın.
Telefon kablosunu değişsenizde aynı şey değişen bir şey olmaz yani.
Ama telefon hattı kablosu kullanırsan belki durum değişebilir ona da müsaade etmezler. Yağmurlu hava ve yıldırım düşme durumunda bina kutusu olmaksızın direk modeminize ve bilgisayarınıza yüksek voltaj girecektir. Her iki durumda da olurda böylesi daha riskli bilginize kolay gelsin.
Hocam Cat6 kablonun içinden çıkan 8 tane tel var ya, biz onu 3+3 şeklince bağlamıştık (3 bir porta 3 diğerine) ve hızımıza yakın değerler almıştık. Şimdi kutudan bir kablo çıkardık o kabloya iki kablo çıkıyor bunlara 4+4 şeklinde bağladık eve gelen 8 kabloyu da 4+4 şeklinde modeme giden telefon kablosuna bağladık o şekilde hız biraz daha düşük oldu. Bunun etkisi nedir acaba? Biraz daha açabilirim konuyu :/

Yani direk kutudan evinize CAT 6 8kablo 4+4 1+1 eşitlenip bağlantı sağlandı. Bakırı kalınlaştırmış bağlantı hızından tam verim almak için. Alt yapıda anormal değil sanırım böyle bir yola başvurulduysa. O zaman telefon kablosu alsanda hızın düşecek yine çünkü ince o. Internet hizmet sağlayıcısı tam hızı sağlayabilmek adına telefon hatti kablosu çekecek o zaman başka yolu yok gibi görünüyor.

Yani öyle bir yönteme başvurduysa özel kablo kullanmalı. Buna benzer. Ama sorun port kaynaklıda olabilir kopma vs.
20211104_110515.jpg

Hocam link lazım bana :(

Bu kabloyu örneğin Türk Telekom sağlamalı sana tarifendeki hızı verebilmek adına altyapı yetersiz böyle bir yola başvurduysa bunu da kendilerinin cözmesi gerektiğini belirtmek isterim. Hat durumunu kontrol ettir. Altyapı düşük ise hızın da yüksek ayarlı ise kopma bağlantı hatası yaşaman normal yani fiber hat kablosuda ceksen düzelmez. Önce onlarla iletişime geçmen lazım.

Bu kabloyu örneğin Türk Telekom sağlamalı sana tarifendeki hızı verebilmek adına altyapı yetersiz böyle bir yola başvurduysa bunu da kendilerinin cözmesi gerektiğini belirtmek isterim. Hat durumunu kontrol ettir. Altyapı düşük ise hızın da yüksek ayarlı ise kopma bağlantı hatası yaşaman normal yani fiber hat kablosuda ceksen düzelmez. Önce onlarla iletişime geçmen lazım.
Daha anlaşılır oldu hocam teşekkür ediyorum. Umarım kablo masrafından kurtulurum :)

Geri
Yukarı