İnternet Kafe Açmak

burak.yny

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar İstanbul'da oyuncular için internet kafe açmayı düşünüyorum. Kendim de bir oyuncuyum bilgisayardan vasat düzeyde anlıyorum.

Kuracağım kafe iki bölümden oluşacak.
  • Bir tarafta GTX 1050 Ti - i5-8400 - Logitech ekipmanlar
  • Bir tarafta GTX 1070 - i7-8700 - Razer ekipmanlar
20 masayla başlamayı düşünüyorum. Nasip olursa kafede tek önem vereceğim şey nezih bir ortam oluşturmak.
Gelelim aklımdaki sorulara;
  1. Kiralayacağım dükkana nasıl bir internet alt yapısı geleceğini araştırmalı mıyım? Normalde internet kafeler nasıl bir internet kullanıyor?
  2. Kiralayacağım dükkan 2 katlı olursa diğerinde yangın çıkış kapısı gibi şeyler şart mı?
  3. Kafecilikten pek anlamadığım için tüm işletim sistemleri orijinal olmak zorunda mı? Bilgisayarların kontrolü için nasıl bir program kullanmalıyım fiyatları nelerdir? İnternet erişimi güvenliği için ne yapmalıyım?
  4. Aklıma gelmeyen kurallar var mıdır? Bunlar nelerdir?
  5. Server kurma nedir? Tüm bilgisayarlar (oyun güncellemeleri gibi şeyler ) nasıl en pratik kontrol edilir?

Hiçbir şey araştırmadan geldin burada sana her şeyi anlatalım mı diyen arkadaşlar olacaktır mutlaka ki. Arkadaşlar araştırıyorum mantıklı şeyler de bulamıyorum yeterli kaynak da yok. Bilgili arkadaşlara buradan ulaşabileceğime inanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet kafe işini yapacaksanız zaman makinesini icat etmelisiniz hocam. O zamanlar bilgisayarlar pahalıydı, e haliyle çok kişi oynayamıyordu. Şu an bilgisayarların daha ucuz olduğunu söyleyebilirim. O zamanlar 2500$ falandı şimdi 2500 TL ile iyi bir sistem alabiliyorsunuz. Gerek yok internet kafeye.

Banka hesaplarınızda fazlasıyla para, altınızda iyi bir araba, lüks bir ev ve bolca vaktiniz varsa, yapacak işiniz yoksa sadece hobi amaçlı açabilirsiniz. Bu işten para kazanmak için açmayı planlıyorsanız yol yakınken dönün. Bu işi 90'larda yapanlar çok iyi para kazandı fakat artık 90'larda değiliz.

Bulaşmamanızı tavsiye ederim. Artık iyi kötü herkesin elinde bilgisayar var. 20 masa ve dediğiniz sistemlerin masrafı kira vb ekleyince sadece masrafı çıkarmanız uzun bir sürenizini alacaktır. O para ile daha iyi yatırımlar yapabilirsiniz.

Şahsen ben anlamıyorum o işlerden ama Ankarada ANKA Gaming Center diye bir yer var. Oranın sahibi çok kral bir adam, onla mümkümse konuşarak aklındaki soruları giderebilirsin. Reklam gibi bir amacım yok. İstanbul’da da Adeks diye bir yer vardı galiba. Tabi o adamlar senle bilgilerini paylaşmak ister mi bilmem ama işi uğraşan birilerinden öğrenmek lazım, ciddi bir sermaye gerektiriyor o parayı doğru harcamak lazım.

Bu sektör öleli çok oldu. Hala yapanlar var mı, var. Fakat ne zaman konuşsam ''iş yok'' derlerdi, dükkanları da boştu hep. Maksimum 2-3 kişi olurdu.

21. yüzyılda interneti cebimizde taşıyabiliyoruz. ''Abi bir saat açsana'' sözü günümüzde hiçbir çocuğun kullanmayacağı bir replik oldu.

İlginç, ben arkadaşların yorumlarına pek katıldığım söylenemez. En azından Zonguldak gibi bir şehirde bile durum buysa mantıklı bir hareket olduğunu düşünürdüm. Zonguldak gibi bir şehirde bile durum buysadan kastım burada 7-8'e yakın internet cafe var ve her biri iyi sistem kullandığını söyleyemem. Yine de sabahın 10 11 lerinde bile boş yeri zor bulunduğunu birçok kez gördüm. Kazançları iyi olmasa bir internet cafede 3 kişi ortak olmazdı benim düşüncem. Çevremde bu gibi örnekler çok fazla. Bence önemli olan tek şey nerede açmanız olacaktır. Açacağınız yerin güzel olduğu ve sizinde çocukları kişiliğinizle etkilemeniz yeterli olacak ve iyi bir kar edecek olduğunuzu düşünüyorum. Siz en iyisi daha çok kişiye ve tecrübeli kişilere sorunuz ama bence gerçekten işinizi doğru yaptığınız durumda gerçekten hobinin yanında güzel bir iş olur. Sermayede gerekli olacaktır bu arada.

Eğer internet cafe açacaksanız bu özelliklere sahip bir sistem dizmeniz size fayda sağlamayacaktır.
i3 8100 ve GTX 1060 gayet yeterli olur. Önemli olan ekipmanlar ve monitör. Çünkü oraya gelen of be fareye bak dediği için kasanın içi pek önemli olmuyor. Ama 144FPS'e ulaşması da gerek bu yüzden GTX1060 ideal. Monitörleri de 144HZ aldınız mı oh.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı