İnternet Muhabbetleri #1 - AYKOME

Öncelikle buradan Telekom beye teşekkür etmek istiyorum. Kendileri her ne kadar 5 kez benim fiber talebimi onaylamasa bile ve bu fiber sürecini 1 Mart 2021 ve sonrasına aktarsa bile yine de bana mevcut altyapımdan 100Mbps hız verdiler. Ping sorunu yaşadığım zaman ise yazdım çözdüler. Hız sorunu yaşayınca yazdım aradılar. Ama o zamana kadar sorun zaten çözülmüştü neyse.

Şimdi gelelim neden bu başlık?

Türk Telekom, yeni yıla girerken ve girdikten sonra özellikle planlı çalışmalarına aşırı yoğunlaşmaya başladı. Yılbaşından bu yana İzmir bölgesinde yaptıkları planlı çalışmaları kaydettim. Bakalım nelermiş.

2 Ocak>>>İzmir-Konak, Buca.
4 Ocak>>>izmir-konak, Alaybey.
5-6 Ocak>>>İzmir-Konak, Alsancak, Karşıyaka, Alaybey.
7 Ocak>>>İzmir-Karşıyaka, Alaybey.
8 Ocak>>>İzmir-Karşıyaka, Alaybey.

*Açıklanan gelecek planlı çalışmalar:
11 Ocak>>>İzmir-Konak.
12 Ocak>>>İzmir-Konak.

Bu çalışmaların birçoğunun santrallerde vb. noktalarda yapıldığını düşünüyorum. Çünkü o ilçede olmazken yine de etkileniyorum. Ama bazı yerlerde ise altyapı ile ilgili oluyor.

Bu haberi yaparken üşenmedim, gittim kayıt vb. oluşturdum bir şeyler yaptım ve sizler için İzmir Aykome'ye (altyapı koordinasyon merkezi) ulaştım.
İzmir genelinde yapılacak tüm altyapı işlemleri buradan geçiyor. Ruhsat alıyor ve kazı vb. öyle yapılıyor.

Aykome'den aylin hanım ile görüştüm. Kendisiyle olan görüşmemizi soru-cevap şeklinde yazacağım.

S: Altyapı çalışmaları için kurul toplanıyor mu?
C: Normalde toplanırdı ve her ayın ilk haftasının çarşamba günü gelen talepler tartışılırdı. Ancak pandemiden sonra yeni bir yürürlüğe gidildi.
ınternet ve haberleşme altyapıları için kurul toplanmıyor. Bize gelen talepler bizim koşullarımızla eşleşiyorsa onaylayıp ilgili firmaya izni ve ruhsatı veriyoruz.

S: Firmalar ne sıklıkla talepte bulunuyor?
C: Eskiden bu kadar fazla talep gelmezdi ancak karantina döneminden sonra firmalar altyapı çalışmalarına önem vermeye başladı ve biz de işlerin daha hızlı ilerlemesi için böyle bir yürürlüğe girdik. Bu sayede daha hızlıca izinler alınabiliyor.

S: Firmaların başvuruda bulunmadığı ama sizi suçlu bulduğu oluyor mu?
C: Açıkçası bizim en çok mağdur olduğumuz durumlardan birisi de bu, müşteriye "biz belediyeye başvurduk ancak izin gelmedi" tarzında bir cevap veriyorlar. Sonra müşteri bizi arıyor. Biz de geçmişlere, kayıtlara bakıyoruz ancak ilgili firma ne bize bir talepte bulunmuş ne de biz reddetmişiz. Kısacası evet, oluyor.

S: Firmalara hangi koşullarda ruhsat veriyorsunuz?
C: Yani aslında bunun bir koşulu yok. Yani bir firma kendi altyapısını geliştirecektir (vdsl>>fiber) o zaman izin verilme olasılığı biraz daha düşük olur. Bunu biz de belirlemiyoruz bunu kurul ve üst yönetim belirliyor. Bunun birçok koşulu var ancak özellikle şu karantina dönemlerinde bu koşullar fazla umursanmıyor. Yani yok geliştirme yapacakmış yok şu olacakmış hayır. Her türlü internet ve haberleşme çeşidine biz izinleri sunuyoruz. Aşırıya kaçan durumlarda bu koşullar işin içerisinde oluyor.

S: (Superonline ile yaşadığım olayı sordum) Mesela şu anda Superonline iletişim hizmetlerinin size yaptığı başvurular neler?
C: (Sistemden bakıyor) Şu anda İzmir genelinde yapılan yeni bir başvuru yok. Superonline'dan bize bir dönüş olmamış bu konuda.

Konuşmayı kısa kesmem gerektiği için burada görüşme sonlandı.

Yani anlıyoruz ki bazı firmalar direkt olarak müşterinin talebini onaylamazken (TT) bazı firmalar ise müşterinin talebini onaylasa bile harekete geçmiyor, aksiyon almıyor (SOL).

Dediğimiz gibi. Planlı çalışmalar arttı. Şu oldu bu oldu yani karışık bir şey. Son zamanlarda ben de bu çalışmalardan etkileniyorum.
Ve bir olay daha.

Mesut Çevik, son yaptığı videosunda Türk Telekom'un çalışmalarına dikkat çekti.
*Zaman Ayarlı*
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"Özellikle 2020'de yaptığımız videolardan sonra çok fazla geri dönüş aldım, sokaklarında fiber çalışması başlayan, binasına kadar fiber kutusu getirilen kullanıcılardan."

Gerçekten de Mesut Çevik'in dediği gibi oldu. Videolardan sonra belli bölgelerde çalışmalar yapıldı. Bir arkadaşımın evinde TT'nin ADSL Altyapısı vardı. Birkaç gün önce VDSL Altyapıya kavuştu ve gayet de normal hızlar alabiliyor.

Gelelim bir diğer konuya o da Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç'ın sözlerine.

"Türkiye'de internet yavaş değil. Kullanıcılar yavaş interneti tercih ediyor."

Kasım 2020'de yapılan bir basın toplantısında böyle bir cevap verilmiş ve daha anca gündem olmuş. Burada Yusuf Kıraç'a hem katılıyorum hem de katılmıyorum.
Fiber altyapıya sahip olup da 16Mbps kullananlardan tutun VDSL Altyapıya sahip olup 12Mbps kullananlara kadar birçok bilinçsiz internet kullanıcısı aramızda geziyor.

Lakin bunun kaynaklarından birisi de Telekom paketlerinin fiyatlarının normalden fazla olması. Bunun sebebi ise basit. TT Altyapısından hizmet sağlayan bazı firmalar kendi ara sunucularını kullanmak yerine Türk Telekom'un aktarmalarını kullanıyor. Bu yüzden de ilgili cihazların yurt dışından getirilmesi vb. bütün bu işler Telekoma kalıyor. Fiber Patch, Fiber Switch, DSLAM, Fiber Router gibi. Ve tabi saha ekibi de Telekoma ait olduğu için bakımlar da onlara kalıyor.

Aslına bakacak olursak Telekom fiyatlarının fazla olmadığını, aldığımız maaşların yurt dışında normal olan fiyatlara yetmediğini düşünüyorum.

Neden mi?
Türk Telekom'da erişim ücreti vb. dahil en uygun fiyatlı 100Mbps paket 160TL, Euro şu anda 9.02TL, 160/9 Yaparsak yaklaşık 17-18Euro oluyor. Ve yurt dışındaki Telekomun (Almanya) 100Mbps paketinin fiyatı ise 19Euro.

Yani aslında TT'nin fiyatları dünya genelinde gayet uygun ancak Türkiye şartlarına geldiğimizde bu fiyat bizlere çok pahalı geliyor.
İyi bir altyapı varsa ama kullanıcı Millenicom'dan 16Mbps kullanıyorsa bu durumda Yusuf Kıraç'ın sözlerine katılıyorum.
Ama bölgede altyapı bile yoksa veya ADSL Varsa o zaman asla katılmıyorum.

Şu anda Telekomun pahalı olduğunu ben de biliyorum. Millenicom'a geçmek istiyorum ancak santralden bana özel atanmış 100Mbps profili de gider diye korkuyorum. İlerleyen zamanlarda düşünürüm.

Siz bu konularda ne düşünüyorsunuz?
Düşüncelerinizi almak isterim. İyi günler :)

AYKOME İle yapılan görüşme ile Soru-Cevap metinleri birebir aynı değildir. Kısaltma ve anlaşılabilirlik açısından düzenlenmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı