İnternet sağlayıcıların modem politikaları nasıldır?

babalauz

Hectopat
Katılım
28 Temmuz 2015
Mesajlar
85
Merhaba arkadaşlar. Bu sabah bir olay yaşadım. Hem sizinle paylaşmak istiyorum hem yaşadığım olayı yorumlamanızı (tek bir tarafı dinleyerek mümkün olduğu kadarıyla) hem de bu konu genelindeki fikirlerinizi merak ediyorum.

Taahhüt bitiyor diye Turkcell tarafından arandım. Bana geçebileceğim paketleri anlattı, fiyatlarından bahsetti. Ben de devam etmeyi düşündüğümü belittim ama modemin Wi-Fi performansını beğenmediğim için Wi-Fi 6 ile güncellenmesini talep ettim. Bahsettiği paketlere ilave 6 lira karşılığında geçebilirsin dedi. Ekstra ücret ödemek istemiyorum dedim. O zaman 100 Mbps paketlerimize geçebilirsiniz dedi. O paketlerde modem ücreti almıyoruz dedi. Bunun üzerine benden hiç kiralama ücreti almayın, ben kendi modemimi kendim temin edeyim, o şekilde hizmetten yararlanayım dedim. Kendisinin bu konu hakkında bir şey yapma imkanı olmadığı için müşteri temsilcisine yönlendirdi.

Müşteri temsilcisine derdimi anlattım. Kendi modemimi kendim alsam bile kira bedelini faturadan düşmeyeceklerini ayrıca herhangi bir arıza durumunda hizmet veremeyeceklerini iletti. Bunun üzerine madem kira bedelini ödüyorum, sizin modeminiz bende olacak ve herhangi bir arıza durumunda onu bağlarım ve yardım alırım dedim. Böyle bir durumda teknik ekibimiz geldiğinde bunu tespit ederse beklenmedik ücretlerle karşılaşabileceğimi belirtti ve akabinde geçebileceğim paketleri paylaşabilmesi için benden bazı bilgilerimi istedi.

Parayla tehdit ettiklerinden dolayı sinirlendiğim için burayı taraflı anlatıyor olabilirim. Ne hikmetse benim taleplerim doğrultusunda geçebileceğim "ekstra bilmem ne" isimli paket ile geldi. Bilgisayarın karşısında yaşadığım için hemen sitelerine girdim, bahsettiği paketi aradım, bulamadım. Hanımefendi, paketi göremiyorum dedim. Bu size özel tanımlandığı için göremiyorsunuz dedi. Eğlencenin artısı TV+ kampanyasına baktığımda, bana özel tanımlanan paket ile tıpa tık aynı gibi geldiği için kabul etmedim. Beni ilk aradıklarında da ekstralarla 24 ay taahhütte istedikleri para, size özel dedikleri paketin 24 ay taahhüt fiyatları aynı. Açıkçası ben bu işi anlamadım. Kabul etmediğim için konuşmayı hemen sonlandırdı.

Router alırım, onu oraya bunu şuraya bağlarım, yoluma bakarım şeklinde hareket edebilirim ama neden hep bir şeylerin etrafından dolanmak zorundayım? Piyasada fiber internete uygun modem yok mu? Ya da var ve çok pahalı olduğu için mi kiralıyorum? Benim anlayamadığım noktalar var. Modem arayüzüne eriştikten sonra internete erişmek için girdiğimiz bir tane ID-PW var, hani şu kullanıcıya verilmeyen. Bunun da nedenini anlayamıyorum. Bir sürü soru var, müşteri temsilcilerine soruyorum. Hepsinin dediği aynı yetkim yok. Yetkisi olana yönlendir diyorum. Onu da yapmıyor. Ekstra para vermediğim bütün durumlarda oyalıyorlar. Kullanıcı olarak çok mu şey istiyorum?
 

261538

Gigapat
Katılım
1 Mayıs 2017
Mesajlar
7.533
Makaleler
195
Çözümler
211
@sametozbass Öyle bir zorunluluk yok. TT modem isterseniz bazı fiyatlarında modem kira ücreti yansıtıyor, istemezseniz bu ücreti ödemiyorsunuz.

Onun haricinde çok takıyorsunuz, modeminiz varsa kullanın. Bazı firmalar isteyin veya istemeyin ücrete modem ücretini koyuyorlar. Bu kadar destek olayına takılacaksanız başka bir ISS'ye geçebilirsiniz.
 

atomhuro

Picopat
Katılım
24 Haziran 2021
Mesajlar
285
Genelde kendi modemlerini kullandırtmak istiyorlar çünkü bu modemlere uzaktan müdahale edebiliyorlar ama verdikleri modem de genelde çöp oluyor. Doğru düzgün bir şey verseler neyse de ben de ayda 7 lira kira ücreti ödüyorum ama modemde WiFi 5 desteği bile yok sadece 2.4 ghz var ve performansı çok kötü.
 

ustakralXD

Centipat
Katılım
13 Ağustos 2020
Mesajlar
641
Makaleler
1
Çözümler
3
Yer
Senin Evin
Bizde Turkcell'in fiyat politikalarından ve sağladıkları servisten memnun kalmadık. Taahhüt bittiği an NetSpeed'e geçtik şu anda. Fiyatları uygun ayrıca istediğimiz modemi kullanabiliyoruz.
 

Yeni konular

Yukarı