İnternet siteleri cookieler onaylanmış şekilde iken ne gibi bilgilere ulaşır?

fates3001

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar iyi forumlar.
Çok vaktinizi almadan doğrudan soruma geçeceğim. Okuduğum üniversitenin sınav kuralları duyurusunda "Öğrenci sınavı başlattıktan sonra bilgisayarda yaptıkları her hareket (program çalıştırma, başka tarayıcı/sekme açma, ekran görüntüsü alma vb.) Takip edilip loglanmaktadır." yazıyor. Sınav öncesinde ya da sırasında harici bir program indirip kurmuyoruz.
Bu mümkün müdür?
Tarayıcılar arasında bu veri iletişiminde farklılıklar görülür mü?
Amacım kopya çekeyim sınıfı geçeyim değil bu durumu kafamda netleştirmek için soruyorum icabında her gün internette dolanıyoruz.
İlgi gösteren herkese çok teşekkür ederim.

Çok vaktinizi almadan doğrudan soruma geçeceğim. Okuduğum üniversitenin sınav kuralları duyurusunda "öğrenci sınavı başlattıktan sonra bilgisayarda yaptıkları her hareket (program çalıştırma, başka tarayıcı/sekme açma, ekran görüntüsü alma vb.) Takip edilip loglanmaktadır." yazıyor. Sınav öncesinde ya da sırasında harici bir program indirip kurmuyoruz.
Bu mümkün müdür?
Amacım kopya çekeyim sınıfı geçeyim değil bu durumu kafamda netleştirmek için soruyorum icabında her gün internette dolanıyoruz.

Kullandığınız tarayıcı, işletim sistemi, hangi sayfalarda daha çok zaman geçiyorsunuz, günün hangi saatleri çevrimiçiniz, mesela bir sınav var sınav sonucunu görüntüle deyince yaptığınız işlemler Cookie'ler ile aktarılıyor. Sayfanın açık olup olmadığı bilgisi mesela öğrenci siteyi alta atıp oyun oyun oynuyorsa tespit edilebilir. Onun haricinde bilgisayarda çalışan programlara erişemezler.

Çok vaktinizi almadan doğrudan soruma geçeceğim. Okuduğum üniversitenin sınav kuralları duyurusunda "Öğrenci sınavı başlattıktan sonra bilgisayarda yaptıkları her hareket (program çalıştırma, başka tarayıcı/sekme açma, ekran görüntüsü alma vb.) Takip edilip loglanmaktadır." yazıyor. Sınav öncesinde ya da sırasında harici bir program indirip kurmuyoruz.
Bu mümkün müdür?
Cookiler, başka bir sistem tarafından bilgisayarınıza gönderilen .text uzantılı dosyalardır. İyi niyetli kullanımlarda, örneğin bir web sitesinde oturum açarken "Oturumumu açık tut." veya "Beni hatırla." gibi komutlar için kullanılabilir. Fakat kötü niyetli kullanımlarda, belirttiğiniz gibi bilgisayarınızda yapılan işlemler izlenebilir, hatta sisteminize virüs dahi bulaştırılabilir. Kısacası bahsedilen olay mantıken oldukça mümkündür. Fakat bu sadece sizi uzak tutmak için bir aldatmaca da olabilir.

İyi forumlar.

Evet erişebilir. En basiti bir js kodu ile odak takibi dahi yapılabilir. Üniversite sizi izleme hakkını saklı tutar. İsterse bu dediği her şeyi kullanarak öğrenciye kopya suçundan işlem yapabilir. Sadece göz yumuyorlar. Çünkü herkes kopya çekiyor herkes arkada bir şeyler açıyor. Hiç yapmadım diyen bile google'da bir şey aratmıştır.

Web developer tarafindan aksi belirtilmedikce olusturulan cookie, farkli domain'ler tarafindan okunamaz. ( Eger Internet Explorer 5 falan kullanmiyorsaniz )

Yani xyz.com ' dan atanan cookie, technopat.net tarafindan okunamaz, dedigim gibi developer acemi degilse.

Kendi domaini icerisinde neler yaptiginizi kayit/analiz/takip eder. Eger EU vatandasi iseniz, bu konuda onayinizi almak zorundadir.

Cogu website zaten bu cookie olayini efektif kullanmaz. Kayitli kullaniciyi kayitsizdan ayirt etmek ve google analytic vb trackerlari enjekte etmek disinda cookie olayina pek girmez.

Cookiler, başka bir sistem tarafından bilgisayarınıza gönderilen .text uzantılı dosyalardır. İyi niyetli kullanımlarda, örneğin bir web sitesinde oturum açarken "Oturumumu açık tut." veya "Beni hatırla." gibi komutlar için kullanılabilir. Fakat kötü niyetli kullanımlarda, belirttiğiniz gibi bilgisayarınızda yapılan işlemler izlenebilir, hatta sisteminize virüs dahi bulaştırılabilir. Kısacası bahsedilen olay mantıken oldukça mümkündür. Fakat bu sadece sizi uzak tutmak için bir aldatmaca da olabilir.

İyi forumlar.
Merhaba, cookieden virüs nasıl bulaşabiliyor açabilir misiniz?

Merhaba, cookieden virüs nasıl bulaşabiliyor açabilir misiniz?
Virüs konusu birçok forum ve web sitesinde belirtilmiş, fakat biraz daha kurcalayınca hepsinin asılsız olduğunu fark ettim, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Genel bilgi için bu linki kullanabilirsiniz.

Fakat zarar konusunda şu kanıtlanmış bir gerçek ki;
"Çerezlerin içindeki veriler değişmediğinden, çerezlerin kendisi zararlı değildir. Bilgisayarlara virüs veya diğer kötü amaçlı yazılımlar bulaştıramazlar ancak bazı siber saldırılarda çerezler, dolayısıyla da göz atma oturumları çalınabilir. Tehlikeli olan ise bunların bireylerin tarama geçmişlerini takip edebilmeleridir. Bunun gibi sürekli izleme davranışı bir güvenlik endişesi oluşturabilir."
(Gönderdiğim linkten alıntıdır.)

Son düzenleme:
Virüs konusu birçok forum ve web sitesinde belirtilmiş, fakat biraz daha kurcalayınca hepsinin asılsız olduğunu fark ettim, sizi yanlış yönlendirmek istemem. Genel bilgi için bu linki kullanabilirsiniz.

Fakat zarar konusunda şu kanıtlanmış bir gerçek ki;
"Çerezlerin içindeki veriler değişmediğinden, çerezlerin kendisi zararlı değildir. Bilgisayarlara virüs veya diğer kötü amaçlı yazılımlar bulaştıramazlar ancak bazı siber saldırılarda çerezler, dolayısıyla da göz atma oturumları çalınabilir. Tehlikeli olan ise bunların bireylerin tarama geçmişlerini takip edebilmeleridir. Bunun gibi sürekli izleme davranışı bir güvenlik endişesi oluşturabilir."
(Gönderdiğim linkten alıntıdır.)
Merhaba , web yazılım geliştirici olduğum için konunun detayına zaten vakıfım. Ancak diğer arkadaşları yanlış yönlendirmemek adına ayrıca belki de bilmediğim bir şey vardır diye düşünerek açmanızı istemiştim. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı