İnternet üzerinden küfür etmenin cezası nedir?

YouTube'da Atatürk düşmanı bir Vatan haininin annesine uygulamak istediğim fantezilerimi yazdım. Eğer şikayet alırsam bir ceza alır mıyım? Yaşım 16.
İnternette laf dalaşına girmeyeceksin kardeşim, Atatürk düşmanı adam ona ne anlatırsan anlat burnunun dikine gitmeye devam eder. Zaten Atatürk’ü sevmiyorsa ileri derecede zeka geriliği vardır. Ama internette küfür etmeyeceksin, adam şimdi seni şikayet etse karakola falan çağırırlar orada bir polis sana küfür etmemen gerektiğini söyler yani bir şey olmaz. Zaten reşit değilsin.
NOT: Karakola çağırılmazsın araştırma yaptım merak etme.

İstediğin kadar et koçum bişi olmaz. Ama ana katmadan adama istediğin fanteziyi uygula.
O kim oluyorda Atatürk'e laf ediyor. Eğer seni şikayet ederse adam güzel bir dayak yer. O yüzden edeceğini sanmam.
Atatürk'e istediğini söyleme hakkına sahip değil. Saygı duymak zorunda. Sen okul müdürünü sevmeyince ona saygısızlık yapıyor musun?
Tek fark bu Türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu. Sevmesede internette böyle söylemlerde bulunamaz. Saygı duymalı.
Bende öyle birini gördüğümde annesine hakaret veya küfür etmeden kendisinin içinden geçiyorum.

Her şeyden önce ceza olsun olmasın karşımızdaki kişiyi sevmesek bile hakaret etmemeliyiz, küfür etmemeliyiz. Bir şey olacağını zannetmiyorum zira internet üzerinden hakaret eden o kadar çok kişi varsa hepsine ceza verilse ülkede insan kalmazdı herhalde. Çok ısrar eder şahıs, dava açarsa bile yaşın 16 diye verilebilinecek max ceza ev yasağı/internet kullanmama türünden basit şeyler olur. O da en son ihtimal yani zannetmiyorum kimsenin gidip uğraşacağını.

Talep savcıya ulaşır, savcı gerek görürse dava açar. Eğer dava açılırsa, ilk önce yüksek ihtimal uzlaşmaya götürülecektir. Eğer özür dilerseniz ve bir miktar para verirseniz bu durumdan kurtulabilirsiniz.
Yaşını bilmiyorum ancak davanın sonuçlanabilecek en kötü ihtimalleri;
  • 2 sene hapis cezası ile cezalandırılabilir.
  • Adli para cezasıyla cezalandırılabilir veya suçun maksimum üst sınırı 2 sene olduğu için hakim, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını da karar verebilir. Yani, mahkeme sana 5 yıllık bir denetim süresi verir. 5 sene içerisinde herhangi bir suç işlemezsen dava ortadan kalkar ve beraat edersin.
Bundan sonra internetteki kişilere, size göre hak etseler bile hakaret/küfür etmeyin. Boşu boşuna hem ailenizi, hem kendinizi yormayın.

Not: Yaşın 16 imiş.

15 yaşını doldurmuş olmakla birlikte 18 yaşını doldurmamış olan çocuklar (TCK nun 31/3 maddesi) ile 18 yaşını doldurmuş ve fakat 21 yaşını doldurmamış olan sağır ve dilsizlerin (TCK nun 33. maddesi) ceza sorumluğunun var olduğu kabul edilmiş, ancak bu kişilerin içinde bulundukları yaş küçüklüğü veya sağır ve dilsizlik hali nedeniyle kusurluluk hallerinin diğer kişilerden daha az olduğu kabul edilerek cezalarında bir indirim kabul edilmiştir. Bu nedenle bu yaş grubundakilerin ceza sorumluluğunun var olup olmadığı hususu 5237 sayılı TCK nun 31 ve 33. maddeleri kapsamında araştırılmayacaktır. Ancak bu yaş grubundaki çocukların veya sağır ve dilsizlerin akıl hastalığı nedeniyle ceza sorumluluğunun bulunmadığı düşünülüyor ise 5237 sayılı TCK nun 32. maddesi kapsamında failin ceza sorumluluğunun kaldıran bir akıl hastalığının veya ceza sorumluluğunu azaltan bir akıl zayıflığının bulunup bulunmadığının araştırılması gerekecektir.
Kısacası eğer uzlaşma sağlanamazsa, hakimin inisiyatifine bağlı olarak az/çok cezai indirim alacaksın. :)

Ama zaten şu an ortada bir dava yok, eğer olursa diye yazdım. :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı