İnternet üzerinden nasıl satış yapılır?

Ben de girmeyi düşünmüştüm, zorunlu diye okudum bu tarz yerlerde. Gamesatış gibi yerlerde zorunlu değil diye biliyorum.
Ancak satacağım şeyler elektronik olacak. Gamesatış gibi yerlerde bu tür malzemeler satılmıyor diye biliyorum.

Şahıs şirketi kurmak için 800 TL gibi bir meblağ gerekiyormuş. Bu işin sadece 800 TL ile sınırlı kalmadığına eminim.

Ancak satacağım şeyler elektronik olacak. Gamesatış gibi yerlerde bu tür malzemeler satılmıyor diye biliyorum.

Şahıs şirketi kurmak için 800 TL gibi bir meblağ gerekiyormuş. Bu işin sadece 800 TL ile sınırlı kalmadığına eminim.
800 TL ile kalmıyor. Muhasebe masrafı, vergi vs. bir sürü kalem var.

250 TL yetiyor ilk ay için.

Bak sonrası da burada:
1616760225341.png

Özet geçelim:
İlk ay mukellef.co'ya kayıt olup şahıs şirketinizi 250 - 300 TL gibi bir fiyata kurun. (18 yaş üstüyseniz internet üzerinden açılış gerçekleştiriyorlar, değilseniz veli veya vasiniz ile birlikte vergi dairesine gidip muhasebecinin attığı evraklarla açılışı kendiniz yapabilirsiniz.)
Açılış yapıldıktan sonra yoklama memuru belirttiğiniz adresi ziyaret edecek ve işinizi nerede yaptığınızı soracak. (Home ofis çalışanlar genellikle e-yoklama ile yapılıyor vergi dairesine gidilip.)
Şirket açılışı ve yoklama tamamlandıktan sonra mukellef.co sizden kamusm'e mali mühür başvurusunda bulunmanızı isteyecektir. Ücretini mukellef.co ödeyecektir.
Mali mühür de elinizde ulaştıktan sonra mukellef'in anlaşmalı olduğu Logo İşbaşı'na e-fatura ve e-arşiv için başvuruda bulunacaksınız, mukellef bilgisayarınıza bağlanıp hallediyor.

Pazaryerlerinde satış yapabilmek için imza beyannamesine ihtiyacınız var. (şahıs şirketi haricinde imza sirküsü deniyor.) Noterden belirli bir ücret karşılığında çıkartabiliyorsunuz.

İlk ay bu şekilde tamamlandıktan sonra isterseniz şehrinizde bulduğunuz muhasebeci ile anlaşıp mukellefin aldığı komisyondan kurtulup daha düşük ücret (180 TL min.) ödeyerek muhasebe işlerinizi halledersiniz.

Her ay KDV beyannameniz hazırlanır ve onayınıza sunulur, onayladıktan sonra ayın sonlarına doğru ödemesi çıkar. KDV yaptığınız satışlardan elde edilen 18% KDV'nin toplamıdır.
Gelirinizden daha fazla gideriniz olursa o ay içerisinde KDV ödemezsiniz, damga vergisini öder geçersiniz.
3 ayda bir Gelir Geçici Vergi verirsiniz. Ne olduğunu tam anlamadığım için bilgi veremiyorum maalesef.
Her yıl Gelir Vergisi ödersiniz. O yıl içerisinde ki gelirinize göre değişir.

Umarım anlaşılmıştır.

Son düzenleme:
Hocam bu videoda açtıklarım şahıs şirketi kurulumunu anlatıyor. Sadece YouTube değil normal bir şirket. GittiGidiyor'da bireysel satış yapılabiliyor diye biliyorum ama orada da sıfır ürün listelenemiyordu sanırsam.

Yeni konular

Geri
Yukarı