İnternetten çakı almak sorun yaratır mı?

ali rmg11

Yoctopat
Daha fazla  
Arka arkaya sorularım var şöyle.
*İnternetten çakı satın alabilir miyim?
*Alabileceğim çakının özellikleri yasal orak ne olmalıdır?
*Cebimde taşırken yakalanırsam ne olur?
*Belimde taşırken yakalınırsam ne oldur?
*Çantamda taşırken yakalınırsam ne olur?
*Metroda güvenlikler fark etse bir şey der mi?
*Ve en önemlisi = ben araştırdım biraz tam anlayamadım bir yasak taşıması diyenler var bir de değil diyenler var.
Konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Not: Bu sadece koruma ve ormanda kullanım için sorulan bir sorudur. Herhangi bir kötü amacı yoktur.
Ek olarak şunu alabilir miyim mesela: Alaska Mem Store Kamp Çakısı Cep Çakısı Paslanmaz Çelik 15 Cm Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Son düzenleyen: Moderatör:
En son 22cm diye hatırladığım belli bir uzunluk vardı, dikiş tutmaz gibi silah düzeyinde tehlikeli ve çok büyük bıçakların haricini almak sorun olmaz. Yıllar önce 15 cm bir çakı almıştım N11'den, bir sorun olmamıştı.

Bıçak taşımak yasak, yakalanırsan kötü şeyler olur haklı olarak. Sonra malum şahıs gibi kavga edenleri ayırmaya gidenler oluyor.

İnternetten çakı alabilirsiniz.
Kesici ve delici aletleri izinsiz şekilde yanınızda bulundurup yakalatmanız(polis araması - okulda yakalanmak) başınıza her türlü adli olarak iş açacaktır.
Metroda güvenlikler fark ederse hakkınızda işletim başlatılabilir.(güvenliğin toleransına bağlı)
Kendinizi koruma için bıçak seçtiyseniz bile herhangi bir yaralanmada nefsi müdafa dahi olsa ceza alırsınız.

(Benim de çakım var ama sadece doğaya çıktığımda yanımda bulunduruyorum onda ise kalabalık ortamlarda vs. ya da polislerin olabileceği ortamlarda bulunmuyorum.)

Hocam kısaca public ortamlarda (AVM metro vb) yerlerde barındırmayacaksanız ya da polisin fazlalıkla sıkıntı çıkardığı yerlerde dolaşmayacaksanız problem yok onun dışında.

6136 sayılı Ateşli Silah ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 4/1 maddesi uyarınca

5. maddeye göre yukarıdaki madde 4/1 kapsamında belirtilen bıçak ve aletlerin taşınması ile bulundurulması yasaktır. Buna göre, kama, hançer, saldırma, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ve buna benzer saldırı veya savunmada kullanılan aletlerin taşınması ve bulundurulması yasaktır.

Normalde saldırı ve savunmada özel nitelikli ateşli silah ve bıçakların internetten satışta yasak ama takan yok ancak ana konuya gelirsek bıçak bulundurmak ve taşımak kanunen yasak, güvenlik güçlerı silahı görürse cezai işlem uygulayabilir.

Öldürmek için tasarlanan sustalı bıçak, çakı falan taşırsan yakalanınca başın ağrır.
Kendini savunmak için işaret parmağı uzunluğunda bir şey alsan yeterli olur.

Bıçak, anında ya da kısa sürede ulaşıp kullanabileceğin bir yerde olduğu sürece her türlü taşıması yasak bir alet.

Ambalajında, sıkıca sarılıp bağlanmış vb. bir halde, çantada ya da bagajda olacak şekilde taşınmasında bir sakınca yok. Bunun amacı aletin yer değiştirmesinden ibaret oluyor çünkü, kullanılabilme yetisini kaybeder.

Elimi çantama atayım, cebime atayım, bıçağı anında çekeyim dedin mi olmaz.

Geri
Yukarı