İnternetten indirilen dosyanın virüs bulundurduğu nasıl anlaşılır?

Pathine

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Normalde kendime sorsam direkt "antivirüse tarat geç işte" derdim ancak forumlarda biraz gezindikten sonra virüsü tespit etmenin bu kadar kolay olmadığını öğrendim. Ancak o kadar çok bilgi var ki hangisine güveneceğimi bilemedim. O yüzden buraya sorma ihtiyacı duydum. İndireceğim dosya bir ZIP dosyası. ZIP'in içindeki dosyaların ve Exe'lerin virüs olup olmadığını nasıl ve hangi programla anlayabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İndirdiğin kaynak güvenli değilse zaten büyük ihtimalle virüs vardır eğer güvenli kaynaktan indirdiysen emin olmak için VirusTotal üzerinden tarat.

İndirdiğin kaynak güvenli değilse zaten büyük ihtimalle virüs vardır eğer güvenli kaynaktan indirdiysen emin olmak için VirusTotal üzerinden tarat.
İndirdiğin dosyayı Zip den çıkarmadan önce Kaspersky ile tarayarak öğrenebilirsin.
(Yada Virüstotal üzerinden taratarak)
Bi ara VirusTotal da ZIP lerin içindeki virüsü bazen bulamıyor diye bir şey okumuştum ama..

VirusTotal sıkıştırılmış dosyaları tarayamıyor diye biliyorum, dosyayı klasöre çıkartıp kullandığınız AV ile taratabilirsiniz veya dosyaya çıkarttıktan sonra VT'e upload edebilirsiniz.

VirusTotal sıkıştırılmış dosyaları tarayamıyor diye biliyorum, dosyayı klasöre çıkartıp kullandığınız AV ile taratabilirsiniz veya dosyaya çıkarttıktan sonra VT'e upload edebilirsiniz.
Dosyayı çıkarmaya bile korkuyorum ama deneyeceğim. Teşekkürler.

Hocam o kadar korkmanıza gerek yok fakat güvende kalmak için Kaspersky gibi bir AV kullanmanızı öneririm.
Hocam malwarebytes ve kaspersky ile dosyayı tarattım bir şey bulamadılar ancak dosya içindeki exeyi totalvirus e tarattığımda eGambit buldu. Bu mümkün olabilir mi? False positive olasılığı var mıdır?

Geri
Yukarı