İnternetten .mkv uzantılı Torrent film indirmek riskli midir?

Korsan içeriklerde her zaman virüs ihimali vardır. Uzantıdan bağımsız bir durumdur bu.
Video dosyasına virüs nasıl koyuyorlar? İstiyorsan başka program ile dönüştür öyle kullan yani. Korsan içeriklerin %90'ında virüs yoktur. Yayınlayan siteler sonradan virüs koyar.

Video dosyasına virüs nasıl koyuyorlar? İstiyorsan başka program ile dönüştür öyle kullan yani. Korsan içeriklerin %90'ında virüs yoktur. Yayınlayan siteler sonradan virüs koyar.
Torrent içerikleri genelde klasör içerisinde gelir. İçerisinde bir de bilgilendirme dosyacığı bulunur. Bunlar zararlı olabilir. Bunlar dışında mkv'nin tam bir video formatı değil de bazı video formatlarını toplayan bir paket olduğunu hatırlıyorum. Kesin öğrenip yazarım.

Düzenleme: Aşağıdaki alıntıda Vikipedi sayfasındaki yazıyı paylaşıyorum. Kısaca Matroska; video, ses, altyazı gibi unsurların toplayan taşıyıcı. Benim tahminime göre de virüs barındırabilir.

The Matroska Multimedia Container is a free, open-standard container format, a file format that can hold an unlimited number of video, audio, picture, or subtitle tracks in one file.[1] It is a universal format for storing common multimedia content, like movies or TV shows. Matroska is similar in concept to other containers like AVI, MP4, or Advanced Systems Format (ASF), but is entirely open in specification, with implementations consisting mostly of open source software. Matroska file extensions are .mkv for video (which may or may not include subtitles and audio), .mk3d for stereoscopic video, .mka for audio-only files, and .mks for subtitles only.[2]

@cengover_ekin dediğin gibi ama onun içine bir zararlı konması pek mümkün değil. Zira onu çalıştırınca sisteme zarar verecek şekilde bulaşması veya altyazı, ses haricinde bir şey koymak imkansız denebilir.
VirusTotal ile taratabilirsiniz.
Saçma bir öneri. 4K video dosyasını hem oraya yüklemek saatler alır hem de zaten 30 MB sınırı var.

@cengover_ekin dediğin gibi ama onun içine bir zararlı konması pek mümkün değil. Zira onu çalıştırınca sisteme zarar verecek şekilde bulaşması veya altyazı, ses haricinde bir şey koymak imkansız denebilir.
Tam olarak bilgim yok konulup konulamayacağına dair ancak çeşitli formatlarda dosyalar içeriebilen açık kaynak bir taşıyıcıya her şey konulabilir gibi geldi bana.

Bilinen son açık 2013'de varmış yalnızca.

Yeni konular

Geri
Yukarı