Interstellar’da koordinatları kim yolladı?

Evil Belief

Kilopat
Makaleler
4
Şimdi bu başrol oyuncusu olan baba karakteri kütüphane aracılığıyla kızına mesaj yolluyor ya hani.

Kızıyla vedalaşmak için odasına geldiği sahnede gelecekteki hali pişman olup “stay” mesajı yolluyor.

Peki o vedalaşmadan önce tozları kullanarak NASA’nın koordinatlarını yollayan kimdi?

O kişi gelecekteki babaysa pişman olacağını bile bile neden yolladı? Eğer başkasıysa kimdi?

Ama başrol oraya gitmesini istemiyordu. Bu halde neden koordinatları yollasın ki? Bence başka biri yolladı.
Ben de öyle düşünüyorum. Kara deliğin içinde ağlaya ağlaya kalması için ikna etmeye çalıştı “stay” mesajı vererek.

“Onlar” diye bahsettikleri kişiler mi yolladı acaba? Başrolün bu göreve çıkmasını istediler desek kazançları ne oldu?

Filmde bazı şeyleri Christoper Nolan sizin hayal gücünüze bırakıyor. Bunun gibi. Benim fikrim filmde 4 boyutlu varlıklar var ancak bizlerle yani 3 boyutlu varlıklara iletişime geçemiyorlar. Daha doğrusu biz onlarla iletişime geçemiyoruz. 4 boyutlu varlıklar dünyanın yok olmasını istemediği için insanların geçmiş ve gelecekleriyle bir bağ kuruyor. Aracı olarak ise Copper'i seçiyorlar. Karadeliğin içine girdiğinde o teseraktı (4 boyutlu küp) 4 boyutlu varlıklar inşa ediyor ve Copper'i onun içine atıyorlar. Copper istem dışı koordinatları geçmişe gönderiyor ama en sonunda bunu fark ederek "STAY" mesajını gönderiyor ama iş işten geçiyor. Kendisi bunlar yaşandıktan sonra aslında bunları yapan bizdik onlar değil diyor. Bir nevi haklı ancak şöyle düşünün, akarsu var akarsunun bir tarafı geçmiş bir tarafı gelecek. İnsanlık için bu akarsuyu geçmek imkansız. Ancak 4 boyutlu varlıklar bunu biliyor fakat dediğim gibi iletişime geçemiyoruz. Onlarda insanların algılayabileceği bir biçimde 3 boyutlu köprü inşa ediyorlar. Copper o köprü aracılığıyla geçmişle iletişime geçiyor. Akarsuyu filmdeki karadelik köprüyü ise karadeliğin içindeki teserakt (dört boyutlu küp) olarak düşünebilirsiniz.

Teseraktı anlamanız için bir görsel bırakıyorum.
tesseract45842.jpg

Eğer aklınıza başka soru takılırsa filmle alakalı bana söylemeniz yeterli. Filmin kitabı var elimde elimden geldiğince cevaplarım.

Son düzenleme:
Filmde bazı şeyleri Christoper Nolan sizin hayal gücünüze bırakıyor. Bunun gibi. Benim fikrim filmde 4 boyutlu varlıklar var ancak bizlerle yani 3 boyutlu varlıklara iletişime geçemiyorlar. Daha doğrusu biz onlarla iletişime geçemiyoruz. 4 boyutlu varlıklar dünyanın yok olmasını istemediği için insanların geçmiş ve gelecekleriyle bir bağ kuruyor. Aracı olarak ise Copper'i seçiyorlar. Karadeliğin içine girdiğinde o teseraktı (4 boyutlu küp) 4 boyutlu varlıklar inşa ediyor ve Copper'i onun içine atıyorlar. Copper istem dışı koordinatları geçmişe gönderiyor ama en sonunda bunu fark ederek "STAY" mesajını gönderiyor ama iş işten geçiyor. Kendisi bunlar yaşandıktan sonra aslında bunları yapan bizdik onlar değil diyor. Bir nevi haklı ancak şöyle düşünün, akarsu var akarsunun bir tarafı geçmiş bir tarafı gelecek. İnsanlık için bu akarsuyu geçmek imkansız. Ancak 4 boyutlu varlıklar bunu biliyor fakat dediğim gibi iletişime geçemiyoruz. Onlarda insanların algılayabileceği bir biçimde 3 boyutlu köprü inşa ediyorlar. Copper o köprü aracılığıyla geçmişle iletişime geçiyor. Akarsuyu filmdeki karadelik köprüyü ise karadeliğin içindeki teserakt (dört boyutlu küp) olarak düşünebilirsiniz.

Teseraktı anlamanız için bir görsel bırakıyorum.
Eki Görüntüle 1277528
Teşekkürler. 2 kere okudum, bir şeyler oturdu gibi kafamda.

Anlayamadığım nokta o varlıkların çıkarı ne?

Aklıma şöyle bir şey geldi. Belki de 4. boyuta geçen varlıklar yine bizim gibi insanlardır ama çok ileri teknolojiye sahip olup gelecekte yaşayan versiyonlarımızdır. Geçmişteki dünya yok olursa onlar da var olamayıp sonuçta iş paradoksa gideceği için Cooper ve kızını aracı olarak kullanıp insanlığın devamını sağlamış olabilirler.

Teşekkürler. 2 kere okudum, bir şeyler oturdu gibi kafamda.

Anlayamadığım nokta o varlıkların çıkarı ne?

Aklıma şöyle bir şey geldi. Belki de 4. boyuta geçen varlıklar yine bizim gibi insanlardır ama çok ileri teknolojiye sahip olup gelecekte yaşayan versiyonlarımızdır. Geçmişteki dünya yok olursa onlar da var olamayıp sonuçta iş paradoksa gideceği için Cooper ve kızını aracı olarak kullanıp insanlığın devamını sağlamış olabilirler.

Hocam bizim 4 boyutlu varlık olmamızda onun ötesini görmemizde mümkün değil. 4 boyut deyince aklınıza sadece bu gelmesin ben kafa karışıklığı olmasın diye 4 boyut dedim. Uzayda yüzlerce hatta binlerce boyut olabilir.

Onların çıkarı ise şöyle düşünün mesela, biz dünya dışı zeki varlıklar keşfetsek onlarla iletişime geçmeye ve onları tanımaya, nasıl bir hayat sürdüklerini anlamaya çalışırız. Bu insanlık için muazzam bir şey. Onlarda bunları düşündüğü için Dünya'nın yok olmasına izin vermek istemiyorlar. Zaten filmde de bundan bahsediyor gibi. Filmde dünyanın zamanına göre yakın bir tarihte solucan deliği ortaya çıkıyor. Demek oluyor ki bizi kendi zamanlarına göre yeni fark etmiş oluyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı