Iomega 500 GB HDD Bozuldu, PC Görmüyor

kiLLersouL

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selam arkadaşlar elimde Iomega 500 GB HDD var ama şu anda çalışmıyor. Daha doğrusu şöyle anlatayım : 1 hafta önce itunes programını indirip arkadaşımın ipod'una müzik atmak istedim, dosyaları atarken çok kastığını gördüm ve PC'ye reset attım. Reset attıktan sonra HDD biçimlendirilsin mi diye soru çıktı ve hayır dedim ve meşhur mavi ekranla karşılaştım. Hemen arkasından makineyi kilitledi. HDD'yi çıkardım ve format attım. Yeni sistemde belki çalışır umuduyla taktım ama nafile.

Şu anda USB'den takıyorum ses geliyor CD okuyor gibi , ışığı da Yanıyor ama PC görmüyor. Az buçuk anlayan birine gösterdim o da HDD'nin öldüğünü, çöpe atmam gerektiğini falan söyledi. İçinde çok önemli dosyalarım var. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

PC'nin özellikleri ;

• İşlemci: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q6600 2.40 GHz 4 Çekirdek
  • Anakart: Asus P5K WS / P5K64 WS / P5K-V / P5KC
  • Ekran kartı: Powercolor Radeon HD6870 1GB GDDR5 256 Bit
  • RAM: Kingston 2x 4-GB Hyperx Blue DDR3 1600Mhz CL9 PC RAM
  • Güç kaynağı: 550 Watt

Sabit disk ile HDD aynı şey. iOmega markalı disk, Harcisi Harddisk mi ? Ondan sonra mı mavi ekran verdi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sabit disk ile HDD aynı şey. iOmega markalı disk, Harcisi Harddisk mi ? Ondan sonra mı mavi ekran verdi ?

Aynen harici disk sabit disk değil. Hariciyi taktıktan sonra biçimlendirilsin mi dedi. Ben de hayır dedim. PC'yi kilitledi. Arkasından da mavi ekran hatası verdi. Ondan sonra zaten bilgisayarı formatladım daha sonrada bir daha harici diski görmedi. Çalışıyor, ışığı yanıyor, ses geliyor ama görmüyor..

Sanırım Harici HDD'de bir virüs tarzı bir şeyler var. Ya da donanımsal olarak bozuldu. iOmega gibi markaların teknik servisi nasıldır bilemem. Biraz marka HDD'ler alınsa olmuyor mu...

Sanırım Harici HDD'de bir virüs tarzı bir şeyler var. Ya da donanımsal olarak bozuldu. iOmega gibi markaların teknik servisi nasıldır bilemem. Biraz marka HDD'ler alınsa olmuyor mu...

:) Tamam m3rt bir dahakine marka olanından alırım. Sanırım şu anda bu sorunu halletme şansımız yok gibi görünüyor, öyle mi ?

Hayır var. Sorun farklı şeylerden olabilir. USB kablosu bile bozuk olabilir. Farklı USB portlarından dene. Böyle basit şeyleri yapıp servise yolla.

Hayır var. Sorun farklı şeylerden olabilir. USB kablosu bile bozuk olabilir. Farklı USB portlarından dene. Böyle basit şeyleri yapıp servise yolla.

USB kablosunu değiştirip yine denedim ama olmadı. 2 gün önce servise değil de bilgisayarcı bir arkadaşa götürdüm. O da kart okuyucusu bozulmuş büyük ihtimalle falan demişti ama istersen verileri kurtarırız, bu da sana 2000 TL'ye mal olur demişti. Başka herhangi bir yoldan çözemez miyim ben bu sorunu ? HDD olmasa bile içindeki verileri programla kurtarma şansım falan yok mu ?

USB kablosunu değiştirip yine denedim ama olmadı. 2 gün önce servise değil de bilgisayarcı bir arkadaşa götürdüm. O da kart okuyucusu bozulmuş büyük ihtimalle falan demişti ama istersen verileri kurtarırız, bu da sana 2000 TL'ye mal olur demişti. Başka herhangi bir yoldan çözemez miyim ben bu sorunu ? HDD olmasa bile içindeki verileri programla kurtarma şansım falan yok mu ?

Kart okuyucusu derken?

Eğer diskin devre kartı bozulmuşsa ve bu arkadaş devre kartını değiştirip tamir edeceğim diyorsa 2000 TL'yi bi şekilde kabul edebilirim. Ama kart okuyucusu dediği, disk kutusunda yer alan SATA arabirimini USB'ye çeviren adaptör ise bunu söküp diski doğrudan bilgisayara bağlamanın maliyeti sıfır "0" Türk Lirası.

Şimdi öncelikle şana şu bilgiyi vereyim. Aslında her taşınabilir disk bir sabit disktir. Üreticiler bir notebook diskini alırlar, bu diske bir SATA'dan USB'ye dönüştürücü bağlarlar ve bunu bir kutuya koyup sana taşınabilir disk diye satarlar. Olay bu kadar basit.

Bu tür disklerde bozulan genelde SATA'dan USB'ye dönüştürücü adaptör olur:

IaUjm.jpg

Şimdi sen bu diski garantiye göndereceksin ya, her halükarda verilerini silecekler. Her halükarda! Tek kazancın sana çalışan bir disk göndermeleri olacak.

Eğer garanti ve yeni disk umurumda değil, en azından verilerimi kurtarma şansımı denemek istiyorum diyorsan yapman gereken çok basit.

Diskinin kutusunu sök. Kutu açılınca içinde sabit diski göreceksin. Sabit diski yukarıda resimde gösterdiğim adaptörden ayır. Ardından bir masaüstü PC bul. PC kapalıyken diski SATA arabirimiyle bu PC'ye bağla. SATA kablosu ve güç kablosunu bağlayacaksın. Masaüstü PC açılınca diskini görmesi lazım ve verilerine ulaşman lazım.

Masaüstü PC ilk etapta diski görmezse diske harf atamak gerekebilir. Bunun için Bilgisayar'a sağ tıklayıp Yönet demen yeterli. Sonra Disk yönetiminde diskin gözüküyorsa ona sağ tıklayıp Harf Ata de ve bir harf ver.

Çok teşekkür ederim Recep Baltaş, bazı sebeplerden dolayı siteye şimdi girebildim. Diski SATA arabirimiyle PC'ye bağlamamı söylemişsin ama ben pek anlamadım :) Biraz daha aydınlatabilir misin beni, tam olarak nasıl bağlayacağım? Söylediğin SATA kablosu ve güç kablosu kasanın içinde mevcut mu acaba ? Yoksa dışardan mı tedarik edeceğim ? Ve tam olarak nasıl bağlayacağım ? Resimli gösterme şansın var mı acaba ? Şimdiden teşekkürler..

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı