Iomega’dan Heyecan Verici Yeni Bulut Sunucu Teknolojisi

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
69.309
Çözümler
871
Beğeniler
99.120
Yer
İstanbul
Iomega Personal Cloud (Kişisel Bulut), 2011 yılında Iomega NAS Sürücünüzü bir Bulut Sunucu haline dönüştürecek siz de kendi kişisel bulutunuza uzaktan yedekleme yapabilecek; arkadaşlarınızla, ailenizle veya iş amaçlı paylaşımda kendi bulutunuzu ana sistem (host) olarak kullanabilecek; uzaktan ücretsiz erişebileceksiniz


İstanbul, 14 Ocak 2011 –Veri korumada dünya lideri Iomega, Kişisel Bulutunuzu karmaşık durumlar ve ilave masraflara karşı korumanızı ve kontrol etmenizi sağlayan ve küçük işletmeler ve tüketiciler için veri koruma ve uzaktan erişim çözümlerinde en son nokta olan yeni Iomega® Personal Cloud (Kişisel Bulut) teknolojisini duyurdu.

Iomega’nın Personal Cloud (Kişisel Bulut) ürünü, Iomega ağ depolama cihazınızı diğer kişilere veya cihazlara internet üzerinden bağlayan, alanında devrim yaratan web-tabanlı bir bilgisayar mimarisi. Çoğu kamu ve özel bulut uygulamalarının aksine, Iomega’nın Personal Cloud teknolojisi tamamen kendinize ait – yani içerik ve erişimin her zaman sizin kontrolünüzde olduğu - bir sistem. En iyi tarafı ise kesinlikle hiçbir kullanım ücreti veya abone ücretine gerek olmaması. Bunun yanı sıra Iomega küçük işletmelere ve tüketicilere bulut erişimi ve korumasında da uygun fiyatlar sunuyor.

Iomega Türkiye Genel Müdürü Eftal Sezer, “Iomega’nın yeni Kişisel Bulut’u ağ depolama ürünlerimizi rakip ürünlerden farklılaştıran yenilikçi bir teknoloji” dedi. Sezer, yeni Kişisel Bulut hakkında şunları söyledi: “Bulut ürünlerinde dünya lideri olan EMC’nin uzmanlığı sayesinde, bir sonraki nesil NAS cihazlarımızı kullanıcıların diledikleri yerden diledikleri zamanda erişebilecekleri bulut sunucuları haline getirdik. Bunun yanı sıra, NAS ürünlerimizden iki veya daha fazlasını satın almak suretiyle bulunduğunuz yerdeki verileri bir başka yere – büronuz, eviniz veya başka herhangi bir yere - uzaktan yedekleme yapabilirsiniz; tüketiciler ve küçük işletmeler bu sayede uygulaması çok kolay ve aynı zamanda ekonomik de olan ideal bir felaketten kurtarma planına sahip olabilirler. Bu denli büyük bir yenilik veya değeri rakiplerimizden hiçbirinde bulunmuyor. Kişisel Bulut’un işlevselliği, tüketici ve küçük işletme NAS pazarlarının bu ürünleri benimsemesini ve büyümesini hızlandıracaktır”.


Iomega Personal Cloud nasıl çalışıyor
Iomega’nın yeni NAS cihazlarının kullanıcıları, kendi Kişisel Bulutlarını (Personal Cloud) sadece dakikalar içerisinde hazırlayabilecekler. Ekranda görülecek Personal Cloud kurulum seti sayfası, ilk olarak Kişisel Bulutunuza bir isim vermenizi isteyecek ve ardından Kişisel Bulutunuzun yaratılmış olduğunu size teyit edecek. Kişisel Bulutunuza 250 üye (cihaz) davet edebilir ve böylelikle dünyanın herhangi bir yerinde iş ilişkisine sahip olduğunuz kişilere, iş veya özel arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize; bilgisayarlarınız sanki aynı yerel ağda bulunuyormuş gibi – sizin belirlediğiniz ölçülerde - doğrudan dosya kopyalama ve paylaşma fırsatı verebilirsiniz.

Iomega Pesonal Cloud Kullanmanın Faydaları ve Özellikleri
Kişisel Bulutunuzun kurulumu ve yönetimi için hiçbir şekilde BT uzmanlığına gereksinim duymuyorsunuz. Kurulumunuzu sadece dakikalar içinde yapabiliyorsunuz. Kişisel Bulut’unuza başkalarını davet ettiğinizde, davet edilen kişilere yetkilendirme koduyla birlikte bir link içeren bir e-posta gönderiliyor ve bu link üzerinden söz konusu kişilerin bilgisayarlarının masaüstünde paylaşımlı bir sürücü harfi yaratan Iomega Storage Manager (Iomega Depolama Yöneticis) kurulmuş oluyor. Kişisel Bulut’a erişim için bütün yapmanız gereken bu sürücü harfine tıklamak oluyor.

Iomega StorCenter ağ depolama cihazının satın alınması dışında ilave hiçbir yatırım gerektirmediğinden, Iomega’nın Personal Cloud’u, küçük ve orta boylu işletmelerin verilerini koruması ve paylaşması ve tüketicilerin dijital yaşamlarını aile ve arkadaşlarıyla paylaşmasında en ekonomik yöntem.

Senkronizasyon...
Dünyanın neresinde olursa olsun kullanıcılar, sanki bir yerel ağdaymış gibi dosyalarını doğrudan bilgisayarları arasında senkronize edebilecekler. Birçok KOBİ, kilit önemdeki dosyalarını hala yerel hard disklerinde muhafaza ediyor. Iomega’nın Personal Cloud’u ile ofis içerisinde dosyaların elden (disket üzerinde) veya e-postayla birbirine gönderilmesi böylece artık gerekmeyece.

İşbirliği...
Ticari kullanıcılar, değişik coğrafyalara yayılmış çalışanlarının gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmalarına imkan verecek şekilde dokümanları (elektronik çizelge, sunum ve kelime işlemci dokümanları gibi) birlikte görüntüleyebilir ve düzenleyebilirler. Tüketiciler ise aile fotoğraflarını, videolarını ve diğer dijital dosyalarını anında birbirleriyle paylaşabilirler.


Büyük veya gizli dosyaların güvenli iletimi...
Büyük görsel (video), ses (audio) ve grafik sanatı dosyaları; küçük bir işletmenin e-posta sisteminde tıkanmalara neden olabilir. Hassas dosyaların e-postayla gönderilmesi güvenlik kaygılarına yol açabilir. Iomega Personal Cloud, büyük ve gizli dosyaların güvenlik içerisinde iletiminde (fare ile) taşı-bırak işlevselliği sağlar.

Güvenlik ve Felaketten Kurtarma Planı...
Küçük işletmelerde yerel olarak depolanan dosyalar; hırsızlık, yangın, yazılım sorunları ve donanım arızaları gibi risklere açıktır. Iomega Personal Cloud, her seviyede – hard disk, sunucu ve veri merkezi - yedekleme imkanını bünyesinde barındırır. İki Iomega StorCenter cihazı ve şirketinizin verilerinin şirket dışında yedeklemesini yapan Personal Cloud sayesinde; bir felaket durumunda dosyalarınızı kolaylıkla geri kopyalayarak çok kısa bir sürede faaliyetlerinize geri dönmenize olanak sağlayacak bir felaketten kurtulma planına sahip olursunuz.

Güvenli Erişim...
Verilerinize, Personal Cloud üzerinden sadece doğru erişim iznine sahip kişilerce erişilebilir. Verilerinizin internet üzerinden iletimi esnasında korunması için gerekli AES 128-bit şifreleme gibi koruyucu önlemler de mevcuttur. Güvenli oturum açma sayesinde de kişisel bulutunuzdaki dosyalarınızın internet üzerinden iletimi esnasında istenmeyen alıcıların veya korsanların eline geçmesine engel olabilirsiniz.

Düşük Bakım Gereksinimi...
Sistem, kurulumu yapıldıktan sonra hemen hemen hiçbir bakım gerektirmez. Kullanıcı hesaplarını yönetmeye devam edeceksiniz; ama artık dizin bakımı ve depoladığınız verilerin sağlığını izlemek gibi işlerle uğraşmak zorunda değilsiniz.

Arşivleme...
Eski dosyalarınızın uzakta bulunan bir StorCenter’da arşivlenmesi, birincil veri depolama cihazınızda günlük iş ihtiyaçları için yer açılmasını sağlar. Birincil veri depolaması için düşük kapasiteye gerek duymanız tasarruf etmenizi sağlar.

Yeni Iomega Ev Ortamı İçin Sabit Sürücü Bulut Sürümü
1 TB* ve 2 TB kapasiteli olarak dünya genelinde piyasaya sunulan yeni tek-sürücülü Ev Ortamı İçin Ağ Sabit Sürücü Bulut Sürümü, ev kullanıcıları ve küçük işletmelerin dosyalarını, fotoğraf slaytlarını, müzik kütüphanelerini ve diğer dosyalarını iş ve özel arkadaşları ve dünyanın neresinde olursa olsun aile üyeleriyle (sadece internet bağlantısıyla) kolaylıkla paylaşabilmelerini sağlayan ödüllü orijinalinin en son nesil ürünüdür.

Geliştirilmiş performansı, kolay menü ve ayarları ve eski nesillerine göre daha birçok yeni özelliğe sahip olan bu yeni model; bütün ev ve küçük işletme ağlarında kendi ekonomik bulutuna da sahip olabilecek ideal bir merkezi öğedir. Iomega’nın yeni Ev Ortamı İçin Sabit Sürücü Bulut Sürümünün kullanımı o kadar kolaydır ki ağ depolamasını şimdiye dek hiç kullanmamış olanlar bile bu ürünü kolayca kurabilecek ve artık onsuz yapamayacak.Yeni Ev Ortamı İçin Sabit Sürücülü Bulut Sürümünün Faydaları ve Özelikleri
Yeni Ev Ortamı İçin Sabit Sürücülü Bulut Sürümü, Windows®, Mac® ve Linux bilgisayarlarıyla sorunsuz çapraz-platform desteği sağlayacak şekilde tasarlanmış tam-gelişmiş bir Linux ortamı ve uygulamalar seti olan ve geniş çevrelerin beğenisini kazanmış EMC LifeLineTM yazılımını kullanır.

Yeni Iomega Ev Ortamı İçin Sabit Sürücülü Bulut Sürümünün sahip olduğu özelliklerden bazıları şunlardır:

– Doğrudan yönlendiricinize (router) bağlanan Gigabit Ethernet
– Dünyanın her yerinden uzaktan erişim
– Kayıtlarınızı kolayca çalabilmeniz için sisteme monte edilmiş iTunes® sunucusu
– UPnP™ DLNA Sertifikasına sahip AV Medya Sunucusu; fotoğraflarınızın, ses içeriğinizin ve videolarınızın oyun konsolları (Microsoft Xbox® 360, Sony PlayStation® 3) gibi farklı medya cihazlarına, ses köprüleri, iTunes® oynatıcıları, ağ bağlantılı televizyonlar ve dijital resim çerçeveleri, Iomega® ScreenPlay™ ürünleri ve daha birçok ürüne akışını düzenleyebilmenizi sağlar.
– Dosyalarınızı otomatik olarak Facebook®, YouTube® & Flickr® hesaplarınıza gönderir
– Veri Korumasına yönelik cihazdan cihaza Kopyalama İşleri özelliği sayesinde, bağlantılı USB sürücüsüne giden ve/veya gelen dosyaları kopyalama ve/veya senkronize etme işlerini tanımlar.
– Ön panelde bulunan QuikTransfer düğmesiyle tek dokunmayla kopyalama özelliği.
– Düşük güç, fansız tasarım, spin-down özellikli sürücü
– Mozy ve Amazon S3 çevrimiçi depolama adreslerine açık bulut bağlantıları
– Harici USB sürücü bağlantısıyla depolama kapasitesini artırmak için iki USB 2.0 bağlantı noktası
– Veri koruması için cihazdan-cihaza yineleme özelliği bağlı bulunulan USB sürücülerinden veya ağınızda yer alan başka herhangi bir depolama ortamından gelen ve/veya giden dosyaları kopyalama ve/veya senkronize etme işini tanımlayabilmenizi sağlar. İki USB yazıcı için akıllı çıktı paylaşımı kapasitesine sahip Yazıcı Paylaşımı özelliği.
– Time Machine desteği, Apple kullanıcılarının OS X (10.5 veya sonrası) işletim sistemine sahip Mac bilgisayarlarını Time Machine kullanarak kolayca yedekleyebilmesini sağlar.
– Picture Transfer Protocol (PTP), fotoğraflarınızın iki USB bağlantı noktası aracılığıyla dijital kameradan dokunmadan, otomatik olarak aktarılmasını sağlar.


Iomega Ev Ortamı İçin Ağ Sabit Sürücü Bulut Sürümü hakkında daha fazla bilgi için lütfen Iomega Personal Cloud adresini ziyaret edin.
.
 
Yeni konular

Yukarı