İnceleme iOS 10 iPad Air 2

Bu incelemede aslında iPadOS 15 güncellemesi ile son güncellemesini alan iPad Air 2'yi iOS 10'la birlikte inceleyeceğim ve yazıyı da onunla yazacağım.
Cihazın tasarımı:

f7595650-e915-45c3-93bb-e0694218b79b.JPG

Cihaz 9.7 inç lamine bir panel, lightning bağlantı konektörü ve kulaklık girişi ile birlikte gelmekte, cihazın kasa yapısına unibody (tek parça) diyebiliriz.

f4ef4e1e-ee9c-4a66-88f2-eae97b6e0911.JPG

Cihazın kullanıcı gözünden görüntüsü:
Öncelikle cihazımın iOS 10 sürümünde olduğunu hatırlatarak başlayacağım, cihaz çok şaşırtıcı derecede hızlı ve performanslı çalışıp haftalarca şarj etmeden kullanılabilmekte, nasıl bir performans derseniz Air 3'ün iPadOS 16'daki halinden çok daha iyi çalıştığını söyleyebilirim. Eksi yan olarak kasa tasarımı sağ olsun şarja taktığınızda ve arkadan baktığınızda sanki tam oturmamış görüntüsü vermekte ve bilmeyen birisi için rahatça zorlama potansiyeli oluşturmakta.
iOS 10 işletim sistemini 6 yıl sonra kullanmak var bir de, iOS 10:
Bu işletim sistemini kullanırken aslında şunu fark ettim, bu cihazlar aslında tabletler ve medya üretmeye geldiğinde son derece yetersiz kalıyorlar (iPadOS ile kıyaslıyorum), sözde multitasking denemeleri var ancak şimdiki sürümlere kıyaslarsam son derece yetersiz bir arayüzle kullanıcının karşısına çıkmakta ve bilmeyen birisi için keşfetmek bile yanlışlıkla olacaktır.

IMG_0013.PNG

Yukarıda gördüğünüz resimde istediğiniz uygulamaya tıklıyorsunuz ve sizi şu şekilde karşılıyor:

IMG_0014.PNG

Bunun dışında birçok size geri kalmış özellik sayabilirim (bir de klavyede noktalama ve diğer işaretler için basılı tutup aşağı çekme olayı daha olmadığı için yazma hızınız ciddi manada düşüyor) ancak genel olarak hale'n daha iOS olduğu için birçok konuda benzerlikler taşıyor.
Tabii iOS 10 böyle tozpembe değil, birçok özellikten mahrum olan, birçok uygulamayı güncel bir şekilde çalıştıramayan ve bir kısmının çalışması için bile Jailbreak + kimi işlem isteyen ve doğru adımları bilmeyen birisi için esasen son derece yetersiz ve acilen güncellenmesi gereken bir cihaz, sadece benim kullanımımda bir sorun teşkil etmiyor sebebi ise cihazı sadece medya tüketmek için kullanıp eski sürüm ve çalışmayan uygulamalar için alternatif telefon, bilgisayar ve tablet bulunduruyor olmam.
Cihaz için tam bir 2022 incelemesi yapamıyorum çalıştırdığı sürümden dolayı ancak yine de oyun oynamak dışında bütün işlemlerinizden memnun kalacağınızı söyleyebilirim, oyunlarda 30 FPS'ye tahammülünüz varsa yine memnun kalabilirsiniz (2000-3000'lere satılan bir cihaz için önerilebilir olduğunu düşünüyorum bu cihazın), cihazın artı ve eksilerine gelecek olursam ise;
Cihazın ve iOS 10'un artıları:
  • iOS 10 belki de farklı olduğu içindir emin değilim ama şu anki iOS sürümleriyle kıyasla çok daha zevkli bir kullanımı var.
  • Cihazın pili çok uzun süre gitmekte ve şarj süresi kendi iPhone 11'imle eşit sayılır (her ikisinde de 12W iPad adaptörü kullanarak).
  • Cihazın hoparlörleri son derece yüksek ve temiz ses çıkarmakta.
  • Cihazds bir şeyler izlemek ekrandan dolayı gayet zevkli ve boyutuna göre elde tutmak rahatsız etmeyecek derecede, tutumu rahat. Cihazın ve iOS 10'un eksileri:
  • iOS 10 gerçekten eski ve bunu ilk açtığınız anda anlıyorsunuz.
  • App Switcher'ı önceden nasıl kullanıyormuş(uz) bilmiyorum ama gerçekten gereksiz büyük.
  • Bütün arayüz ve ikonlar patlayacak kadar büyük ve rahatsız edici.
  • Bazı yerlerde halen daha büyük bir iPhone hissi veriyor cihaz ve işletim sistemi (iPadOS'e göre çok daha fazla, sözle açıklanamıyor ama kullanırken fark ediliyor).
  • Uygulamaların neredeyse hiçbiri güncel değil (özellikle YouTube uygulaması en sorunlusuydu, kullanabilmek için prop ayarıyla oynamak gerekti ki bu şekilde bile ne kadar çalışır garantisi yok, en son sürümmüş gibi de gösterebiliyoruz bu arada eğer sorarsanız ama yıllar içinde değişen arayüzlerden dolayı birçok fonksiyon çalışmaz oluyor ki bunlara yorumları okuyup yazmak bile dahil), eski sürümlerde de adı üstünde eski ve bazen aradığınız fonksiyon hiç bulunmayabilmekte.
  • Apple cihazı olduğunu hatırlatıyor ve bunu ısınarak çok güzel bir şekilde gösteriyor, ortalama birkaç saat sonra cihazın ısındığını rahatça anlıyorsunuz.

IMG_0011.PNG

Bu görselde kurulum ekranından:

IMG_0001.PNG

(Bu arada bazı görselleri ben internette buldum diyecek arkadaşlar olabilir, o sarı sitedeki ilanın sahibi benim ve cihazın resimlerini bir kez daha çekmekle uğraşmadım olanları attım ancak ekran görüntülerine bakarak saati anlayabilirsiniz onlar taze 😁.)

Dosya Ekleri

• ec4d32db-94a4-4179-9cd8-51584d230f2d.JPG
    ec4d32db-94a4-4179-9cd8-51584d230f2d.JPG
    175,3 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı