iOS (Swift) vs Full stack

Hypeer

Hectopat
Makaleler
1
Lütfen belli başlı yerlerde çalışan gerçekten bu işlerle uğraşan kişiler yorumlarsa sevinirim. Hangisinin iş yükü daha fazla sizce? Bana Full stack çalışan birisinin iş yükü çok fazla gibi geliyor. Çünkü bir backend dili ve üstüne HTML, CSS, JS gibi frontend alanı var. Öğrenme hızı açısından da iOS daha kısa sürede yol alınabileceğini düşünüyorum. Bu konuda ki yorumlarınızı bekliyorum.

Swift çok hızlı büyüyor, JavaScript ise kullanım olarak hâlâ en üst noktalarda. Öğrenme hızı olarak karşılaştırmak yanlış olur. Hepsi uçsuz bucaksız noktalar. Ama temelleri Swift ile daha hızlı atabilirsiniz bence.

Herhangi bir işte çalışmıyorum. Yorum yaptığım için özür dilerim ama belki işinize yarar yorumum.

Swift çok hızlı büyüyor, JavaScript ise kullanım olarak hâlâ en üst noktalarda. Öğrenme hızı olarak karşılaştırmak yanlış olur. Hepsi uçsuz bucaksız noktalar. Ama temelleri Swift ile daha hızlı atabilirsiniz bence.

Herhangi bir işte çalışmıyorum. Yorum yaptığım için özür dilerim ama belki işinize yarar yorumum.
Ne demek hocam mantıklı yorum her zaman işime yarar. Bir tarafta sadece Swift bakmak var diğer tarafta misal veriyorum C#, HTML, CSS, JS var. Bu bakımdan tek bir dile odaklanmak öğrenme hızını arttırır diye söylemiştim.

Farklı platformlar. Yani baktığında fullstack daha zor gibi gözüküyor ama mobil geliştirme de çok uğraştırıcı. Mobilde performans çok önemli, web alanında ise bu kadar ön planda değil mesela. Mobilde her boyut için ayrı xml oluşturmak gerekiyor ki düzgün gözükebilsin. Büyük projelerde ikisininde iş yükü çok fazla. Burada senin hangi platformda çalışmak istediğin önemli.

Full stack ile herhangi bir platform için(Android, iOS, PC gibi.) uygulama da yazabilirsin. Hybrid uygulama geliştirme frameworklerini araştır.

Farklı platformlar. Yani baktığında fullstack daha zor gibi gözüküyor ama mobil geliştirme de çok uğraştırıcı. Mobilde performans çok önemli, web alanında ise bu kadar ön planda değil mesela. Mobilde her boyut için ayrı xml oluşturmak gerekiyor ki düzgün gözükebilsin. Büyük projelerde ikisininde iş yükü çok fazla. Burada senin hangi platformda çalışmak istediğin önemli.
Hocam iOS alanında auto layout diye bir şey var. Her boyut için kendisi otomatik ayarlıyor zaten.
Full stack ile herhangi bir platform için(Android, iOS, PC gibi.) uygulama da yazabilirsin. Hybrid uygulama geliştirme frameworklerini araştır.
Native tercihim hocam.

Android ile erişebileceğin kullanıcı kitlesinin daha büyük olduğunu biliyorsun herhalde? Dünya üzerinde karışık bir şekilde en fazla kullanılan işletim sistemi Android.
Her şeyin farkındayım hocam bu işte yeni değilim. Android kitlesi beleşci kitle oluyor genelde. iOS her zaman daha çok para kazandırıyor. Bir de bana Swift ile iOS yazmak daha yakın geliyor.

Geri
Yukarı