IP filtreleme ve loglama

TRickboy

Kilopat
Yer
Çamlıca
Daha fazla  
Meslek
Vardiya Zabiti
Merhaba arkadaşlar.
İnternet üzerinden olacagım sınav için okulum yönerge paylaştı ve bir maddesinde "IP filtrelemisi ve sınavın tüm logları kayıt altına alınmaktadır" açıklaması var. Bunlar nedir? Ne gibi bilgilere erişebilirler?

Merhaba arkadaşlar.
İnternet üzerinden olacagım sınav için okulum yönerge paylaştı ve bir maddesinde "IP filtrelemisi ve sınavın tüm logları kayıt altına alınmaktadır" açıklaması var. Bunlar nedir? Ne gibi bilgilere erişebilirler?

Hocam alıntı yaptım. ’’log’’ kütük ve kayıt defteri anlamlarını taşıyor. Bilişim dünyası için ise log, bilgisayarın gerçekleştirdiği her etkinliğin kayıt altına alınması demek. Yani gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri denetlemenizi, kritik durumlar ve tanımlanamayan eylemleri tespit etmenizi sağlar. log kaydı sürekli olarak tutulur, bu sayede sistem yöneticisi gerçekleşen her harekete erişebildiği gibi olası bir siber saldırı hissettiğinde gerekli önlemleri alabilir. IP filtrelemesinden kastı veri trafiği oluşmasını engellemek yani istenmeyen kişileri internetten banlamak.

Merhaba arkadaşlar.

Sınav olurken Google açmanı engellerler daha doğrusu açtığını görüp sınavını iptal ederler.

Hocam alıntı yaptım. ’’log’’ kütük ve kayıt defteri anlamlarını taşıyor. Bilişim dünyası için ise log, bilgisayarın gerçekleştirdiği her etkinliğin kayıt altına alınması demek. Yani gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri denetlemenizi, kritik durumlar ve tanımlanamayan eylemleri tespit etmenizi sağlar. log kaydı sürekli olarak tutulur, bu sayede sistem yöneticisi gerçekleşen her harekete erişebildiği gibi olası bir siber saldırı hissettiğinde gerekli önlemleri alabilir. IP filtrelemesinden kastı veri trafiği oluşmasını engellemek yani istenmeyen kişileri internetten banlamak.
Teşekkür ederim. Bir sorum daha var. Başka bir kişinin bilgisayarından sınavı gerçekleştirdigim anlaşılabilir mi?

Hocam sizde bakıyorlar mı? Programın adını unuttum ama çok saçma kod yazıyorum ekranı kilitliyor kendi ekranını açıyor bizde izliyoruz.
Hocam biz Zoom veya EBA'dan yapıyoruz. Eğer bizde öyle bir şey olsa mümkün değil bilgisayara öyle bir program indirmem. Belki sadece telefona indiririm.

Bir program veya kullanıcı izni olmadan izleme yapabileceklerini düşünmüyorum fakat yeterli bilgim olmadıgı için kafamda birçok soru işareti var.

Hayır yapıyorlar hatta projeksiyondan kimin ne yaptığı bile görülüyor internete girmemize izin vermiyor.Hatta hoca bildiğim konularda yazı yazdırıyor ben de yazmıyorum kilitliyor ekranı :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı