IPad'de videolar tam ekran izlenmiyor

Aysenurr

Centipat
Daha fazla  
iPad 8. nesil kullanıyorum YouTube veya herhangi bir videoyu tam ekran izleyemiyorum. Altta ve üstte boşluk kalıyor. Tüm ayarları denedim ama yapamadım. Nasıl Full ekran yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha bugün bir video izledim İpad 8. Nesil ile ilgili. Orada bahsediyordu bu konudan fakat çözümü hakkında bir şey demedi. Sanırım bir çözümü yok.

Sanırım ekran boyutu ile ilgili. İzlediğiniz video ile tabletinizin ekran boyutu farklı olduğu için kenarlarda boşluk kalabilir. Normal olduğunu düşünüyorum.

Çoğu video 16:9 formatında çekiliyor. Fakat iPad’in ekranı 4:3 olması lazım. Bu yüzden tam ekran yapınca siyah barlar çıkıyor. iPhone’larda iki parmakla dokunup uzaklaştırırsanız (Yaklaştırma) görüntünün bir kısmını kesip siyah barlardan kurtulabiliniyor. iPad’de de oluyordur muhtemelen.
Mesela bu video 4:3 formatında çekilmiş. Bu videoda olmaması lazım.

Atabilirseniz ekran görüntüsü atın, normal bir durum olduğunu düşünüyorum.

Herkes bunun normal olduğunu söyledi ama bence çok rahatsız edici. Almadan önce fark etmedim.
Çoğu video 16:9 formatında çekiliyor. Fakat ipad’in ekranı 4:3 olması lazım. Bu yüzden tam ekran yapınca siyah barlar çıkıyor. iPhone’larda iki parmakla dokunup uzaklaştırırsanız (yaklaştırma) görüntünün bir kısmını kesip siyah barlardan kurtulabiliniyor. İpad’de de oluyordur muhtemelen.
Mesela bu video 4:3 formatında çekilmiş. Bu videoda olmaması lazım.

Evet bunda tam ekrandı keşke tüm videolarda öyle olmaydı :(

Dosya Ekleri

• 2E20AF2E-5783-4FAB-8433-5DE6B82BF43A.png
    2E20AF2E-5783-4FAB-8433-5DE6B82BF43A.png
    970 KB · Görüntüleme: 275
Merhaba. Bu sorunun sebebi tabletinizin aspect radio dediğimiz çerçeve oranı ile alakalıdır. Ipad 8 tabletinizin çerçeve oranı 4:3 tür. Günümüzde çoğu video ve film sağlayıcıları 16:10 formatını kullanıyor. Dolayısıyla video izlerken ekranda siyah bölge oluşması normaldir. Tabletinizde herhangi bir sorun yok endişeniz olmasın.

Geri
Yukarı