iPhone 11 neden bu kadar çok satıyor?

Bazı insanlar cidden kafayı yemiş ki iPhone 11'i tasarımı için alıyor. Mesela iPhone XS Max OLED ekran iken, iPhone 11 LCD ekrandır. Bazı insanlar afedersiniz manyak gibi, görünüşü için alıyor. Resmen iPhone XS Max ekranı daha iyi ve insanlar XS Max kamerası iki kamera diye tercih etmiyor.

11'de göz çarpıcı bir tasarım yok. İlk çıktığında 8600 TL civarındaydı ve herkes ucuz çentikli iPhone diye 11'e yöneldi. Ve o dönem çok satan en popüler telefon oldu ve herkes alıyor diye mağazalarda da satılmaya devam ediyor. Ancak bana sorarsanız şu an iPhone 11'e 18.000 TL vermek yerine yurt dışı 13 Pro alırım daha iyi. Ayrıca 11'e zam geldiği için artık çok fazla alan da yok.

11'de göz çarpıcı bir tasarım yok. İlk çıktığında 8600 TL civarındaydı ve herkes ucuz çentikli iPhone diye 11'e yöneldi. Ve o dönem çok satan en popüler telefon oldu ve herkes alıyor diye mağazalarda da satılmaya devam ediyor. Ancak bana sorarsanız şu an iPhone 11'e 18.000 TL vermek yerine yurt dışı 13 Pro alırım daha iyi. Ayrıca 11'e zam geldiği için artık çok fazla alan da yok.
Bende aynısını yaparım hocam. Ama keşke 8k iken alsaydım, daha iyi olurdu. Şu an iPhone 11'in 2.eli 14 bin civarında, o da pahalı. Kendime telefon düşünüyordum, 11k bütçede Samsung Galaxy S20 FE'den başka iyisi yok.

iPhone 11 bir dönemler kampanyalar ile 6000 TL'ye kadar düştüğü için bu kadar çok sattı. O zamanlar bayağı bir insan satın aldı kampanyalar ile bu telefonu. Hatta o yüzden bir dönem bunları belediye mi dağıtıyor lan diye bir sormuşluğum var kendi kendime. Ucuz olduğu zamanlar iyi sattı en nihayetinde ve halen kullananlar da o dönem satın alanlar genellikle. Satışları günümüzde düşmüştür üretimin de bitmesiyle beraber.

Tanıtıldı mı ki?

Hayır ama artık her sene 1 seri gidiyor. iOS 17'ye A12 Bionic şartı koydular, iOS 18'e ise A13 Bionic şartı koyacaklar, iOS 19'a ise A14 Bionic şartı koyacaklar.

Tabii belli olmaz, yazdığımın 2 sene sonra da bu şekilde devam edeceğinin garantisi yok.

Hayır ama artık her sene 1 seri gidiyor. iOS 17'ye A12 Bionic şartı koydular, iOS 18'e ise A13 Bionic şartı koyacaklar, iOS 19'a ise A14 Bionic şartı koyacaklar.

Tabii belli olmaz, yazdığımın 2 sene sonra da bu şekilde devam edeceğinin garantisi yok.
Bu bakış açısıyla hiçbir cihaz alınmaz hepsi eninde sonunda güncelleme takviminden çıkarılacak. Ben cihaz şu anki hâliyle ihtiyaçları karşılıyorsa x sürümünü almayacağı için alınmaz mantalitesini mantıklı bulmuyorum. 11 iOS 13 ile çıkmış ve 3 ana sürüm almış, halen iOS 13 yüklü bir i11'in bahsettiğim ihtiyaç karşılama kısmında bir eksiği mi var?

Bu bakış açısıyla hiçbir cihaz alınmaz hepsi eninde sonunda güncelleme takviminden çıkarılacak. Ben cihaz şu anki hâliyle ihtiyaçları karşılıyorsa X sürümünü almayacağı için alınmaz mantalitesini mantıklı bulmuyorum. 11 iOS 13 ile çıkmış ve 3 ana sürüm almış, halen iOS 13 yüklü bir I11'in bahsettiğim ihtiyaç karşılama kısmında bir eksiği mi var?

Evet eksiklikleri çok, her tam güncellemede çeşitli inovasyonlar getiriyorlar, ayrıca seneye iOS 13 yüklü bir iPhone 11'e YouTube bile indiremeyeceksin.

Güncellikten bihaber olmak istiyorsan, niye alınmasın?

Evet eksiklikleri çok, her tam güncellemede çeşitli inovasyonlar getiriyorlar, ayrıca seneye iOS 13 yüklü bir iPhone 11'e YouTube bile indiremeyeceksin.

Güncellikten bihaber olmak istiyorsan, niye alınmasın?
İyi de çeşitli inovasyon dediğinize zaten ihtiyacınız yoktu öncesinde. YouTube'u ben iOS 3.1.3 ile de kullanıyordum, o zamandan bu zamana göz önünde sadece kozmetik değişti. Şu an bile güncel sürümü iOS 13'e kuramazsınız. Bu mantıkla her sene telefonu ve bilgisayarı yenileyelim yaptığımız iş değişmiyorken 😄 Değişiyorsa başka çözüm yok zaten.

İyi de çeşitli inovasyon dediğinize zaten ihtiyacınız yoktu öncesinde. YouTube'u ben iOS 3.1.3 ile de kullanıyordum, o zamandan bu zamana göz önünde sadece kozmetik değişti. Şu an bile güncel sürümü iOS 13'e kuramazsınız. Bu mantıkla her sene telefonu ve bilgisayarı yenileyelim yaptığımız iş değişmiyorken

Dostum, her sene telefonunu yenilemene gerek yok. Zamanında iPhone 11 alan birisi şu ana kadar rahat rahat kullandı, önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde de kullanmaya devam edecek zaten. Mesela şimdi iPhone 13 alsan 4-5 yıl rahat rahat kullanırsın ama iPhone 11 alsan 2 sene sonra güncellikten bihaber olacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı