iPhone 12 4K ekrana sahip mi?

iPhone 12 ekranı, 1170x2532 çözünürlüğe sahip bir ekrandır. 1080p'den biraz fazla, 2K'dan biraz düşük bir çözünürlüktür. 4K videoları açtığınızda kendi çözünürlüğü kadar olanını görürsünüz. Aynı şekilde Youtube'dan 4K bir video açtığınızda yine kendi çözünürlüğünde görmenize rağmen, videonun bitrate'i artacağından, 1080p'ye göre biraz daha net bir görüntü elde edersiniz.

@364485 Hayır, 2160p 4K demek zaten.
2160 4k demek ise ve İphone 12 ekranı 1170x2532 ise 4k desteklemiş olmuyor mu ?
Çünkü; 4k 2160 ise; 2532 > 2160 ve o zaman 4 k olmuyor mu ?

Şu an 1080p ekranlı Android cihazlarda da 1440p gibi seçenekler mevcut. Eskiden Xperia Z5+ için 4K seçeneği YouTube'a gelmişti. Daha sonra 4K başka bir cihaz olmadığı için bu destek kalktı. Şu an tablet vs gibi cihazlarda artık yüksek çözünürlüklü ekranlar olduğu bu seçenekler standart olarak sunuluyor. Ancak sizin ekranınız 1080p ise daha yüksek çözünürlüklerde de ekran size 1080p görüntü gösterir. Görüntünün keskinliğinde bir tık fark olabilir ancak küçük bir ekranda bu farkı görmek detaylara takılan birisi değilseniz neredeyse imkansız.

Anlamadığım olay tam olarak şu. Örneğin 8K video çekebilen bir telefon aldık ve 8K video çektik ama ekran 8K gösteremiyor. Ben göremeyeceksem çekebilmesinin ne anlamı var? :D

İçerik üreticisi iseniz işinize yarar. Videolar sadece çekilen cihazlarda izlemek için yapılsaydı GO Pro gibi tüm cihazlarda 4K ekran sunardı.

Hayır, sonu "p" ile biten isimlendirmeler kullanılırken daha kısa olan kenarın piksel sayısı baz alınır. Örneğin 1920x1080 için 1080p gibi. Bu yüzden iPhone 12 ekranı 1170p yani FHD (1080p) ile 2K (1440p) arasında ara bir çözünürlüktür. 4K ise 3840x2160 çözünürlüğünde yani 2160p'dir.

Hayır, sonu "p" ile biten isimlendirmeler kullanılırken daha kısa olan kenarın piksel sayısı baz alınır. Örneğin 1920x1080 için 1080p gibi. Bu yüzden iPhone 12 ekranı 1170p yani FHD (1080p) ile 2K (1440p) arasında ara bir çözünürlüktür. 4K ise 3840x2160 çözünürlüğünde yani 2160p'dir.
Telefon ekranımızın çözünürlüğü ne ise o çözünürlükte video oynatabilir haliyle o zaman. E İphone 13 pro max bile 3840x2160 çözünürlüğüne sahip değil. Yani o cihaz bile 4k ekrana sahip değil. Gerçekten bu 4k çözünürlüğüne sahip bir cep telefonu var mı ki ?

Ben de İphone 12 4k destekler sanıyordum. Telefondan soğudum resmen şuan. İphone 13 pro max bile 1284p imiş dediğine göre. Allah'dan para vermemiştim telefonuma. Yoksa x2 soğurdum.
Ben de sorayım buraya bari merak ediyordum. 13 Pro Max de açabilir mi 4K?
Anladığım kadarıyla açamıyormuş dostum.

Birebir 4K görüntüleme özelliği yok evet. Yani Youtube'daki 4K, bitrate artırmadan ibaret. 4K çözünürlüğe sahip telefon piyasada yok denebilir. Bir ara Sony yapıyordu ama artık ülkemizde bulmak kolay değil.

Aslında farkı anlayamıyor olmanın temel sebebi ekranın çok küçük olması. Yani 1080p'den sonraki kalite artışları çok dibine kadar inip piksel boyutunda saymadıkça normal kullanıcı için pek ayırt edici olmuyor. Televizyonda mesela 1080 ve 4k arasındaki fark çok dikkatli bakıldığında anlaşılabiliyor daha geniş ekran olduğu için ama yine bile normal birisi fark var mı dediğinde anlayamayabiliyor.

Aslında farkı anlayamıyor olmanın temel sebebi ekranın çok küçük olması. Yani 1080p'den sonraki kalite artışları çok dibine kadar inip piksel boyutunda saymadıkça normal kullanıcı için pek ayırt edici olmuyor. Televizyonda mesela 1080 ve 4k arasındaki fark çok dikkatli bakıldığında anlaşılabiliyor daha geniş ekran olduğu için ama yine bile normal birisi fark var mı dediğinde anlayamayabiliyor.
Evet katılıyorum. Hatta bir ara "insan gözü 326 ppi'dan sonrasını ayırt edemez" diye bir cümle dolaşıyordu etrafta. Bugün en büyüğü 6.7 inç olan ekranlara gidip 2K-4K çözünürlük koyulsa çoğu kişi anlayamaz. FHD+ standartlaşsın yeterli. Orta seviye telefonlara bile bazen HD+ koyuyorlar, o can sıkıyor.

Evet katılıyorum. Hatta bir ara "insan gözü 326 ppi'dan sonrasını ayırt edemez" diye bir cümle dolaşıyordu etrafta. Bugün en büyüğü 6.7 inç olan ekranlara gidip 2K-4K çözünürlük koyulsa çoğu kişi anlayamaz. FHD+ standartlaşsın yeterli. Orta seviye telefonlara bile bazen HD+ koyuyorlar, o can sıkıyor.
Emin değilim ancak İphone gibi Oled xdr ekranlarda gerçekten 4k çekilmiş bir videoyu izlemek bence bayağı hemen anlaşılacaktır gibime geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı