Iphone 12 tahmini fiyatı ve Türkiye satış tarihi ne zaman olur?

LazDrovya

Kilopat
Merhabalar..
Telefonumu değiştirmeyi düşünüyorum. 128GB iphone 11 almayı düşünüyorum. 8.049TL Turkcell'de. Bugün bir şubesine gittiğimde iphone 12'nin kasım sonunda geleceğini, 12 mini fiyatının 8bin dolaylarında, 12'nin de 10bin TL'nin altında olacağını söyledi. Şimdi 11 alırsam da gerçekten 10Bin altında 12 gelirse üzülürüm. 12'yi beklerken 11'in fiyatının artması ve içinde şarj adaptörü bulunan stokların tükenmesi riski de büyük. Malum, artık 11'lerden de şarj adaptörleri çıkartıldı. Mevcut stoklardakileri yakalayabilirsek şanslıyız.
Sizin tahminleriniz nelerdir? 12 ne zaman Türkiye'ye gelir? Fiyat aralığı ne olur?

Kimse net bir şey söyleyemez. Şu anda dolar kuru 8,09 ve birkaç ay sonra ne olacağı belli değil. Bir bakarsın dolar 8,70 olur. Bir bakarsın gece yarısı telefon vergilerine zam değil düzenleme gelir. Cebinde az para varsa İphone 11'i direk al. İphone 12'nin fiyatı 10.000 TL'yi geçse bile alırım diyebiliyorsan bekle.

iPhone 11, 18 Ekim 2019 tarihinde Türkiye'de 7300 liralık fiyat etiketiyle satışa çıktı. Cihaz çıktığındaki dolar kuru 5,80 civarındaydı. Telefonun baz fiyatı 700 dolar, ve vergisiz haliyle 4060 lira yapıyor bu da telefonda yaklaşık 3300 liralık bir vergi var demektir. Kısaca baz fiyat üzerinden yaklaşık %80 daha vergi var. iPhone 12'nin baz fiyatı 800 dolar, dolar kuru şu an 8,1 ve Kasım başına kadar da artacağını ve örneğin 8,20 olacağını var sayarsak telefonun baz fiyatı yaklaşık 6500 lira civarında olacak, üstüne yaklaşık 5200 liralık vergi ile iPhone 12'nin Türkiye'de çıkış fiyatının değil 10 bin, 11 bin liranın altında bile olacağını sanmıyorum, 12 Mini belki 10 bin liranın altına çıkabilir ki (muhtemelen) satış elemanı gözünüzü boyamak için 12 Mininin fiyatını 12 diye söylemiştir size. Kısaca Geçen seneki Pro modellerin çıkış fiyatı bu seneki normal modellerin çıkış fiyatı gibi olacak diye düşünüyorum ben. Üstüne kutusundan çıkmayacak olan şarj adaptörü ve (eğer kullanıyorsanız) kulaklığı almanız gerekecek.

Geri
Yukarı