iPhone 13 ekran ve batarya değişim fiyatı

iPhone 13 serisinin ekran ve batarya değişim fiyatları açıklandı.

Ekran değişim fiyatları:​

• iPhone 13 Pro Max: 3200 TL
  • iPhone 13 Pro: 2800 TL
  • iPhone 13: 2800 TL
  • iPhone 13 Mini: 2350 TL

Batarya değişim fiyatları:​

• iPhone 13 Pro Max: 650 TL
  • iPhone 13 Pro: 650 TL
  • iPhone 13: 650 TL
  • iPhone 13 Mini: 650 TL

Telefon fiyatına ekran değişim fiyatları var. Rezillik cidden. Batarya fiyatları en azından modeller arasında fark oluşturmamış enteresan ama hiçbir batarya 650 TL olmamalı. Batarya fiyatları da ülke şartları için epey fazla.

Son düzenleyen: Moderatör:
iPhone telefonum olmadığı için ekran fiyatları gibi bir derdim yok maalesef😀
Telefonu aldığın zaman koruyacan iyi bir kılıf ekran jelatini sizi bir andiroid telefon parasından kurtarır.

Ekranın üretim maliyeti, üreten fabrika kârı, kargosu, gümrük vergisi derken zaten tahmini olarak 1500 TL civarı bir maliyeti oluyor.
Şöyle örnek vereyim iPhone 12 serisinin Apple'ya toplam maliyeti 400 dolar idi. Ekran diğer bileşenlere göre biraz daha fazla maliyetli olsa da onun fiyatı da 70 dolar idi. Bu yüzden bu bahanelere sığınmayı doğru bulmuyorum.

Apple gibi bir marka %100 kâr koyup satıyorsa iyi, 999 $ fiyata monitör ayağı satan marka bu.
Alıcısı ne fiyat verirlerse versinler oluyor, bu durumda 2 kat kadar kâr marjı Apple için düşük.
En büyük sıkıntı bu ya zaten. Apple ne yaparsa yapsın koşulsuz şartsız eleştirmeme, doğru bulma. Apple için düşük olması geçerli bir gerekçe değil. O onların satış stratejisi, sen kendi durumunu gözetmek zorundasın. Apple için bu fiyatlar yüksek kâr oluşturmuyor ben fiyatı fazla bulmadım gibi bir gerekçe olabilir mi ya. Apple kimsenin babasının malı değil. Yüksek kâr elde edip etmemesi kullanıcıyı ilgilendiren bir mesele değil. Apple'nin kâr edip etmeyeceğine göre fiyatlara bakacak halimiz yok. Elbette firma kendi çıkarını gözeterek ürünü satma, ürünün parça ve aksesuarlarını kendine göre belirleyecek. Ancak kendi çıkarına göre ne fiyat yaparsa yapsın buna karşı çıkılmamalı gibi bir algı yaratıyorsunuz. Telefonları çıkıp 30 bin TL fiyatına satsın, ekran fiyatları da 5-6 bin TL olsun. Fiyatına göre normal diyelim o zaman ekranlarına. Apple fazla kâr etmiyor diye bu fiyatları kabul edemeyiz.

O onların satış stratejisi, sen kendi durumunu gözetmek zorundasın.
Tamam işte, ben de kendimi gözetiyorum ve Apple almıyorum. :D Bir ürünü alıyorsan bu sadece satış fiyatıyla sınırlı bir seçim değil ki, hasar durumunda ek maliyetleri var. Sen Apple'ın bu fiyat politikasından dolayı Apple ürünlerini tercih etmeme hakkına sahipsin, Apple da şirket olarak kendi satış politikasını belirleme hakkına sahip. Burada zorunlu bir durum olsa ve firmanın tekel olarak insanların Apple gibi iliğini kurutsa haklısın diyeceğim.

Ancak kendi çıkarına göre ne fiyat yaparsa yapsın buna karşı çıkılmamalı gibi bir algı yaratıyorsunuz.
Öncelikle bir ülkedeki alım gücü düşük insanları düşünmek özel sermaye şirketlerinin değil, insanların daha iyi şartlarda yaşama umuduyla oy verdiği ülke yöneticilerinin görevidir. Ayrıca dediğim gibi her şirket kendi fiyat politikasını ve pazar konumlamasını yapma hakkına sahip. Ben nasıl ki araba aldığımda en başta bütçem yetse de sonrasındaki bakım/tamirler için bütçemin yetersiz kalacağını bildiğim halde Mercedes alırsam bu saçmaysa, bir hasar sonrasında bir markanın fiyatlarını karşılayamayacak birinin de o ürünü alması saçma. Aynı grubun arabası olan Seat'ı alırsan ve bir parçası bozulunca 2,000 TL alıyorlarsa, Audi'de aynı parçaya 10,000 TL yazıyorlar. Neredeyse her üründe yüksek/orta/düşük bütçeli pazarlar var, Apple da her zaman bunların en üstünü seçti. Şu anda Xiaomi bir telefonunu 15-20 bin TL'ye satabiliyor olsa o da satar. Seat, BMW/Mercedes parasına araba satabiliyor olsa satar. Marka algısı insanların "benzer" ürüne ne kadar para vereceğini belirleyen şey. Apple da zombi kitlesine sahip olan premium markalardan biri.

Ses çıkarılacak şey firmaların pazar politikaları değil, insanları fakirliğe mahkum bırakan yönetimdir. Bu ülkede yönetime ses çıkarmaya cesaret edemiyoruz, babamızın şirketi de bize kıyak geçmek zorundaymış gibi özel sermaye şirketlerine çemkiriyoruz.

Ekonominin en temel kurallarından biridir bu. Senin şirketin vardır ve 1 yılda aynı üründen 10 milyon tane üretiyor ol. Sen bunu en yüksek hangi fiyatla, hangi pazarlarda ne kadarlık tercih edilme oranıyla satılacağını hesaplarsın önce. Dünya'da 10 milyonluk üründen 10 milyar birimlik gelir elde edebilecekken ben 7.5 milyar birim elde edeyim de başarısız yönetimleri seçen başarısız toplumların fakirleri de sevinsin demezsin. Bunu dersen de diğer sermayedarlar sana kapıyı gösterir.

Son düzenleme:
iPhone telefonlara özgü bir durum değil sanırım.
Samsung S21 ekran değişimi 2500 liraydı yanlış hatırlamıyorsam.
S20'de o civarlardaydı...
İnternetten bulduğum kadarıyla Note 20 Ultra ekran değişimi de 3500 TL civarında...
Niye konu iPhone olunca haber oluyor anlamadım.

Son düzenleme:
insanları fakirliğe mahkum bırakan yönetimdir. Bu ülkede yönetime ses çıkarmaya cesaret edemiyoruz, babamızın şirketi de bize kıyak geçmek zorundaymış gibi özel sermaye şirketlerine çemkiriyoruz.
Benim öyle biri olmadığımı biliyorsun. Burada yaşadığımız için buranın fiyatlarına göre değerlendirme yapıyoruz. Yoksa gelişmiş ülkelerde buradaki gibi fiyatlar uçuk değil. Tabii firmalar diğerleri kadar suçlu değil. Gelişmiş bir ülke olsaydık bu kadar pahalı olmazdı.

Tamam işte, ben de kendimi gözetiyorum ve Apple almıyorum.
😂😂

Apple da zombi kitlesine sahip olan premium markalardan biri.
Maalesef.

Şu anda Xiaomi bir telefonunu 15-20 bin TL'ye satabiliyor olsa o da satar
Evet öyle.

İnternetten bulduğum kadarıyla Note 20 Ultra ekran değişimi de 3500 TL civarında...
Niye konu iPhone olunca haber oluyor anlamadım.
Onlar da pahalı onlara ucuz diyen kim. Onları da eleştiriyorum. S21 Ultra ekran fiyatı 2850-2500 TL arasında değişiyor. Batarya değişim fiyatı 400 TL.

Bu fiyatlar ülke şartları için çok pahalı. Bu hale gelmesine olanak verenler ülke yönetimleridir. Gelişmiş ülkelerde bu kadar değil bu cihazlar. Firmalar çok mu masum bence hayır. Ancak faturanın tamamını onlara kesemeyiz, faturanın büyük çoğunluğunu kime keseceğimiz belli. Demek istediğim firmalar biraz daha makul fiyatlar çıkarabilir.

Söz konusu Türkiye olunca Apple ürünlerinden Apple'dan daha fazla kâr eden bir ülke burası.

Geri
Yukarı