iPhone 14 Serisinin Tanıtım Tarihi Sızdırıldı

Apple'ı takdir ettiğim tek nokta küçük boyutlu telefon çıkarması bütün Çinliler Apple'ı taklit ediyor ama şu ufak boyutlu telefon işine de bir el atsalar keşke bıktım cebimde tuğla gibi telefon taşımaktan.

Bence baya iyi karar, herkesin son model en güçlü işlemciye ihtiyacı yok, A15 zaten yeterince güçlü.
Adamlar sana önceki nesil işlemcili telefonu yeni seri diye daha pahalıya satacak ve sen bunu savunuyorsun. Adamların amacı kar etmek. Kullanıcıyı düşündükleri yok. Önceki nesil işlemciyi koyup daha ucuza satsalar sana hak veririm ama böyle bir şey mümkün değil.
Diğer firmaların amacı zarar etmek mi? 😂😂😂
Hayır ama en fazla kar oranı Apple'da.

Yalnız Apple muhtemelen aynı fiyata hatta daha pahalıya satacak. Senin dediğin gibi daha ucuz olsa neyse. Ama Apple bu. Amacı kar etmek.

Bu sizinti ilk yayinlandiginda duz 14 modellerinin daha uygun fiyatli olmasi icin bu tarz politikaya gecildigi belirtilmisti. iPhone 11'de oldugu gibi. He birde su var. Su an cip masraflari cok arttigi icin hemen hemen her uretici telefonlara buyuk miktarda zam yapti zaten. Xiaomi'nin amiral gemisi telefonlari bile 800-900 Euro baremini asti. 14 ve 14 mini'nin ayni fiyattan gelmesi demek esasen olmasi gerekenden daha uygun fiyattan gelmesi demek oluyor.

Adamlar sana önceki nesil işlemcili telefonu yeni seri diye daha pahalıya satacak ve sen bunu savunuyorsun. Adamların amacı kar etmek. Kullanıcıyı düşündükleri yok. Önceki nesil işlemciyi koyup daha ucuza satsalar sana hak veririm ama böyle bir şey mümkün değil.

Hayır ama en fazla kar oranı Apple'da.

En fazla kar orani Apple'da olabilir de bu cihazlarin yurt disi fiyatlari rakipleri ile hemen hemen ayni. Daha fazla kar etmesinin en buyuk sebebi, telefondaki en pahali parca olan islemciyi daha ucuza mal etmesi. Bunun sebebi de TSMC'ye yillardir yaptiklari yatirimlar. Bugun TSMC gibi bir sirketin uretim bandinin yuzde 60 civari Apple'in elinde. Mesela bu cip krizinden en az etkilenen sirket de Apple oldu. Cunku TSMC, Apple'a hem daha uygun fiyattan cip veriyor hem de stok sikintisi sebebiyle Apple'a ben sana cip veremiyorum diyemiyor.

Adamlar sana önceki nesil işlemcili telefonu yeni seri diye daha pahalıya satacak ve sen bunu savunuyorsun.
"Önceki nesil işlemci" piyasadaki diğer işlemcilerden çok daha güçlü ise bir sorun görmüyorum ve savunuyorum.
Adamların amacı kar etmek. Kullanıcıyı düşündükleri yok. Önceki nesil işlemciyi koyup daha ucuza satsalar sana hak veririm ama böyle bir şey mümkün değil.
A15 işlemcili olan telefonlar A16'lara çok daha ucuz olur. Toplam 4 tane yeni telefon tanıtacaklarını düşünürsek bence çoğu kişi A15 olan seriye yönelecektir.

Yalnız Apple muhtemelen aynı fiyata hatta daha pahalıya satacak. Senin dediğin gibi daha ucuz olsa neyse. Ama Apple bu. Amacı kar etmek.
iPhone 13 tanıtıldı: İşte Türkiye fiyatı ve özellikleri (Apple iPad ve  Smart Watch'u tanıttı) - Son Dakika Teknoloji Haberleri | NTV Haber

Aslında olay tam öyle değil. Beş sene önce iPhone X, 999 dolar idi, daha fazla özelliğe sahip iPhone 13 pro ile dolar olarak bir artış yok. Bizim ülkemizde dolar hep arttığı için, yeni modellerin sürekli pahalandığını düşünüyoruz.

"Önceki nesil işlemci" piyasadaki diğer işlemcilerden çok daha güçlü ise bir sorun görmüyorum ve savunuyorum.
Olay önceki nesil olup önceki seri ile aynı veya daha pahalıya satacak olmaları.

Evet A15 şuan güçlü olabilir ama gelecek rakipleri (Qualcomm ve MediaTek) ne kadar güçlü olacak bilmiyoruz. Belki onların gerisinde kalacak.

A15 işlemcili olan telefonlar A16'lara çok daha ucuz olur. Toplam 4 tane yeni telefon tanıtacaklarını düşünürsek bence çoğu kişi A15 olan seriye yönelecektir.
A16 olsa da olmasa da aynı ya da daha pahalı olacaklar. Apple'ın amacı hem fiyatı artırıp hem de A15 koyarak işlemciden tasarruf edip daha fazla kar elde etmek.
iPhone 13 tanıtıldı: İşte Türkiye fiyatı ve özellikleri (Apple iPad ve  Smart Watch'u tanıttı) - Son Dakika Teknoloji Haberleri | NTV Haber'u tanıttı) - Son Dakika Teknoloji Haberleri | NTV Haber

Aslında olay tam öyle değil. Beş sene önce iPhone X, 999 dolar idi, daha fazla özelliğe sahip iPhone 13 pro ile dolar olarak bir artış yok. Bizim ülkemizde dolar hep arttığı için, yeni modellerin sürekli pahalandığını düşünüyoruz.
iPhone 14 serisinin iPhone 13 serisinden 100 dolar daha pahalı olacağı konuşuluyor o yüzden dedim.

iPhone 14 serisinin iPhone 13 serisinden 100 dolar daha pahalı olacağı konuşuluyor o yüzden dedim.
Evet muhtemelen daha pahalı olur ama büyük ihtimal lojistik pahalandığı için olur, daha fazla kar etmek için değil. Ayrıyeten aynı işlemci ile yeni model çıkartırlarsa 13 serisi ve diğerleri ucuzlayacağı için pek bir şey fark etmez bence. Sadece alıcısı az olur.

Olay önceki nesil olup önceki seri ile aynı veya daha pahalıya satacak olmaları.

Evet A15 şuan güçlü olabilir ama gelecek rakipleri (Qualcomm ve MediaTek) ne kadar güçlü olacak bilmiyoruz. Belki onların gerisinde kalacak.

A16 olsa da olmasa da aynı ya da daha pahalı olacaklar. Apple'ın amacı hem fiyatı artırıp hem de A15 koyarak işlemciden tasarruf edip daha fazla kar elde etmek.

A15'in gelecek rakiplerinden geride kalmasi surpriz olmaz neticede 2022 amiral gemisi Android cihazlarla rekabet etmesi icin tasarlandi. Neticede ne olursa olsun hicbir Android cihaz 5 yil guncelleme, iOS kadar kararli bir isletim sistemi ve sosyal medyada cok az kayba ugrayan fotograflar sunamadigi icin pek cok kisi yine de Apple tercih eder. Son yillarda Android tarafindaki markalarin birer birer piyasadan silinmesine ragmen Apple'in rekor uzerine rekor kirmasinin sebebi de bu. Kuresel pazarda Apple'a rakip diyebilecegin bir Samsung kaldi ki onlar icin de son yillarda isler pek iyi gitmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı