iPhone 6s Samsung Şarj Adaptörü ile Şarj Etmek Zararlı mı ?

Berhan Kanbur

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Selamlar. iPhone 6s kullanıcısıyım. Telefonumun orjinal şarj adaptörü bozuldu. Garantiye yollamak için üşendim kargoya yollamak vs. Birkaç aydır telefonu Samsung Galaxy C5 şarj adaptörü ile şarj ediyorum. Adaptör hızlı şarj destekliyor yani; 9V'da 1,67 Amper, 5V'da 2 Amper veriyor. Sizce bu adaptör ile şarj etmem doğru mu ? Cihaza zarar vermiş midir ?

6S hızlı şarj destekli bir model değil, şarj adaptörünün amper değeri yüksek olsa da yonga seti destek vermediğinden dolayı diğer hızlı şarj destekli telefonlar gibi hızlı şarj olmaz, Iphone adaptörüne göre biraz daha hızlı şarj olur. Kısa süre içinde bataryaya doğrudan bir zararı olmaz, kullanabilirsin adaptörü. Çeviricinin var değil mi?

Selamlar. iPhone 6s kullanıcısıyım. Telefonumun orjinal şarj adaptörü bozuldu. Garantiye yollamak için üşendim kargoya yollamak vs. Birkaç aydır telefonu Samsung Galaxy C5 şarj adaptörü ile şarj ediyorum. Adaptör hızlı şarj destekliyor yani; 9V'da 1,67 Amper, 5V'da 2 Amper veriyor. Sizce bu adaptör ile şarj etmem doğru mu ? Cihaza zarar vermiş midir ?

Onerilen orjinal şarj aletiyle şarj edilmesidir. 1-2 günde bataryan bozulup telefon kapanmaz. Fakat uzun süreli kullanmalarda batarya kapasiten düşer. Bataryan şişebilir, bozulabilir. İlla olacak diye bir şey yok ama olabilecek şeyler. Apple’da önermiyor orjinal şarj aletinden başka şarj aletleriyle şarj edilmesini. Eğer hızlı şarj etmeyi istiyorsanız iPad adaptörü alabilirsiniz bu şekilde diğer adaptöre nazaran daha hızlı şarj edersiniz telefonunuzu.

Hızlı şarj destekli adaptörlere telefondan giden sinyaller aracılığı ile çalışır. Yani siz iphone taktığınızda adaptör 5 volt üzerinden besleme yapacaktır. Buna ek olarak adaptörün amper değeri isterseniz 10 olsun, telefon ihtiyacı kadarını çeker. Çünkü amperin artması için ohm değerlerinin (direnç) değişmesi gerekli ki telefonda da böyle bir kontrolcü bulunur.

Özet; kaliteli adaptörler hiçbir telefona zarar vermez.

Herkes hızlı şarj bölümüne takılmış fakat; orada sadece hızlı şarj özelliği olduğunu belirttim. Zaten 5V verecek. Amacım da hızlı şarj etmek değil. Orjinal Apple adaptör 1A verirken Samsung adaptör 2A veriyor. Bu aradaki 1A'nın uzun vadede ciddi bir sorun yaratabileceğini sordum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı