iPhone SE 1. nesil alınır mı?

WithTheRuleOfLaw

Hectopat
Merhabalar,

Garantisi bitmiş ve ses problemi olan bir 1. nesil SE sahibiyim. Ses problemi şu şekilde: Telefona kulaklık takılı olmadığı halde kulaklık moduna geçiyor ve öyle kalıyor. Hiçbir şekilde ses alamıyorum. Videolarda ya da uygulamalardan ses gelmiyor. Görüşme sırasında da ses alamadığım için hoparlöre almak durumunda kalıyorum (sadece böyle ses geliyor). Bazen telefonda ses oluyor (kendiğinden kulaklık modundan çıktığında) ama çoğu zaman da ses gidiyor. Telefon kulaklık modunda takılı kalmadığı zaman da bile, wp üzerinden görüntülü konuşma yaparken sesimiz karşı tarafa gitmiyor. Anlayacağınız cihazda büyük bir problem mevcut. Dışarıda yaptırmak istediğimde anakart arızası olduğunu ve 400-500 TL vermem gerektiğini belirttiler. Apple'a götürdüğüm de ise bu cihaz için teknik olarak tamir hizmeti vermediklerini ve garantisi bittiği için ücretli değişim (1419 TL) yapılabileceği söylendi. Sizce cihazı ücretli olarak değiştirmek mantıklı mı? Başka telefon almam durumunda 2800 TL altında bana hitap eden bir cihaz bulamadım. Eğer iPhone değişimi yapmazsam, M21, Redmi Note 9s, POCO X3, POCO X3 Pro gibi modellere yöneleceğim.

Telefonun asıl sahibi benim ancak telefonu babam kullanıyor. Yani, aslında, onun için alıyorum. Siri kullanımı da çok işine yarıyor. Bunun dışında WhatsApp ve YouTube uygulamalarını kullanmakta.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? 1400 TL fazla verip M21 mi almalıyım? Android platformunda Siri muadili bir program var mı?

Not: Tamir/onarım olayına da pek sıcak bakmıyorum açıkçası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uğraşmayın bence. Artık ömrünü doldurmuş. Yeni bir cihaz alın rahat edin derim.

Uğraşma onunla, büyük ekran cihaz kullan, gözleri bozma..
Babam için alacağım. O nedenle sizlerin de fikrini almak istedim. M21 mi almalıyım o halde?
Uğraşmayın bence. Artık ömrünü doldurmuş. Yeni bir cihaz alın rahat edin derim.
Kendime almıyorum. Babam için alıyorum. Siri, Youtube ve Whatsapp öncelikli kullandığı şeyler. Android'de Siri muadili bir uygulama var mı?
Alınacak bir model değil.
Sağ olun değerli yorumunuz için.

Android'de Google Asistan var diye biliyorum. Kendim fazla deneyimlemedim ama. Bilenler yazsa daha doğru olur.

Cihaz hala taş gibi bana kalırsa ama o fiyatları vermek mantıksız geldi. Tamir işi de olacak gibi değil. Babanızın kullanımına uygun bir Android cihaz ya da ille de iPhone olacak diyorsa yenilenmiş olarak satılan uygun modellere yönelebilirsiniz.

Cihaz hala taş gibi bana kalırsa ama o fiyatları vermek mantıksız geldi. Tamir işi de olacak gibi değil. Babanızın kullanımına uygun bir Android cihaz ya da ille de iPhone olacak diyorsa yenilenmiş olarak satılan uygun modellere yönelebilirsiniz.
2018 Şubat ayında almıştım. 2018 sonunda garanti kapsamında değişim yaptılar. O vakitten beri temiz bir şekilde kullanılıyor. Bataryası orijinal ve %85'te. Tüm fonksiyonları çalışıyor. Orta tuşu, ses açma kapama ve touch id aktif. Ses sorunu dışında bir problemi yok. Ekran ve kasasında çatlak dahi yok.

Apple mağazası dışında bir yerden cihaz almak istemiyorum açıkçası. Oradan da sadece iPhone SE alabiliyorum 1419 TL karşılığında.

Android kanadında en minimal şartlarda kafama yatan cihaz, M21 oldu açıkçası. Bunun dışında çok önceden çıkmış olsa da Xiaomi Mi 9T de düşünülebilir. Ancak o da 3350-3400 bandında. Biraz daha uygun olsaydı düşünmeden alabilirdim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı