iPhone SE 2020 alınır mı?

TheTutkun

Hectopat
iPhone SE 2020 bana bu zaman da alınabilenecek en mantıklı iOS telefon gibi geldi. Ama batarya konusunda pek emin olamadım. Sizce iyi bir telefon mu yoksa başka iOS modellere mi yönelinmeli? teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet alınabilir bir telefon. Bu bütçeye A13 Bionic sunuyor. Hem ömrü de en az 5 yıl.

Alternatif olarak Android tarafı;

Zaten 64 GB modeli 5k demek yanlış olmaz. Kardeşim kullandığı için yazma gereği duyuyorum.
Telefon küçük. iPhone 8 ile aynı boyutu. İşlemcisi iyi, performansı da iyi ama batarya sıkıntılı biraz. Ben şahsen iPhone 8 tercih ederdim.

Yoğun kullanımda bataryası 1 günü çıkarmıyor. Eğer yoğun kullanıyorsan yanında powerbank alman gerekiyor. Bataryasından bıktığımdan ötürü 2 aylık SE 2020'den 7000 mAh bataryalı M51'e geçtim. Telefonu ne zaman şarja taktığımı hatırlamıyorum artık :D

Yoğun kullanımda bataryası 1 günü çıkarmıyor. Eğer yoğun kullanıyorsan yanında powerbank alman gerekiyor. Bataryasından bıktığımdan ötürü 2 aylık SE 2020'den 7000 mAh bataryalı M51'e geçtim. Telefonu ne zaman şarja taktığımı hatırlamıyorum artık :D
Hocam Android cihazlar batarya olarak daha iyi olabilirler ama ömürleri daha kısa. Android üreticileri telefonlarına 2-3 yıl ömür biçiyor, gerisi yok. Yani mesela örnek vereyim, 2013'te çıkan iPhone 5S hala güvenlik ve uygulama güncellemeleri alıyor. Performansı düştü ama kullanılamayacak kadar düşmedi. Aynı yıl çıkan giriş-orta seviye Android cihazlar çöp oldu gitti. Ancak o yıl çıkan amiral gemisi Android hala Custom ROM ile kullanılabilir seviyede. Ki Custom ROM atmayı bilmeyen adam içinde çöp oldu o cihazlar. iPhone SE 2020 alıp senelerce kullanmak daha mantıklı bence. Hele ki şu malum dönemlerde. Bataryası yetersiz maalesef ama A13 işlemcisi ile birçok orta seviye Android telefonu performans anlamında katlar.

Hocam Android cihazlar batarya olarak daha iyi olabilirler ama ömürleri daha kısa. Android üreticileri telefonlarına 2-3 yıl ömür biçiyor, gerisi yok. Yani mesela örnek vereyim, 2013'te çıkan iPhone 5S hala güvenlik ve uygulama güncellemeleri alıyor. Performansı düştü ama kullanılamayacak kadar düşmedi. Aynı yıl çıkan giriş-orta seviye Android cihazlar çöp oldu gitti. Ancak o yıl çıkan amiral gemisi Android hala Custom ROM ile kullanılabilir seviyede. Ki Custom ROM atmayı bilmeyen adam içinde çöp oldu o cihazlar. iPhone SE 2020 alıp senelerce kullanmak daha mantıklı bence. Hele ki şu malum dönemlerde. Bataryası yetersiz maalesef ama A13 işlemcisi ile birçok orta seviye Android telefonu performans anlamında katlar.
Ne kadar Apple fanatiği olduğumu tahmin bile edemezsin. Hatta şu an elimde iPhone 4'ten tut XR'a kadar, bunun dışında birçok iPad, iPod Touch ve AirPods bulunmakta. Hatta profilimde yaklaşık 6 ay kadar öncesine gidebilirsen ürünlerin hepsinin fotoğrafını yorum olarak paylaşmıştım. Problem şu: Tabii ki güncelleme konusunda sonuna kadar haklısın fakat batarya denilen illet başa bela. Araba'da navigasyon açtığım zaman pilin nasıl su gibi akıp gittiğine inanamazsın (iPhone SE 2020). Peki sonuçta ne oluyor? Batarya, hayatımı olumsuz etkiliyor. Şu an kullandığım M51'de iki gün sonra güncelleme almama gibi bir durum oluşursa ROM denilen bir şey var. Atarım formatımı 10 yıl kullanırım. Zaten donanım olarak zayıf bir cihaz olmadığından ötürü Android 20 bile çıksa rahat rahat çalıştıracaktır. Bundan 5-6 yıl sonra 7000 mAh bataryanın 2000 mAh'ı kullanımdan ötürü gitse geriye 5000 mAh kalır ki bu değer şu anki bir çok telefonla yarışır. Bu nedenle bu olay tamamen hayatına kattığı değer meselesi. Evet, iPhone SE 2020 çok güçlü bir cihaz. IOS kalitesi zaten tartışılmaz. Fakat benim hayatımı olumsuz etkiliyor. Aslında batarya problemi bütün Apple ürünlerinde var fakat iPhone SE 2020 ve iPhone 12 Mini'de aşırı şekilde büyük bir problem var. Pro Max diye tabir ettiğimiz cihazları almadığımız sürece Apple'da batarya çok büyük bir problem olarak kalacaktır ve Apple bunu bilerek yapıyor.

Alınır, şu sıra fiyat olarak düşüşte iken kaçırılmamalı bence.

Eğer ekran boyutu sizin için önemli değil ise alınabilecek en iyi cihazlardan 11 serisi ile aynı işlemci ve ana kamerayı kullanması büyük artı. Bunun dışında yeni olduğu için de gayet ileriye dönük bir model.

Bataryaya gelirsek iPhone 8 bataryasının biraz üstüne konularak eklenmiş 1821 mAh değere sahip bir batarya var. A13 Bionic biraz fazla güç tükettiği için SE’yi batarya konusunda eksiye yazsa da günlük normal bir kullanımda 1 günü rahatlıkla çıkartır.

Yeni konular

Geri
Yukarı