iPhone SE 2020 Uzun Kullanım Deneyimleri

0F5E2A84-27C5-4148-B268-96AFD78B3A83.jpeg

Merhabalar, yaklaşık 2 aydır iPhone SE 2020 kullanıyorum. Daha öncesinde 5 günlük deneyimimi aktarmıştım. Cihazı uzun zamandır kullandığım için edindiğim deneyimleri aktarmak istiyorum.

Öncelikle Siyah, 64 GB modelini almıştım. Siyah rengi cihazın hatlarını kapatıyordu. Beyaz rengini inceleyip beyaz rengini de aldım. Renk konusunda kararsız kalanlara beyaz rengini şiddetle tavsiye ederim. Üstte yer alan fotoğraf da siyah renk SE ile çekildi.

Batarya
Cihazda 1821MAH bir batarya bulunmakta. Bu bataryanın ömrü sizin gündelik kullanımınıza göre değişecektir. Benim bu modeli tercih etme sebebim kompakt, performanslı ve mühendislik harikası bir tasarıma sahip olması. Bu kişiye göre değişir, zevk meselesi sonuçta.

Eğer sosyal medyayı aktif kullanan biriyseniz 1 gün sizi rahatça idare edecektir. Ancak o bir günün içine oyun sığdıracak olursanız işler burada biraz tatsızlaşıyor. Yüksek grafikli oyunları takılmadan donmadan oynayabiliyorsunuz lakin telefon bariz bir şekilde ısınıyor ve pil tüketimi artıyor. Bu ısınma durumu el yakacak seviyede değil. Isınma cihazın kamera tarafından başlayıp tüm gövdeyi sarıyor. Gündelik kullanımda yani oyun haricinde ısınma durumu yaşamadım.

Batarya konusunda uzun lafın kısası sürekli oyun oynayacaksanız iPhone SE sizi üzecektir.

İşlemci & Performans
iPhone SE gücünü iPhone 11 Pro Max’da da bulunan A13 Bionic işlemcisinden alıyor.
Deneyimlediğim oyunlar Asphalt 9, PUBG Mobile ve Call of Duty Mobile. Her oyunda tabiri caizse su gibi bir deneyim yaşatıyor. Otomatik olarak etkinleşen Ultra yüksek grafiklerde cihaz ısınmasına rağmen akıcı ve kesintisiz bir şekilde oynuyorsunuz oyunlarınızı. 3. Parti ve sistem uygulamaları dahil tüm aplikasyonlar üzerine dokunduğunuz anda karşınıza geliyor. Bu, A13’ü üstün kılan hoş detaylardan biri.

Kamera
iPhone SE’de tek ana kamera bulunmasına rağmen günışığında etkileyici fotoğraflar çekebiliyor. Portre ve portre modlarına sahip kamera ile optik görüntü sabitleyici özelliğiyle de gayet doğal, keskin fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Ancak kamera’da gece modu bulunmuyor. Geceleri ışıklı ortamda iyi iş çıkarırken, az ışıklı ortamlarda gece modunun eksikliğini hissettiriyor.

Tasarım
iPhone 8 ile aynı tasarıma sahip. Bu modeli tercih etme sebeplerimden biri de bu. Tasarım konusu sizin zevkinize kalmış bir şey. Kıvrımlı ekrana sahip çentikli bir telefondan geçerseniz alışmanız biraz zaman alabiliyor.

Hoparlör ve ahize
Telefonda yer alan hoparlör ve ahize birlikte çalışarak size stereo bir ses keyfi sunuyor. Oldukça şiddetli ve yeterince yüksek sesli bir ses sistemine sahip. Oyunlarda ise adeta sizi atmosferin içine sokuyor.

Özet
5299₺ fiyatını ve yazılımsal olarak birkaç kısıtlamayı göz önünde bulundurursak, fiyat bandında alınacak bir cihaz diye düşünüyorum. Özellikle phablet seviyesinde büyük ekranlı telefon kullanmakta zorlanıyorsanız iPhone SE sizin için biçilmiş kaftan.

Kişisel kullanımlarım benim bu şekilde:

<1-1.30 saat (Maksimum) YouTube
2-3> saat Instagram
<30 dakika Twitter/Facebook
30-45 net dakika Web gezintisi
ve haftada 1-2 defa PUBG Mobile girsem (<1-1.30 saat (2> saat olursa şarj yüzü görecek)

tahmini ve sizin kullanımlarınıza göre günümü çıkartabilir miyim?

Kişisel kullanımlarım benim bu şekilde:

<1-1.30 saat (Maksimum) YouTube
2-3> saat Instagram
<30 dakika Twitter/Facebook
30-45 net dakika Web gezintisi
ve haftada 1-2 defa PUBG Mobile girsem (<1-1.30 saat (2> saat olursa şarj yüzü görecek)

tahmini ve sizin kullanımlarınıza göre günümü çıkartabilir miyim?
Kaba bir hesapla 4 saat sosyal medya kullanımın var. SE, YouTube’da yaklaşık üç dakikada bir şarj kaybediyor. Oyun konusunda ise ciddi anlamda sıkıntı çekersin. PUBG’ye yarım saatini ayırman sana minimum %15 pil kaybına neden olacak. Gün içinde oyun ve sosyal medya kullanımında cihazını şarja takman gerekecek.

Kaba bir hesapla 4 saat sosyal medya kullanımın var. SE, YouTube’da yaklaşık üç dakikada bir şarj kaybediyor. Oyun konusunda ise ciddi anlamda sıkıntı çekersin. PUBG’ye yarım saatini ayırman sana minimum %15 pil kaybına neden olacak. Gün içinde oyun ve sosyal medya kullanımında cihazını şarja takman gerekecek.
Peki düşük güç ve karanlık modda kullanırsam bu değerler artı yönde değişkenlik gösterir mi? Genelde ben telefon veya tabletleri hep tasarruf modunda kullanmışımdır ve yarı yarıya işlemci kısıtlanıyordu. Siz ne düşünüyorsunuz?

Güzel incelme olmuş, forumda SE 2020 almak isteyen ve soran çok kişi var onlar için iyi oldu. Aslında bende böyle bir inceleme yapacaktım ama daha sonra belki yaparım. 2 tane SE 2020 parasına 11 Pro'da alabilirdiniz. Neden SE tercih ettiniz?

Peki düşük güç ve karanlık modda kullanırsam bu değerler artı yönde değişkenlik gösterir mi? Genelde ben telefon veya tabletleri hep tasarruf modunda kullanmışımdır ve yarı yarıya işlemci kısıtlanıyordu. Siz ne düşünüyorsunuz?
Karanlık modda güç tüketiminin azalması AMOLED ekrana sahip telefonlar için geçerli. Bu cihazda fark yaratacağını hiç sanmıyorum.

Düşük güç modunda oyun deneyimledim, herhangi bir yavaşlama söz konusu olmadı. Pil konusunda ise ufak bir pay daha az şarj yiyor.
Güzel incelme olmuş, forumda SE 2020 almak isteyen ve soran çok kişi var onlar için iyi oldu. Aslında bende böyle bir inceleme yapacaktım ama daha sonra belki yaparım. 2 tane SE 2020 parasına 11 Pro'da alabilirdiniz. Neden SE tercih ettiniz?
iPhone 11’i de inceledim. Ama artık büyük ekranlı telefon kullanamıyordum ellerim uyuşuyordu. SE’yi tercih etme nedenim boyutu ve hafif retro tasarımı. Çok oyun oynayan birisi olsaydım belki 11’e yönelebilirdim. Teşekkürler.

Karanlık modda güç tüketiminin azalması AMOLED ekrana sahip telefonlar için geçerli. Bu cihazda fark yaratacağını hiç sanmıyorum.

Düşük güç modunda oyun deneyimledim, herhangi bir yavaşlama söz konusu olmadı. Pil konusunda ise ufak bir pay daha az şarj yiyor.
Peki benim bu kullanım değerlerime göre önerir misiniz? Benim açtığım bir konuda arkadaş OPPO Reno 4 önermişti, inceleme videolarına baktığımda özellikle kamera tarafında IOS'larda olduğu gibi kameraya yazılımsal destek bu Reno4 de de Android tarafından hafif olarak sağlanıyordu ve kamerası gayet güzel iş yapıyordu.

Peki benim bu kullanım değerlerime göre önerir misiniz? Benim açtığım bir konuda arkadaş OPPO Reno 4 önermişti, inceleme videolarına baktığımda özellikle kamera tarafında IOS'larda olduğu gibi kameraya yazılımsal destek bu Reno4 de de Android tarafından hafif olarak sağlanıyordu ve kamerası gayet güzel iş yapıyordu.
Sizi olumsuz yönlendirmek istemem. Belirttiğin kriterlere ve fiyatını katarsak alınabilir, önerebilirim.
Kısaca şöyle özetlemek isterim Android versus iOS’u;
iOS uygulamaları ve oyunları cihazınıza özel optimize edilir ve bu sayede herhangi bir Android’e karşı kusursuza yakın bir kullanıcı deneyimi yaşatır.

En basit örnekle, Galaxy S20 gibi amiral gemisi telefonun Instagram’a video atarken videonun kasması gibi. Instagram’ın Android optimizasyonu yok mesela. Kamera konusunda iPhone başarılı. Başka bir Amiral gemisi ile kıyaslanabilir ancak. Çünkü kamerasi üst seviye.

Ancak Kamera'da gece modu bulunmuyor. Geceleri ışıklı ortamda iyi iş çıkarırken, az ışıklı ortamlarda gece modunun eksikliğini hissettiriyor.

Neuralcam uygulamasını kullanabilirsiniz gece çekimlerini büyük ölçüde arttırıyor.

Bu şey gibi Ferrari alıyorum ama 50km/h'den yukarı hıza çıkmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı