iPhone yurt dışı satın alma

İSKENDERUN lu

Kilopat
Arkadaşlar hepinize hayırlı ramazanlar. Ben şu an Samsung telefon kullanıyorum (A30) AMOLED ekranlı. Teknik özellikleri olarak aldığım sene için söylüyorum işlemci olarak daha iyi rakipleri vardı fakat ekranı için aldım ve iyi ki de almışım öyle aşırı hızlı bir cihaz değil fakat ekranı gerçekten cezbediyor. Şimdi asıl konu şu; ben artık bir IPhone'um olsun istiyorum, her ne kadar Türkiye'de bu dediğim zor olsa bile para biriktirmeye çalışacağım bir şekilde şu an daha 400 liram var maalesef.

iPhone 11 128 GB aslında tam aradığım cihaz fiyatı vb. fakat 1080p ekran olmamasını da geçtim, IPS bir ekran olması yüzünden çok yüksek bir ihtimal almayacağım onu.

XS 256 GB 9000 TL idi fakat ne olduysa daha 1 ay bile geçmeden fiyatı 10.500 TL falan oldu.

iPhone 11 Pro 256 GB normal bir şekilde alabileceğim cihaz değil imkansız resmen. Fakat bir şekilde alabilir miyim diye düşundüm, internette vergisiz olarak uygun fiyata satan yerler var. Hatta şu eşi benzeri olmayan, ülkemize özgü olan saçma IMEI kaydı muhabbetini (2100 TL) üstüne eklediğimizde bile daha uyguna geliyor. (aman duymasınlar 3000 TL falan yaparlar)

Sorum şu, ben yurt dışı bir 11 Pro satın alsam onu kayıt ettirebilir miyim? Yani pasaport falan şart mıdır yaşım daha 17 sahip değilim pasaporta. Direk T.C. Kimlik numaramızı girip kayıt parasını yatırsak e-Devlet üzerinde kayıt ettirebiliyor muyuz kolaylıkla ona göre alıp almamaya karar vereyim, son dakika ani ve yanlış kararlar vermeyi sevmiyorum.

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

Pasaport şart diye biliyorum. Telefonu yurt dışından dönüşünüzün üzerinden 120 günü geçmediyse sadece kendi adınıza kayıt yapabiliyorsunuz. Pasaporta 3 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse yeniden yurt dışında gidiş dönüş yapmanız gerekiyor. Ve telefonda belirli bir süre sadece sizin adınıza olan hatlar çalışıyor.

Bildiğim kadarıyla yurt dışından telefon alırsanız türkiyede kullanmak için yüksek bir vergi ödemeniz gerekiyor ve uzun vade de telefonun parası çıkıcaktır.Bi arkadaşım yaşamıştı sonuç olarak çok mantıksız bir de pasaportunuzun olmadığınızı söylüyosunuz pasaportun gerekli olduğu hatırlıyorum ve siz daha 17 yaşındasınız.

Pasaport şart diye biliyorum. Telefonu yurt dışından dönüşünüzün üzerinden 120 günü geçmediyse sadece kendi adınıza kayıt yapabiliyorsunuz. Pasaporta 3 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse yeniden yurt dışında gidiş dönüş yapmanız gerekiyor. Ve telefonda belirli bir süre sadece sizin adınıza olan hatlar çalışıyor.
Kullandığım hat babamın adına kayıtlı, hattı sadece ben kullanacağım o konuda sıkıntı olmaz fakat bu durumda kayıtı babamın mı yapması gerekli illa ki, mesela kaydı ben kendi T.C. kimlik numaram ile veya örneğin dayım ile yapabilir miyim 120 gün içerisinde? Telefonu alana kadar 18 yaşıma geleceğim.

Kullandığım hat babamın adına kayıtlı, hattı sadece ben kullanacağım o konuda sıkıntı olmaz fakat bu durumda kayıtı babamın mı yapması gerekli illaki, mesela kaydı ben kendi T.C. Kimlik numaram ile veya örneğin dayım ile yapabilir miyim 120 gün içerisinde? Telefonu alana kadar 18 yaşıma geleceğim.

Hocam dayınız yurt dışına hiç çıktı mı? Ve en son ne zaman çıktı?

Bildiğim kadarıyla yurt dışından telefon alırsanız türkiyede kullanmak için yüksek bir vergi ödemeniz gerekiyor ve uzun vade de telefonun parası çıkıcaktır.Bi arkadaşım yaşamıştı sonuç olarak çok mantıksız bir de pasaportunuzun olmadığınızı söylüyosunuz pasaportun gerekli olduğu hatırlıyorum ve siz daha 17 yaşındasınız.
Evet maalesef ki sanırım o vergi olarak IMEI kaydını diyorsunuz. Fazlasıyla gereksiz ve yüksek bir rakam 2100 TL fakat telefonun üstüne bu 2100 TL yi eklediğimde Türkiye fiyatından yine ucuza gelmiş oluyor. O zamana kadar 18 yaşıma gelirim ama hattım babamın adına kayıtlı, acaba ben kendim kayıt ettirebilir miyim diye merak ettim doğrusu.
Hocam dayınız yurt dışına hiç çıktı mı? Ve en son ne zaman çıktı?
Hiç çıkmadı.

Evet maalesef ki sanırım o vergi olarak IMEI kaydını diyorsunuz. Fazlasıyla gereksiz ve yüksek bir rakam 2100 TL fakat telefonun üstüne bu 2100 TL yi eklediğimde Türkiye fiyatından yine ucuza gelmiş oluyor. O zamana kadar 18 yaşıma gelirim ama hattım babamın adına kayıtlı, acaba ben kendim kayıt ettirebilir miyim diye merak ettim doğrusu.

Hiç çıkmadı.
Hocam o zaman yaptıramazsınız. Bence hiç bu işlere girmeyin ne olacağı belli değil cihaz elinizde kalır.

Hocam o zaman yaptıramazsınız. Bence hiç bu işlere girmeyin ne olacağı belli değil cihaz elinizde kalır.
O zaman 11 pro hayalini unutayım ya da askıya alayım en iyisi. XS'in fiyatının mecbur düşmesini beklemeliyim yakında iPhone 13 çıkacak, sizce XS fiyatı düşer mi baya yüksek çünkü fiyatı. Ama biri çıkıp gerçekten dese ki iPhone 11'in ekranı normal IPS gibi değil kaliteli renkler veriyor, siyahlar abartıldığı gibi göze batmıyor, pixeller sayılmıyor dese içim rahat ederdi söyledikleri gibi kalitesiz bir ekranı mı var bilemiyorum yani. Şahsen aynı PPI değerine sahip 6s'i kuzenimden alıp öyle bir baktım ekranı gerçekten güzel ve parlaktı onun bile yani ama Amoled bir ekrandan geçeceğim siz hangisini önerirsiniz?

O zaman 11 Pro hayalini unutayım ya da askıya alayım en iyisi. XS'in fiyatının mecbur düşmesini beklemeliyim yakında iPhone 13 çıkacak, sizce XS fiyatı düşer mi bayağı yüksek çünkü fiyatı. Ama biri çıkıp gerçekten dese ki iPhone 11'in ekranı normal IPS gibi değil kaliteli renkler veriyor, siyahlar abartıldığı gibi göze batmıyor, pixeller sayılmıyor dese içim rahat ederdi söyledikleri gibi kalitesiz bir ekranı mı var bilemiyorum yani. Şahsen aynı PPI değerine sahip 6S'i kuzenimden alıp öyle bir baktım ekranı gerçekten güzel ve parlaktı onun bile yani ama AMOLED bir ekrandan geçeceğim siz hangisini önerirsiniz?

Hocam elinizde A30 varmış, bekleyin en iyisi. Hem yeni modeller çıkıtkca diğer modeller ucuzlayacaktır. Paranızı biriktirin, gerisini zaman gösterir. :)

Hocam bende yurt dışından iPad almayı planlıyorum. Aklımda bir soru var şimdi bunu yurt dışından getirtsem ama bozuk çıksa ne yapacağım? Yani Türkiye'de bakıyorlar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı